Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Ayakkabınızın Tabanındaki Sakız Bu Sefer Canınızı Sıkmayacak

Ayakkabınızın Tabanındaki Sakız Bu Sefer Canınızı Sıkmayacak

Amsterdam şehri, sokaklardaki atık sakız sorununu çözmek amacıyla Gum-tec ile iş birliği yaparak toplanan sakızları şık bir spor ayakkabıya dönüştürdü.

Geçtiğimiz haftalarda çiğnenmiş sakızları toplayarak birbirinden şeker ürünlere dönüştüren Gumdrop ve markası Gum-tec’ten bahsetmiştik. Gum-tec şimdi de Amsterdam sokaklarını atık sakızlardan kurtarmak için Amsterdam büyük şehir yönetimi I AMSTERDAM ile iş birliği yaparak Gumshoe isimli pespembe ve yenilikçi bir ayakkabıya imza atıyor. Dünkü mantar spor ayakkabı haberimizden sonra şimdi de sakızdan yapılma ayakkabılar geliyor yani.

Hollanda’da her yıl 1,5 milyon kilogram sakız sokaklara atılıyor. Bu da sakızın sokakları sigara izmaritlerinden sonra en fazla kirleten şey olduğu anlamına geliyor. Temizlemesi de oldukça zahmetli olduğundan, yerel yönetimler milyonlarca euroyu sokakları sakızdan arındırmaya ayırıyor. Bunun ötesinde daha da önemli olan sorun bu sakızların doğada çözünmesinin 20-25 yılı bulması. Yani çevre için de zararı büyük.

Toplanan Sakızlardan Ayakkabı Tabanı

Gumshoe, tam olarak bu sorunla savaşmak için üretilmiş bir ayakkabı. Amsterdam sokaklarındaki  sakızların özel ekiplerce toplanmasından sonra Amsterdamlı bir spor ayakkabı üreticisi olan Explicit tarafından ayakkabıların tasarımı yapılmış. Gum-tec teknolojisi sayesinde sakızların içerisindeki kauçuk geri dönüştürülerek ayakkabıların tabanlarında kullanılmış.

Ayakkabı için şu sanda ön sipariş alınıyor. Fiyatı ise itiraf etmek gerekirse biraz tuzlu. Ancak spor ayakkabı sevenlerin dikkatini çekecek bir görünüm sunuyor. Gum-tec ürünlerinin (ve tabii sakızın) alametifarikası diyebileceğimiz pembe renk tasarımda dikkat çekiyor. Biri tamamen pembe, diğeri üzeri siyah tabanı kırmızı olmak üzere iki seçenekte geliyor. Amacı ise hem atık sakızları değerlendirmek ve şehri bu sorundan kurtarmak, hem de fazla didaktik olmadan konu hakkında farkındalık yaratmak. Ayakkabıları satın alarak çözümün bir parçası olmak mümkün. Giyerek de mesajın yaygınlaşmasına katkı sağlanabiliyor.

sakız_i amsterdam_gum-tec_gumshoe_hollanda_bigumigu_ sakız_i amsterdam_gum-tec_gumshoe_hollanda_bigumigu_ sakız_i amsterdam_gum-tec_gumshoe_hollanda_bigumigu_ sakız_i amsterdam_gum-tec_gumshoe_hollanda_bigumigu_ sakız_i amsterdam_gum-tec_gumshoe_hollanda_bigumigu_ sakız_i amsterdam_gum-tec_gumshoe_hollanda_bigumigu_

Görsel: Explicit Wear – YouTube