Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Ağır Darbelerde Sporcuyu Analiz Eden Ağızlık

Ağır Darbelerde Sporcuyu Analiz Eden Ağızlık

Prevent Biometrics, sporcuların geçirdiği kafa sarsıntılarını gerçek zamanlı tespit eden ağızlığını CES 2018'de tanıttı.

Profesyonel sporcuların sağlıklarına dikkat etmeleri sadece yedikleri içtikleri, idmanları ve programlarıyla olmuyor. Müsabakalarda da birçok şeye dikkat etmek zorundalar. Kazanmak için çabaladıkları kadar bir yandan da bedenlerini dinliyorlar, incinmemeye ve herhangi bir sarsıntı geçirmemeye çalışıyorlar. Fakat futbol, amerikan futbolu, rugby gibi takım çalışmasının olduğu sporlarda da incinmeler ve sarsıntılar fazlasıyla oluyor. Her yıl sadece ABD’de amerikan futbolunda tahmini olarak 3.8 milyon sporcunun sarsıntı geçirdiği varsayılıyor. %5’ten azı bilinç kaybına neden oluyor ve %50’si ise tespit dahi edilemiyor.

Kafa Sarsıntıları Birçok Sporcunun Kabusu

Prevent Biometrics’in de Head Impact Monitor System (HIMS)’i satışa koymasının nedenlerinden biri de bu. HIMS, sporcular kafa travması geçirdiğinde ampirik kanıt sunan akıllı bir ağızlık. Sistem, etkinliğini kanıtlayamayan bir dizi gözlemsel testi kullanmak yerine, gerçek zamanlı olarak çalışıyor. Bu sayede bir çarpışma tespit edilir edilmez, oyuncular medikal tedavi için işleme başlayabiliyor.

Prevent’in patentli teknolojisi Cleveland Clinic’in en iyi sinir cerrahları ve mühendisleri tarafından 6 yıl boyunca geliştirildi. 6 yıllık geliştirme sürecine Ulusal Sağlık Enstitüsü ve başka kurumlardan da maddi ve manevi destek geldi bu süreçte. 6 yılın sonunda doğruluğu doğrulanmış tek kafa etkisi monitörü olarak IRB tarafından onaylanmış bir çalışmada yayınlandı. Tescilli BioDrive teknolojisiyle 6 dereceli darbe kuvvetlerini ölçüyor ve yanlış uyarıları ortadan kaldırmak için yanlış pozitiflikleri filtreden geçiriyor. Patentli basınç gibi etmenlerle şekli değişebilen vücut algoritmasıysa başın ağırlık merkezini hesaplar. Böylece her kafa etkisinin kuvveti, konumu ve yönünü ölçümler.

Monitörler darbeleri sarsıntı olaylarıyla ilişkilendirmeyi ve etki eşiklerini ayarlamayı sağlar. Çarpma kuvveti, konum ve yön kaydeder böylece takım personelleri gerektiğinde bu bilgiden faydalanabilir. Herhangi bir etki fark ettiğinde bu etkiyi önceden belirlenmiş kafa darbe eşiği olan azami G’yle karşılaştırır ve sonucu ona göre belirler. Eğer eşik aşıldığına dair bir kanıya varmışsa takım personellerine uyarı gönderir. HIMS’in sistemi bir süredir seçilmiş takımlar üzerinden test ediliyordu. Şirket 2017’de beta testi bitirdi. Böylece seçilmiş kullanıcı sayısı da ileride artıyor olacak; okullar ve gençlik kurumları Prevent’in HIMS’ini yakın gelecekte satın alabilecekler. Ayrıca şirketin umudu Prevent’in donanımının 2018 amerikan futbolu sezonu için hazır olması. Prevent, ağızlıkların 199 dolar, depolama kutusununsa 39 dolar civarında olmasını öngörüyor.

Görsel: Prevent Biometrics, Youtube