Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

365 Gün Minyatür: Tatsuya Tanaka’dan Minyatür Takvim

365 Gün Minyatür: Tatsuya Tanaka’dan Minyatür Takvim

Japon sanatçı Tatsuya Tanaka, 365 günün her biri için kurguladığı minyatür dünyaları fotoğraf makinesiyle ölümsüzleştiriyor.

Minyatür dünyaları belki küçük ama hayal gücümüzde devleşecek kadar etkili olabiliyor. İnsanların gerek düşüncelerinde gerek yaşamlarında hem büyümeye hem de küçülmeye ihtiyaçları olabiliyor. Çok sık yaşıyoruz hayatta yorulup “neden büyüdüm ki şimdi” sorularının kafamızdan geçişini. Alice Harikalar Diyarında kitabında gibi de değil hayat, bir kere büyüdük mü artık geri dönüşü yok. Belki biz büyüyorüz ama minyatür dünyalara olan ilgimiz de azalmıyor. Joshua Smith‘in yarattığı kent minyatürleri, Kiyomi’nin minyatür mobilyaları, Maxwell Tilse’nin minyatür illüstrasyonları derken adeta minyatür bir dünya yaratılıyor.

Fotoğrafçı ve sanat yönetmeni olan Tatsuya Tanaka, 2011 yılından beri minyatürlerle ilgileniyor ve minyatür dünyalar yaratıyor. Yaptığı minyatürleri hayal gücüyle büyüten Tatsuya Tanaka, yarattığı minyatür karelerini eğlenceli ve akıllıca pozlarla ölümsüzleştiriyor. Sanatçının objektifi sayesinde inşaat işi, köpek yürüyüşü, otopark bileti alma gibi günlük aktiviteler keyif uyandıran senaryolar haline geliyor. Tatsuya Tanaka ayrıca pop kültürü referanslarıyla da oynuyor, Godzilla etrafı kolaçan etsin diye gökdelenler inşa ediyor. Suşiden trenler yapıyor, pikap ve plakları göllere dönüştürüyor. Brokoli ormanlarında koşturuyor onun minyatürleri.

Her Brokoli Yenmez, Bazıları Orman Olur

Sanatçı sadece minyatürleri bir kompozisyona yerleştirip fotoğraflamıyor. Ayrıca 2015 yılından beri minyatür dünyasının takvimini de sevenleriyle buluşturuyor. Miniature Calendar sitesinden ve Instagram‘ından paylaştığı kareler, her günün minik minik gülümsetmesini sağlıyor.

Tatsuya Tanaka içindeki çocuğa sıkı sıkı sarılıyor. Küçük bir çocukken etrafımızdaki nesnelere bakıp kurduğumuz hayallerimizi o hala görüyor ve yaşıyor. Bir bardak gördüğünde aklına su içmenin dışında o bardakta minyatürler için bir tsunami yaratma fikri de geliyor. Japonya Kagoshima’da yaşayan sanatçının Instagram‘ından işlerini takip edebilirsiniz. Ayrıca Tatsuya Tanaka’nın geçen Ağustos’ta çıkan kitabı Small Wonders – Life Portrait in Miniature‘ı da inceleyebilirsiniz.

Görsel: Miniature Calendar