Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Tatsuya Tanaka’nın Minyatür Dünyasından Sahneler

Tatsuya Tanaka’nın Minyatür Dünyasından Sahneler

Japon minyatür sanatçısı Tatsuya Tanaka 10 yıldır sürdürdüğü minyatür takviminde minik figürlerle günlük hayattan sahneler sunuyor.

Fotoğrafçı ve sanat yönetmeni olan Tatsuya Tanaka, 2011 yılından beri minyatürlerle ilgileniyor ve minyatür dünyalar yaratıyor. Minaytür Takvim’i (Miniature Calendar) her gün geliştirmekten ve ilerletmekten oldukça keyif alan Tatsuya Tanaka, 2017 yılında haberini yaptığımız dönemden bu yana farklı konseptleriyle ve yeni işleriyle minyatür dioramalar yaratmaya devam ediyor.

Günlük olarak paylaştığı Minyatür Takvim’in 10. yılında günlük yaşamdan sahneler; kupa bardaklar, taraklar, kitaplar, kalemler, meyve ve sebzeler gibi farklı parçaların üzerinde yükseliyor. Gıdandan kırtasiye malzemelerine kadar akla gelebilecek her parça bu günlük serinin bir parçası olabiliyor. Tanaka, bu durumun sonsuz yaratıcılığını körüklediğini de söylüyor.

Minyatür figürler sınırsız yaratıcıkla canlanıyor

Piyasada bulunan mimari modelleri ve diorama parçalarını kullanan Tanaka, bu modelleri düzenliyor ve projesine uygun olacak şekilde değiştiriyor. Bulunması zor olan parçalar ve eklentiler için ise sıfırdan kendi üretimi gerçekleştiriyor. Bu noktada 3B yazıcıların yardımını aldığı da oluyor.

Tatsuya Tanaka, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasıyla birlikte spor temalı minyatür eserleriyle de serisini genişletiyor. Minyatür Takvim serinin bir parçası olan eserlerde spor teması hakimken COVID-19 ile yaşamın bir parçası haline gelen maskeler ön plana çıkıyor. Maskeler, Olimpiyat Oyunları’ndaki farklı yüzey ve ekipmanları temsil etmek için kullanılıyor. Tıbbi yüz maskeleri kim zaman bir havuz kimi zaman bir koşu pisti bazen bir voleybol filesi ya da yüksek atlama çıtası olarak karşımıza çıkıyor.

Maskeler, Olimpiyat Oyunları’ndan önce de pandemiyle birlikte Tanaka’nın minyatür dünyasının bir parçası haline gelmiş. Yılbaşı ağacı, kayak pisti, kamp çadırı gibi farklı formalarda karşılaşmak mümkün.

Tatsuya Tanaka, takvimini Miniature Calendar sitesinden ve Instagram hesabından günlük olarak paylaşmaya devam ediyor.

tatsuya tanaka tatsuya tanaka tatsuya tanaka tatsuya tanaka tatsuya tanaka tatsuya tanaka tatsuya tanaka

Görsel: Miniature Calendar