Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Yılların Buluşma Noktası Rexx Sineması’nın Minyatür Hali

Yılların Buluşma Noktası Rexx Sineması’nın Minyatür Hali

Sanatçı Fırat Dövencioğlu, Kadıköy Moda'da yer alan 59 yıllık geçmişe sahip Rexx Sinemasının minyatürünü yaptı.

Bugüne kadar farklı mekanların ve eşyaların minyatür hallerine şahit olduk. Minik ölçekli bu dünyalardaki tasarımların gerçeklerinden daha şirin gözüktüğünü söylemek mümkün. Mini mutfakta yapılan Türk lezzetleri, keçe ve minyatür dünyasını birleştiren Andrea Love, Miniature Space YouTube hesabının hazırlamış olduğu yemekler mutfaklarda minik bir yolculuğa çıkarıyordu. Minyatür sanatçısı Chris Toledo tarafından hazırlanan ölçekli iç mekanlar ve Pull + Push tasarım stüdyosunun minyatür bina şeklindeki saksıları ise mimari estetiği küçük boyutlarda sunuyordu.

Sanatçı Fırat Dövencioğlu da Instagram’da takipçilerini küçük dünyalara davet ediyor. Minyatür iç mekan paylaşımlarının yanı sıra ölçekli maketler yapıyor. Bu işlerden biri de Kadıköy, Moda denilince akla gelen ilk mekanlardan birisi olan Rexx Sineması oldu.

Rexx Sineması’nı kapanma sürecine getiren olaylar

Bilindiği üzere İstanbul’un en eski salonları arasında yer alan Kadıköy’deki Rexx Sineması ve İstiklal Caddesi’ndeki Atlas Sineması COVID-19 salgınının ortaya çıkardığı ekonomik sebepler yüzünden kapanma kararı almıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Atlas Sineması’nın kapanmayacağını açıkladı ancak Rexx Sineması yüksek kirası sebebiyle kapanma kararını doğruladı. 59 yıllık tarihi ile Kadıköy, Moda’ya yolu düşen herkesin önünde mutlaka bir kez beklediği bu tarihi mekanın kapanmaması için imza kampanyaları düzenlendi. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da kararı duymasını ardından bir açıklama yaptı. Salgın tehdidinin ardından bu kültür mirasını geleceğe nasıl taşıyabilecekleri konusunda adımlar atacaklarını söyledi.

Kadife Sokak’ın ruhunu hissetmek mümkün

Rexx Sineması hakkında son bir ayda yaşanan tüm bu gelişmelerden sonra Fırat Dövencioğlu (defoart_diorama) da Kadife Sokak’ın köşesinde yer alan salonun bir modelini hazırladı ve hesabından paylaştı. 1:24 ölçekli Rexx Sineması maketinin yapımı ise 2-3 hafta sürmüş. Ancak sanatçı bu yapım sürecinde sadece bu işle uğraşmadığını da belirtiyor.

“Sokaklar insansız, Kadıköy Rexx’ siz olmaz!” notu ile paylaşılan sinema salonu görenleri adeta sokağın köşesine götürüyor. Gösterim saatlerinden, ışıklandırmalara kadar tüm ayrıntıları makette yakalamak mümkün. Fotoğraflarla birlikte bir de video paylaşıldı. Videoda ise Kadife Sokak’ta birbirleriyle konuşan insanların üst üste binmiş sesleri duyuluyor. Böylelikle her daim kalabalık olan sokağı hayal etmek mümkün oluyor.

Görsel: Instagram