Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Sokak Lambalarıyla Araçların Şarj Edilebildiği Cadde

Sokak Lambalarıyla Araçların Şarj Edilebildiği Cadde

İngiltere’de elektrikli araçlara sokak lambaları üzerinden şarj noktaları sağlamak üzere tamamen “Electric Avenue” konseptine dönüştürülmüş ilk cadde Londra’daki Sutherland Caddesi oldu.

Londra, Westminster’da yer alan Sutherland Caddesi, artık bir Electric Avenue (Elektrikli cadde). Caddedeki 24 adet sokak lambası aynı zamanda birer şarj noktası. Westminster Kent Konseyi’nin Siemens ve Ubitricity iş birliğiyle gerçekleştirdiği dönüşüm, bir caddeyi tamamen kapsaması yönüyle İngiltere’de bir ilk. Bu dönüşüm, Westminster’ın 2020 için belirlediği 1.000 şarj noktası hedefine ulaşmasına da katkı sağladı.

Temiz hava için elektrikli araç sahiplerine hizmet: Electric Avenue

Sokak lambalarını kullanımı sayesinde mevcut altyapı kullanılabiliyor. Böylece yolların kazılması ve yeni kabloların döşenmesi gerekmiyor. Sokak lambasındaki elektrik tesisatına bağlı olan SmartCable’in diğer ucunun kullancı tarafından elektrikli araca takılmasıyla şarj işlemi gerçekleşiyor. Şarj için kaç kilowatt saat enerji çekildiği, kablo üzerindeki bir sayaç tarafından kaydediliyor ve müşteri buna göre faturalandırılıyor.

Berlin merkezli Ubitricity, 2015’ten bu yana Londra’nın sokak lambalarını şarj noktalarına dönüştürüyor. Siemens’ın da projeye girmesinin ardından Londra’da 1.300’den fazla sokak lambası aynı zamanda şarj noktası işlevi kazandı. Bu adımlar, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın Londra’nın hava kalitesini artırmayı amaçladığı #LetLondonBreathe kampanyası kapsamında atılıyor. Westminster’daki şarj işlevli sokak lambası sayısı ise bu dönüşümle birlikte 296’ya yükseldi. Gelecek haftalarda bu caddenin bitişiğindeki başka 2 caddenin daha dönüştürülmesi planlanıyor.

Elektrikli araçlar için sunulan yenilikçi hizmetler ilginizi çekiyorsa, Volkswagen’ın elektrikli otomobilleri şarj eden otonom robotuna da göz atmanızı öneririm.

Görsel: Siemens