Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Buz Kristallerinin Dansı

Buz Kristallerinin Dansı

Don Komarechka, BBC’nin Forces of Nature belgeseli için hazırladığı Winter’s Magic adlı kısa filmle kış mevsiminin büyüsünü ortaya koyuyor.

Yaşamı zorlaştırdığı için kıştan sürekli şikayet eder olduk. Hele kar yağdığı anda, ulaşım zorlaşabiliyor, kırsal bölgelerde hatta metropollerde dahi hayat durabiliyor. Sokaktaki canları da düşünmeden edemiyoruz ve onlar için de ayrı önlemler alıyoruz elbette. Bu hayatta kalma mücadelesinin ardında ise insan kışın güzelliklerini görmeyi unutabiliyor. Belki de kara onu ilk kez görüyormuşçasına yeniden bakmaya ve onu doğanın mucizevi bir sanat eseri olarak yeniden görmeye ihtiyacımız vardır, kim bilir? Don Komarechka’nın kısa filmi Winter’s Magic bunun için bize yardımcı olabilir belki de.

Winter’s Magic ve kendin yap kar küreleri

Mısır şurubu, bulaşık deterjanı ve sudan oluşan basit bir karışımın, karın üzerine balonlar halinde üflendiğinde büyülü kar küreleri oluşturduğunu biliyor muydunuz? Donmuş kristaller, bu kırılgan saydam kabarcıklar boyunca dans ederken sürekli bir yüzey deseni oluştururlar. Basit ama büyüleyici bu kendin yap yöntemi, Ontario’da yaşayan doğa fotoğrafçısı Don Komarechka tarafından “Winter’s Magic” (kışın büyüsü) adlı kısa filminde çarpıcı bir şekilde belgelenmiş.

Komarechka’nın BBC’nin Forces of Nature belgesel dizisi için çektiği bu video, 400’den fazla çekim arasından en iyilerinin derlenmesiyle üretilmiş. Sanatçı makro, manzara ve doğa fotoğrafçılığı alanlarında uzman. Ayrıca atölye çalışmaları düzenliyor ve kar tanelerinden örümceklere farklı konuları ele alan fotoğraflarının baskılarını internet sitesi üzerinden satıyor. Sanatçıyı Facebook sayfası ve instagram’ı üzerinden de takip edebilirsiniz.

Görsel: YouTube