Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Tide Reklamı Super Bowl Kuşağını Ele Geçirdi

Tide Reklamı Super Bowl Kuşağını Ele Geçirdi

Tide; bilinen Super Bowl reklamlarını parodileştirdiği reklamıyla seyredilen her şeyin bir deterjan reklamı olduğu algısı yarattı.

Bu seneki Super Bowl reklam kuşağının en çok konuşulan işlerinden biri de deterjan markası Tide’ın akıllıca taktiği oldu. Twitter’da en çok konuşulan Super Bowl reklamlarından olmayı başaran çalışma; toplamda 1 buçuk dakikaya varan 4 reklam ile kuşakta yayınlanan tüm diğer filmleri bir Tide reklamına çevirmeyi hedefliyordu.

Saatchi & Saatchi tarafından hazırlanan reklam serisinin baş rolünde Stranger Things dizisinin yıldızı David Harbour yer alıyor. İlk kez reklamda oynayan Harbour; filmlerde anlatıcı olarak yer alıyor ve izleyicilere seyrettikleri reklamın ne reklamı olduğunu sorgulatıyor. Klasik Super Bowl reklamlarını andıran bir tarzda başlayan filmlerin barındırdıkları temiz ve lekesiz kıyafetlere gönderme yapılarak aslında Tide için yapılmış olduğunu görüyoruz.

Otomobil, bira, deodorant, pırlanta, sesli asistan, parfüm, ilaç gibi ürünlerin reklamlarını andıran bu parodiler başladıklarında şüphe uyandırmıyor. Kısa bir süre sonra Harbour ekranda belirerek reklamı Tide işine çeviriyor.  Böylece her yeni başlayan reklamda bu aslında bir deterjan reklamı mı diye düşünmemiz sağlanıyor.

Yaratılan bu algı oyunu sosyal medyada da destekleniyor. “Is every ad a Tide ad?” (Her reklam bir Tide reklamı mıdır?) sorusuyla sosyal medya üzerinden duyurulan kampanya; bir şey temizse onun Tide reklamı (#TideAd) olduğunu vurguluyor.

Yüklü Reklam Harcaması

Bunu yapmak için her çeyrekte bir reklam satın alınmış. İlk çeyrekte fikrin girişini yapmak için daha uzun bir reklam girilirken sonraki çeyreklerde 15’er saniyelik reklamlar yayınlanmış. Adweek’in belirttiğine göre Super Bowl’da 30 saniyelik bir yayın 5 milyon dolara tekabül ediyor. Yani burada gördüğümüz medya harcaması oldukça çılgın, 15 milyon dolar civarında. Bir de buna ünlü kullanımı, reklam çekimi gibi harcamalar eklendiğinde oldukça tuzlu bir iş olduğu söylenebilir.

Künye:

Reklamveren: Tide
Reklam Ajansı: Saatchi & Saatchi

Görsel: YouTube