Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Sizin İçin 5 Dakika, Engelliler İçin Bir Ömür Olabilir

Sizin İçin 5 Dakika, Engelliler İçin Bir Ömür Olabilir

Portekizli engelli hakları savunucusu organizasyon, kendilerinde her yere park edebilme özgürlüğü bulan otomobil sürücülerine buna bir son vermeleri gerektiğini hatırlatan etkili bir kampanyaya imza attı.

Portekiz’de yaşayan fiziksel engelli pek çok insanın hakları, otomobil sürücüleri tarafından gasp ediliyor ve sosyal anlamda dışlanan engellilerin hayata adapte olmaları güçleşiyor. 16 yaşında geçirdiği bir motosiklet kazası ardından tetrapleji (yaralanmadan kaynaklanan, uzuvların ve gövdenin kullanımının kısmen ya da tamamen kaybedilmesi durumu) hale gelen Mendes de Almeida tarafından kurulan organizasyon Associação Salvador, bu konuya dikkat çekmek ve sürücülerin olur olmadık yerlere araç park etmelerini engelleyebilmek için Havas Worldwide‘la birlikte farkındalığı artıran “5 minutes” adındaki kampanyayı hazırladı.

2 Nisan 2016’da Lizbon’un muhtelif yerlerine yerleştirilen gizli kameralarla kaydedilen kampanya filminin hedefinde kaldırımlara ve yaya geçitlerine araç park etmekte hiçbir sakınca görmeyen sürücüler vardı. Kampanya ile Portekiz’de bir yaşam biçimi halini almaya başlayan ve normalleştirilmeye çalışılan bu yanlış park şekillerinin engelliler üstündeki etkisine dikkat çekilmek istendi.

Kampanya filminde, araçlarını diledikleri yere park eden, kural tanımayan sürücüler araçlarının başından ayrıldıktan sonra ön camları üzerine “Arabanıza Çarptım” yazan notlar bırakılıyor. “Yalnızca 5 dakikalığına” park edip, işlerini bitirip otomobillerinin yanına dönen ve bu notu gören sürücüler, nereye çarpıldığını tespit etmek için araçlarının sağını solunu kontrol edip vakit kaybetmeden nottaki telefon numarasını arıyor.

Telefondaki ses, birazdan yanlarında olacağını söylüyor. Bir süre sonra tekerlekli sandalyedeki insanları karşılarında gören sürücüler, yaptıkları hatanın farkına varıyor ve park edilmemesi gereken yerlere bıraktıkları araçlar için özür diliyor. Kampanya, bunu telafi etmek için bir özür olmadığı, yalnızca saygı duyulması gerektiği mesajıyla sona eriyor.


Sizin için 5 dakika, engelliler için bir ömür olabilir.
Bilgi: https://bigumigu.com/haber/sizin-icin-5-dakika-engelliler-icin-bir-omur-olabilir/

Posted by Bigumigu on Monday, 2 May 2016

Künye:

Marka: Associação Salvador
Başlık: “5 minutes”
Ajans: Havas WW, Lisbon, Portugal
Yaratıcı Yönetmenler: Paulo Pinto, José Vieira
Prodüktör: Krypton
Yönetmen: Francisco Neffe

Görsel: YouTube