Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Sessiz Kalma, Irkçılığa Karşı Dur!

Sessiz Kalma, Irkçılığa Karşı Dur!

Nike, George Floyd'un ölümü sonrası ırkçılığa karşı hep birlikte hareket edilmesi ve değişimin bir parçası olunması için herkese çağrı yapıyor.

Minneapolis’de 25 Mayıs tarihinde siyah Amerikalı George Floyd, Derek Chauvin isimli polis memuru tarafından göz atlına alınırken öldürüldü. ABD’de cinayetin ardından polis karşıtı protestolar hızla alevlendi ve tüm ülkeye yayıldı. Farklı noktadalarda I can’t breathe (Nefes alamıyorum) sloganları atan eylemcilerle polis karşı karşıya geliyor. Çatışmaların ve şiddet olaylarının artması üzerine Atlanta, Los Angeles, Cincinnati, Philadelphia, Denver, Louisville ve Portland gibi pek çok kentte sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı.

Nike’den ırkçılığa karşı birlik çağrısı

Nike, 2018 yılında NFL sezon açılış maçında yayınladığı Dream Crazy reklam filminde Colin Kaepernick’li reklamıyla ırkçılık konusundaki tavrını net bir şekilde göstermişti. Siyahlara yönelik polis şiddetine dikkat çekmek amacıyla milli marş sırasında ayağa kalmayı reddederek büyük tartışmalar yaratan Colin Kaepernick’e destek veren ve bu desteğin arkasında duran Nike, George Floyd’un yaşadığı polis şiddetine de tepkisini gösterdi. Marka sessiz kalma ve değişim parçası ol çağrısı yaptı.

Wieden + Kennedy Portland imzalı filmde Nike’nin ikonik Just do it (Sadece yap) sloganı bu seferlik For once Don’t do it (Bir kez olsun yapma) olarak değiştirildi. Sosyal medya hesaplarından yayınlanan reklam filminde ırkçılığın göz ardı edilmemesi ve yok edilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

Nike değişimin parçası ol çağrısı yaptı, adidas destek verdi

Filmde “Bir kez olsun yapma. ABD’de bir problem yokmuş gibi davranma. Irkçılığı görmezden gelme. Masum insanların öldürülmesine engel ol. Daha fazla bahane üretme. Seni etkilemeyeceğini sanma. Sessiz kalma. Değişimin parçası olamayacağını düşünme. Hep birlikte değişimin parçası olalım.” sözleri yer alıyor.

Nike tarafından yapılan bu paylaşım rakibi adidas’tan da destek gördü. Değişimin ve ilerlemenin tek yolunun birliktelikten geçtiğini vurgulayan adidas, rakibinin gönderisini alıntıladı ve videoyu hesaplarında paylaştı.

Künye

Müşteri: Nike
Ajans: Wieden + Kennedy Portland

Görsel: Twitter