Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Reklamlarda Metalaştırılan Kadınlara Çocukların Gözünden Bakın

Badger & Winters, yeni kısa filminde kadınları metalaştıran reklamlara çocukların bakış açısından yaklaşıyor.

Akbank ve Bigumigu Cannes Lions'dan bildiriyor.
Cannes Lions haberlerinin tümü için tıklayın..

Reklamcıların genellikle başvurduğu kolay yollardan biri olan “sex sells” (seks, satar) kavramını ortadan kaldırmak ve kadınların reklamlarda metalaştırılmasının önüne geçmek için #WomenNotObjects kampanyasını başlatan Badger & Winters, bu kampanyayı çocukların bakış açısını yansıttığı “What Our Kids See” isimini taşıyan ve ilk kez Cannes Lions’da gösterilen kısa filmle sürdürüyor.

Çocukların, yarı çıplak kadın ve erkek figürlerinin kullanıldığı ve her köşe başında karşılaştıkları sokak reklamlarına verdiği tepkiler, bu reklamların onların gelişimi için ve yaratılmaya çalışılan tek tip beden algısı yüzünden pek de yararlı olmadığını gösteriyor.

Çocuklar, bir laptop ekranında onlara tekrar gösterilen; bikinili, iç çamaşırlı veya belirli bölgeleri yalnızca ince şeritlerle kapatılmış çıplak modeller ya da Lady Gaga gibi pop ikonlarının kullanıldığı cinsel çağırışımlar yapan sokak reklamlarını genel itibariyle özgüven sarsıcı, anlamsız ve hatta iğrenç buluyor.

Reklam filminde yer alan kız çocuklarından bazıları, sıfır beden, her zaman formda görünen kadın algısı yüzünden kendilerini güzel bulmadığını ve bedenlerinden utandıklarını söylüyor. Geçtiğimiz hafta, kadın bedeninin metalaştırıldığı ve insanları kendi bedenlerinden utandıran Londra metrosunda yayınlanan Protein World reklamı geçtiğimiz hafta büyük tepki çektiği için toplatılmıştı.

Görsel: YouTube

REKLAM