Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Reha Erdem’den Ekolojik Olarak Sürdürülebilir Film: Neandria

Reha Erdem’den Ekolojik Olarak Sürdürülebilir Film: Neandria

Reha Erdem'in yeni filmi "Neandria", aynı zamanda Türkiye’nin ilk sürdürülebilir yapım girişimi.

Türkiye’nin usta yönetmenlerinden Reha Erdem, kendine has anlatım biçimiyle her filminde sinema tutkunlarını büyüleyen bir isim. Yönetmen, izleyiciyi masalsı bir dünyaya götürürerek gerçek dünyaya dair çok önemli şeyler anlatabiliyor. Örneğin Kosmos’u ve Jin’i izlediğinizde bu filmler zihninize ve kalbinize kazınıyor; dünyayı ve özellikle de bu coğrafyayı farklı bir şekilde algılamaya başlıyorsunuz. Erdem’in Türkiye’de yedinci sanata, hem içerik hem de estetik yaklaşım açısından birçok yenilik getirdiği bir gerçek. Sürdürülebilir film çekmek gibi bir adımı da ilk onun atması açıkçası izleyiciyi pek şaşırtmamış olmalı. Neandria isimli bu film, her adımda ekolojik dengeyi gözeterek çekilmiş.

Neandria, Türkiye’nin ilk sürdürülebilir film yapım girişimi

Neandria “Bir Reha Erdem filmi ve ekolojik olarak sürdürülebilir yapım girişimi ” olarak tanıtılıyor. Atlantik Film tarafından Ömer Atay’ın yapımcılığında hayata geçirilmiş. Yazar ve yönetmen koltuğunda ise Reha Erdem var. Ekip nasıl sürdürülebilir bir yaklaşım izlediklerini de adım adım paylaşmış. Örneğin yapım sürecinde jeneratör kullanmayarak 3600L mazot tasarrufu yapılmış. Bu sayede yaklaşık 9,5 ton CO2 salınımının önüne geçilmiş. Basılı kağıt kullanılmamış ve başta senaryo olmak üzere tüm belgeler dijital ortamda paylaşılmış. Çekim süresince açığa çıkan tüm atıkları ayrıştırarak geri dönüşüme sokmaya özen göstermişler. Tek kullanımlık plastikleri (plastik tabak, bardak, şişe gibi) hiçbir şekilde kullanmamışlar. Böylece ortalama 7.200’e yakın pet şişe kullanımının önüne geçmişler. Şişe yerine sağlıklı su mataraları kullanmayı tercih etmişler.

Çekimler Çanakkale’nin Kayacık köyünde ve Kaz Dağları yakınındaki Neandria Antik Kenti’nde gerçekleştirilmiş. Ekip yemekleri için sadece çevreye duyarlı üretim yapan yerel köy halkından destek almış. Kostümler ve hala kullanılabilir halde olan dekorlar da yine yerel halkla paylaşılmış. Filmin yapım sürecinde yaşananların da bir belgeselle ölümsüzleştirileceği açıklanmış. Bu yeşil set ortamını belgeleyecek yönetmen ise Selin Bonfil.

Neandria, küçük ve yoksul bir köyde yaşayan Suna isimli genç kadının atletizm müsabakalarına hazırlık hikayesini anlatıyor. Oyuncu kadrosunda, hem televizyonda hem de bağımsız sinema evreninde kendini kabul ettirmiş sevilen oyuncuları görmek mümkün. Kadro şöyle sıralanıyor; Serkan Keskin, Nur Fettahoğlu, Bülent Emin Yarar, Ahmet Rıfat Şungar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Gizem Katmer, Cihan Özdeniz, Cem Baza, Emre Melemez, Ayşegül Kopartan, Caner Yılmaz, Tanıl Bora ve ilk oyunculuk deneyimleriyle Deniz İlhan ile İzzy (müzisyen).

11 Mart’ta başlayan çekimler, sosyal medyadaki paylaşımlara bakılırsa geçtiğimiz ay sonuna doğru tamamlanmış. İzleyiciyle ne zaman buluşacağına dair ise henüz bir detay verilmemiş.

Görsel: Instagram