BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Refik Anadol ve Zaha Hadid Architects Metaverse’ü Yeniden Tasarlıyor

Refik Anadol ve Zaha Hadid Architects Metaverse’ü Yeniden Tasarlıyor

Güney Kore’nin başkenti Seul’un kültür-sanat merkezi Dongdaemun, 26 Mayıs- 18 Eylül 2022 tarihleri arasında görülebilecek Meta Horizons: The Future Now sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kendine has fütüristik tarzı ile tanınan dünyanın en prestijli mimarlık ofislerinden Zaha Hadid Architects, yeni medya sanatçısı Refik Anadol yönetimindeki RAS ile yürüttüğü 6 aylık bir iş birliğinin ürünü olarak Meta Horizons: The Future Now sergisini ortaya koydu. Dongdaemun Design Plaza’da görülebilen ve “İnovasyon-Etkileşim-Hayalgücü” temalarına yaslanan sergi, sanat ve teknolojinin çarpıcı entegrasyonuna odaklanıyor. Geleneksel mimarinin sanal ve fiziksel ortamlardaki sınırları aşmasını sağlamak için yapay zeka ve dijital tasarım araçlarından faydalanan Meta Horizons, hem görselliği hem de bu görselliğin ardındaki süreçle hayranlık uyandırıyor.

Sanat ve mimariye yapay zeka algoritmalarının ardından bakmak

Zaha Hadid Architects’in tasarım ideolojilerini ve uygulama süreçlerini etkileşimli dijital sanat biçiminde gösterecek şekilde tasarlanan sergi, ZHA’nın dijital teknoloji, yapay zeka ve sanal gerçekliğe uzanan yeni nesil alanlara katkılarını da içeriyor. Sergi için parametrik cephesi farklı boyutlarda ve eğriliklerde 45.000 alüminyum panel ile kaplanan Dongdaemun Design Plaza’nın bu yeni hali bölgede keşfedilen tarihi miraslara da gönderme yapıyor. Aslen bir kamu binası olan sergi salonunun cephesine eklenen bu metal paneller ve delikler dizisi, tüm yapıya bir animasyon ve ‘oyun’ duygusu ekleyerek görenlerde pikselleşme hissi uyandırıyor.

Görüntü ve komut dosyası verilerinin analizi için çok modelli yapay zeka algoritmaları kullanan Refik Anadol Studio’nun katkıları ise ziyaretçilerin sanat ve mimariyi tamamen yeni bir perspektiften deneyimlemelerini sağlıyor.

 

Görsel: Parametric Architecture