Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Park Yeri Kadar Ev

Park Yeri Kadar Ev

Casagrande Laboratory, Helsinki Design Week 2017'de TIKKU adlı sürdürülebilir mikro yapıyı tanıttı.

Finlandiyalı mimari stüdyosu Casagrande Laboratory’nin tasarladığı TIKKU, tek otomobillik park alanına sığabilen fonksiyonel ve çevre dostu bir ev. Daha önce TIKKU’ya benzer pek çok kapsül evi gündemimize taşımıştık. Ancak doğayla iç içeyken konforu yakalama amacını taşıyan bu kapsül evlerin aksine TIKKU, şehir yaşamı için tasarlanmış. Şehirlerdeki nüfus artışına paralel olarak çözüm bekleyen kısıtlı yer sorununa odaklanıyor. Casagrande Laboratory’den Marco Casagrande’nin imzasını taşıyan tasarım, “tek bir park yerine sığan ve bir gecede dikilen mikro yapı” konseptiyle yaratılmış. Mikro yapının bir prototipi, Eylül ayında Helsinki Tasarım Haftası’nda tanıtıldı ve böylece dikkatleri üzerinde topladı.

Kendi kendine yetebilen sürdürülebilir mimari

Boyutları küçük görünse de TIKKU, veranda da dahil hiçbir eksiği olmayan 3 katlı bir yaşam alanı. Güneş panelleriyle ve kuru tuvaletlerle donatılmış, enerji açısından kendi kendine yetebilen sürdürülebilir bir yapı. İçinde temiz su saklayabiliyor. Boyutları 2,5×5 m olan yapı, çapraz lamine kerestelerden yapılmış modüllerden oluşuyor. Bu modülleri; sera, dükkan, ofis, mutfak, sauna, oda veya atölye gibi istediğiniz bir işlevle değerlendirebilirsiniz. Yapı, temele ihtiyaç duymuyor ancak duruşunu koruması için tabanına ağırlık yapacak bir kum havuzu yerleştirilmiş.

Metropol için güvenli mi?

Casagrande Laboratory’e göre TIKKU şehir yaşamında ihtiyaç duyulan gizlilik ve güvenlik özelliklerini barındırıyor. Ancak bununla ilgili detaylı bir bilgi sunmamışlar. Dolaysıyla İstanbul gibi metropoller için bu yapının ne derece geçerli olduğu bence bir soru işareti.

Görsel: Casagrande Laboratory