Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
OkCupid’den İklim Değişikliğine İnanmayanları Filtreleme Seçeneği

OkCupid’den İklim Değişikliğine İnanmayanları Filtreleme Seçeneği

OKCupid, çevreye duyarlı kullanıcıların iklim değişikliğini inkar eden kullanıcıları eleyebilmesi için yeni bir filtre ekledi.

İklim krizi, günlük yaşamlarımızın içinde kendini her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Mevsimlerin yok olması riskiyle karşı karşıyayız. Kuraklık, mega yangınlar, su krizi, aşırı yağışlar, sel felaketleri, gıda krizi ve insanı yeryüzünden silebilecek daha nice felaket çoktan dünya gündeminin ilk sıralarındaki yerini aldı. Teyit.org iklim krizini konu alan “Bildiğimiz Dünyanın Sonu” adlı beş bölümlük belgesel serisiyle iklim krizini teyit ediyor. 14 Şubat Sevgililer Günü de dünya genelinde küresel iklim grevi eylemlerine sahne oldu ve bu güne özel posterler hazırlandı. Hâl böyleyken hâlâ iklim krizini inkar eden, konuya duyarsız kalan insanlar da mevcut. Böyle bir insanınkiyle gezegene duyarlı bir insanın hayata bakış açısı da oldukça farklı olacaktır elbette. Flört uygulaması OKCupid bunu dikkate alarak, kullanıcıları için yeni bir özellik ekledi.

OKCupid kullanıcılarının davranışlarını analiz ettikten sonra yeni özelliği ekledi

OKCupid gayet mantıklı bir analiz yaptıktan sonra iklim krizi filtresini eklemeye karar vermiş. Şirket tarafından paylaşılan verilere göre, kullanıcı profillerinde “iklim değişikliği”, “çevre”, “küresel ısınma”, “Greta Thunberg” ve “geri dönüşüm” gibi çevre duyarlılığına dair terimlerin kullanımında %240’lık bir artış olmuş. Verilere göre OkCupid kullanıcılarının büyük çoğunluğu iklimi gerçekten önemsiyor. %97’si iklim değişikliğinin gerçek olduğuna inanıyor ve %82’si bu durumdan endişe ediyor. Ayrıca, OkCupid kullanıcılarının% 90’ı, herhangi bir eylemlerinin çevreye zarar verdiğini fark ederlerse onu düzeltmek isteyeceklerini belirtiyor. Bu gerçeklerden yola çıkan OKCupid, duyarlı kullanıcıların iklim değişikliği inkârcılarından kurtulabilmesi için gerekli filtreyi eklemiş.

İklim krizi, psikolojik durumdan çocuk yapma kararına her şeyi etkiliyor

Çevresel krizlere yönelik melankolik ve psikolojik tepkiler konusunda uzmanlaşmış psikolog Renee Lertzman’a göre iklim krizine yönelik kaygılar OKCupid’de insanların doğru eşleşmesine ve paylaşılan değerleri bulmasına yardımcı olabilir. Çünkü iklim krizi gerçekten psikolojik durumu aşağı çekebiliyor, ilişkileri zorlaştırabiliyor. Dünyamızın ateş altında olduğunu ve bunun yarattığı stresi göz ardı etmek zor olabiliyor. Duyarlı insanlar çok fazla depresyon ve anksiyete ile mücadele ediyor. Partnerleri ise bununla başa çıkmak için donanımlı olmayabiliyor. İklim krizi ile ilgili ortak endişeye sahip partnerler önemli kararları almak için daha iyi uzlaşma sağlayabilir. Örneğin balayı için uçmamak, çocuk sahibi olmamak ya da Miami Beach gibi iklim felaketi tehdidiyle karşı karşıya olan bir yere gitmemek ortak kararları olacağından sorun yaratmayacaktır.

Görsel: Instagram