Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Köpek Burnu Gibi Duran Neşeli Bir Hava Filtresi

Köpek Burnu Gibi Duran Neşeli Bir Hava Filtresi

Hava kirliliğinden ve alerjenlerden koruyan hava filtresi Nosy, kullanıcının stiline sosyal medyadaki köpek filtrelerine benzer neşeli bir dokunuş yapıyor.

Pandemi başladığından bu yana teknoloji ve tasarım dünyası var gücüyle en iyi maskeyi tasarlamak için çalışıyor. Çoğu maske gelişmiş hava filtreleri sayesinde, yalnızca virüs ve bakterilerden değil hava kirliliğinden de koruma vaadinde bulunuyor. Çünkü maske alırken en çok dikkat edilen şeylerden biri bu filtrelerle sunulan koruyuculuk özelliği. Tüm bunların arasında Nosy, tek başına burnu kaplayan bir filtre olarak neşeli bir alternatif sunuyor. Bu arada bunun şaka değil, gerçek bir ürün olduğunun altını çizeyim.

Kullanıcının stilini tamamlayan bir sağlık aksesuarı “Nosy”

Kullanıcıyı hava kirliliğinden koruma amacıyla tasarlanan Nosy, virüslere karşı bir koruma sağlamıyor. Öte yandan hava kirliliğinin; felç, akciğer kanseri, kalp hastalığı, kronik solunum yolu hastalıkları riskini artırdığının altını çiziyor. Tüm yüzü kaplayan bir maske uzun süre kullanıldığında ciddi anlamda rahatsızlık verebiliyor. O nedenle Nosy sadece burnu kaplayan bir tasarım olarak fark yaratıyor. Ayrıca ürünün zaman içinde geliştirilip her tür yüz maskesine alternatif olması da planlanıyor. Dolayısıyla vürüslere karşı koruma özelliği de kazanabilir. Kim bilir belki ağzı da kaplayan minik bir bölüm daha eklenerek salgın süresince maskeye ihtiyaç bırakmayan bir ürün haline gelebilir. Elbette eleştiriye açık bir ürün ama kabul etmek gerekir ki klasik maskelere kıyasla oldukça ilham verici.

Nosy

Patent bekleyen çift filtreleme sistemi (Aktif Karbon ve HEPA filtreleri), fosil yakıt emisyonlarından ve uçucu organik bileşiklerden (VOC) kaynaklanan toksik gazları geçirmiyor. , Aynı zamanda polen, toz, küf sporları, duman gibi 0,03 mikrona kadar olan partikülleri de geçirmediği belirtilmiş. Filtreleri 100 saate kadar dayanıklı. Ancak daha hijyenik bir kullanım için şirket bunların haftada en az bir kez değiştirilmesini öneriyor.

Nosy her ne kadar “nefes almanın geleceği” gibi iddialı sloganlarla tanıtılsa da daha çok görünümüyle öne çıkıyor. Sonuçta kullanıcı bu filtreyi taktığında Instagram’daki köpek burnu filtresini gerçek hayatta takmış gibi görünüyor. Ürün, işlevinin ötesinde daha çok bu görünüm nedeniyle dikkat çekiyor. Stylist gibi stil ve moda konulu yayınlarda da kendine yer bulmuş.

Nosy, geçtiğimiz yıl Kickstarter’da da başarıyla fonlanmış. Ürünün geçen yılın Aralık ayına kadar destekçilere teslim edilmesi gerekiyormuş ancak salgın nedeniyle tüm süreçler aksamış. Hatta kurucu Carina Cunha teslimatların Nisan 2021’e kadar ertelendiği belirtmiş. Bu yüzden sokaklarda burunlarında bu sevimli filtrelerle yürüyen insanları görmek biraz zaman alacak.

Ürünle ilgili açıklamalar şöyle: “Nosy kullanmanın olabildiğince rahat olması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle size en etkili filtrelemeyi ve en iyi kullanıcı deneyimini sağlayan bir çözüm yarattık. Yumuşak klips her buruna özel bir uyum sağlıyor. Klips, manyetik bir tutturma sistemi kullanılarak takılıyor. Bu sayede çok hareketli aktiviteler sırasında bile yerinde kalıyor.”.

Nosy

Ne dersiniz, stilinizi tamamlayan bir sağlık aksesuarı olarak Nosy gibi bir filtreyi kullanır mıydınız?

Görsel: Kickstarter