Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

360 Derece Koruma Sağlayan Filtreli Siperlik

360 Derece Koruma Sağlayan Filtreli Siperlik

VYZR Technologies’in imzasını taşıyan BioVYZR, kullanıcıyı COVID-19'un yanı sıra sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek pek çok şeyden korumayı vadediyor.

COVID-19 başladığından bu yana maske tartışmaları dinmedi. Hem ülkemizde hem de dünyada maske, siperlik ve diğer koruyucu malzemelerin temini açısından hala sıkıntı yaşanıyor. Daha da önemlisi bunların ne kadar koruyucu olduğuyla ilgili tartışmalar da söz konusu. Öte yandan bu virüsten koruyucu araçların gelecekte neye dönüşeceği konusunda bizlere öngörü kazandıran yeni tasarımlarla da karşılaşıyoruz. Örneğin artırılmış gerçeklik, gürültü engelleyici kulaklık ve ağız çevresini tamamen kapatan filtreleme sistemiyle donatılmış teknolojik maske önemli bir gelişmeydi. Son zamanlarda en çok karşımıza çıkan fikirler ise Be a Bat Man ve Bubble Shield gibi gövdeye kadar inen konsept tasarımlar. Bunların içinde en kullanışlı görünen ve hayata geçirilmeye yakın olanlardan biri ise BioVYZR.

BioVYZR virüslere, bakterilere, alerjenlere ve hava kirliliğine karşı koruma sağlıyor

Salgını geride bırakmamız uzun zaman alacak gibi görünüyor. Ayrıca yeniden geri gelebileceği veya iklim krizi nedeniyle başka virüs salgınlarının yaşanabileceği de yakın geleceğe dair senaryolardan. BioVYZR, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağı bu yeni dünyada rahat nefes alarak ve virüs kapma kaygısını en aza indirerek dolaşabilmeyi vadediyor. Tasarım, kullanıcının göğüs hizasına kadar inen ve kullanıcıyı tamamen çevresinden izole eden bir kapsül. Bu kapsülle yalnızca ağız ve burun değil virüsün temas edebileceği riskli alanların tamamı kapatılmış oluyor. Çevrenizdekiler sosyal mesafe kuralını çiğneyip çok yakınınıza gelseler bile endişe etmenize gerek kalmıyor. Hatta sosyal mesafe kuralına ihtiyaç kalmıyor. Unutup da elinizi yüzünüze sürme ihtimalinizi de sıfırlamış oluyor. Ayrıca bu kalkanı takan kişilerin de başkalarına hastalık bulaştırma ihtimali de ortadan kalkıyor. Gerçekten de sıradan maskelere ve siperliklere göre çok daha etkili olacağı konusunda inandırıcı.

Patent bekleyen tasarım; virüslere, bakterilere, alerjenlere, hava kirliliğine ve havadaki tüm patojenlere (hastalığa neden olan her türlü organizma ve madde) karşı koruma sağlayan 5 katmanlı bir filtreye sahip. Pille çalışan motorlu ve çift fanlı filtre, havayı BioBYZR’ın içine çekiyor. İçeri giren hava, partikül maddeden % 95’e kadar arındırılmak üzere N95 filtresinden geçiyor. Filtre değiştirilebiliyor. BioVYZR aslında bir tür elektrikli hava temizleyici respiratör (Powered Air Purifying Respirator/PAPR). Bu respiratörler daha önce sadece endüstride (örneğin, çalışanları kontamine havaya karşı korumak için) ve sağlık sektöründe kullanılıyordu.

BioVYZR; ters eldiven, uzun pil ömrü ve ayarlanabilir hava akışı hızı gibi yeni özellikler kazanacak

Kanadalı VYZR Technologies’in imzasını taşıyan siperlik şu an prototip aşamasında ve Indiegogo’da fonlanıyor. Hedeflediği desteği ise çoktan aşmış durumda. Kampanyanın sona ermesine daha 15 gün varken hedefinin 7 katına erişmiş. Kampanya ile elde ettikleri bütçe sayesinde şu anki basit prototipi teknolojik olarak detaylı ve daha gelişmiş bir tasarıma dönüştürecekler. Örneğin filtre motoru 8-12 saatlik uzun ömürlü bir pile sahip olacak. Hava akışı hızı yüksek, orta ve düşük olmak üzere 3 seviyeli olarak ayarlanabilecek. Başlığın içine ters eldivenler yerleştirilecek ve böylece kullanıcı kaşınma, gözlükleri düzeltme gibi gerekli durumlarda yüzüne dokunabilecek. Tamamen silinebilir malzeme kullanılacak. İletişimi kolaylaştıracak düzeyde ses geçirgenliği sağlanacak.

Görsel: VYZR Technologies