BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Netflix’ten Kendine Özgü Yeni Font: Netflix Sans

Netflix’ten Kendine Özgü Yeni Font: Netflix Sans

Netflix, onu milyonlarca kara geçirecek olan kendi fontu Netflix Sans'ı tasarlayarak fontu olan markalar kervanına katıldı.

Netflix sadece orijinal içerikler üreten bir kurum değil. Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimini önemseyen de bir yer. Kullanıcı alışkanlarını ölçüyor ve adapte olabiliyor, hatta thumbnail görselleri kişisel zevklere göre değişebiliyor. Hayatımıza “Netflix and chill” söylemini getirdiler. Bu söylem aynı zamanda Netflix’in başarısını da özetliyor çünkü Netflix 190’dan fazla ülkede 109 milyonun üzerinde üyeye sahip. Netflix yılllar içerisinde logosunu evirdi, kullanıcı arayüzünü çevirdi derken şimdi de Noah Nathan ve Tanya Kumar’ın yönettiği marka tasarım ekibi yeni sans-serif “Netflix Sans” font ailesini tasarladı.

Font lisanslama Amerika’da markalara pahalıya patlayabiliyor. Bu yüzden Apple, Samsung, Google, Microsoft gibi markalar kendi yazı tiplerini tasarlıyorlar ve marka kimliklerini de sağlamlaştırmış oluyorlar. Bu sefer sadece kendi iç marka takımlarıyla çalışmadılar, yazı karakterlerinin tasarım sürecine Dalton Maag de dahil oldu.

Göz Yormayan Sans Serif

Yeni sans-serif, eğlence endüstrisinde her yerde görebileceğiniz yazı karakteri olan Gotham‘ın yerini aldı. Netflix’in tasarımcıları, markanın kendi adını verebileceği bir yazı karakterine sahip olmasının ona her yıl milyonlarca dolar tasarruf edeceğini söylüyor.

Temiz, okunaklı ve nötr olan yazı tipi kullanıcının içeriğe, kullanılan cihazdan bağımsız olarak odaklanmasını hedefliyor. Font ailesi dikkat dağıtmamak adına minimal bir estetiğe sahip. Harf biçimleri ekran estetiğini ve yararcı fonksiyonları taşıyor. Üst açılarda sinematik tasarımın izlerini, alt açılarda da daha kompakt ve geometrik izleri taşıyor.

Mesela t harfinin tepesindeki kemerli kesim, markanın sembol ve sembolüne çok benzeyen sinematik eğriyi görebilirsiniz. Tasarım ekibi logoyu oluştururken de  50’li ve 60’lı yıllarda geniş ekranlı film çekimlerinde kullanılan anamorfik lensli CinemaScope’un logosundan da ilham almıştı.

Netflix Sans font ailesi regular, light, thin, medium, bold ve black olmak üzere temel bir font ailesinin sahip olması gereken bütün bireylere sahip. Genel olarak harf ailesine bakarsak ekranda gözü yormayacak şekilde. Helvetica gibi üzerine belgeseller yapılacak bir font değil ya da Futura gibi “bugünün ve geleceğin fontu” diye de çıkmıyor. Ama Netflix kullanıcı dostu olmaya özen gösteriyor ve font ailesi yeterince “chill”.

Netflix Sans Thin:

Netflix Sans Light:

Netflix Sans Regular:

Netflix Sans Medium:

Netflix Sans Bold:

Netflix Sans Black:

Görsel: Noah NathanDesign Taxi
Manşet görseli düzenlenmiştir.