Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Meltem Şahin’den Islandman’in Teklisine Filtre

Meltem Şahin’den Islandman’in Teklisine Filtre

Meltem Şahin, Islandman’in yeniden yorumladığı Âşık Veysel’in Kara Toprak parçası için Instagram Filtresi hazırladı.

Tasarımcı ve sanatçı Meltem Şahin’i illüstrasyonları, PMS adlı bir artırılmış gerçeklik sergisi ve Instagram için yapmış olduğu filtreleriyle tanıyoruz. Sanatçı Yeni Yaratıcılar’ın onuncu buluşmasında ve pandemi dönemi hayata geçen Evdeki Yaratıcılar serimizin sekizinci buluşmasında konuk etmiştik. Yaklaşık iki senelik aralıkla gerçekleşen bu iki etkinlikte Meltem Şahin’in üretim süreci ve tasarıma yaklaşımları konusunda konuşma fırsatı yakalamıştık.

Islandman’in “Kara Toprak” yorumu

Instagram’da kullanılan yapıştırmaları 150 milyondan fazla görüntülenen, karantina dönemini “my quarantine friend” projesiyle renklendiren Meltem Şahin son olarak Islandman’in yeni teklisi için bir Instagram filtresi hazırladı.

Tolga Böyük’ün solo projesi olarak kurulan Islandman, elektro-akustik üçlüsü olarak müzik hayatına devam ediyor. Elektronik müziği etnik ezgilerle harmanlayan Islandman, Anadolu müziğinin en büyük isimlerinden biri olan Âşık Veysel’in Kara Toprak parçasını yeniden yorumluyor. Grup yeni teklisini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Teklinin kapak tasarımını Eralp Güven, renklendirmesini Cansu Girgin, görsel tasarımını ise Ali Bozkurt yaptı.

Toprağa övgü

Türk sözlü kültür geleneğinde âşıklar süreklilik açısından çok değerli ve önemli bir yere sahiptir. Gücünü doğadan alır. Duygu ve düşüncelerini aktarırken doğallığı samimiyeti ve gerçekliği korur. Âşık Veysel’in Kara Toprak şiiri de toprak kavramını içselleştiren ve bütünleştiren bir yapıya sahip. Yaşam boyunca karşılıksız tüm ihtiyaçları veren kara toprağın ve aslında bir nevi tabiatın insanlık için ne kadar değerli olduğuna değiniliyor. Bugün dahi eseri anlamını ve değerini koruyor.

Meltem Şahin, hazırladığı filtre ile eserin özüne ve sözlerin anlamına dikkat çekiyor. Toprağın kutsallığını, verimini ve insan hayatının önemini ön plana çıkarıyor. Kusurları gizleyen topraktan yeşeren ağaç motifleri öne çıkıyor. Islandman’in yeni teklisinin ritimlerinin duyulduğu etkileşimli filtre, gözlerin açıp kapanmasıyla birlikte hareket ediyor. Meltem, sözlerden ilham alarak toprağın hayati önemine vurgu yaparken daha önceki filtrelerinde gördüğümüz çizgisini ve tarzını burada da koruyor.

Meltem’in daha önceleri tasarlamış olduğu Instagram filtresini deneyimlediyseniz bu filtrenin de Meltem’in tasarımı olduğunu bir çırpıda anlayabilirsiniz. Efekti deneyimlemek için Islandman Instagram sayfasını ziyaret edebilir veya bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Görsel: Instagram