Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
LEGO Bloklarıyla Stop Motion Yemek Tarifleri

LEGO Bloklarıyla Stop Motion Yemek Tarifleri

I Like Home isimli YouTube hesabı, ana malzemesinin LEGO blokları olduğu, görüntüsü renkli mi renkli izlemesi kadar dinlemesi de keyifli yemek tarifleri paylaşıyor.

Sabrın ve emeğin ürünü olan stop-motion tekniğiyle hazırlanan videoları izlemek her zaman keyifli ve büyüleyici oluyor. İşin içinde bir de yemek girdi mi merakla takip edilebilecek projelerin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Andrea Love’ın minyatür mutfağından çıkan her bir detayın ince ince işlendiği stop-motion animasyonlar, yemek tarifleri için alışık olmadığımız malzemeleri kullanan ve ilginç stop-motion videolar ortaya çıkaran Youtuber omozoc, illüstratör ve animatör Rachel Ryle’ın mini tarifleri bu alanda önceden yazdığımız işlerden. Şimdi de karşımızda stop-motion tekniğine oldukça uygun bir malzeme olan LEGO bloklarıyla, izlemesi kadar dinlemesi de haz veren yemek tarifleri sunan bir YouTube hesabı var.

Yapımı gerçeğinden daha zahmetli gözüken LEGO’lu yemek tarifleri

LEGO hayranlarının ilgisini çekecek bu hesabın adı I Like Home. Güney Koreli YouTuber, LEGO bloklarının sunduğu sınırsız yaratım alanını yemekle birleştiriyor. Hesapta yer alan her bir yemek hazırlama videosundaki detaylar oldukça ilgi çekici. Etten yumurtaya meyveden kahveye kadar her şey LEGO parçalarıyla oluşturulmuş. Her bir detayı, her bir katmanı göstermek için farklı renklerde LEGO parçaları devreye giriyor. Stop-motion tekniğinin büyüsüyle birleşince ayrıntılar ve katmanlar daha da belirginleşiyor.

Stop-motion tekniği ve LEGO bloklarının oluşturduğu piksel görünümlü yemekler ve içeceklerden biri de kanalda yakın zamanda paylaşılan Somon Sashimi Bowl tarifi. Köpüklü kutudan çıkarılan somon balığı önce iyi ayıklanıyor ve LEGO parçalı derisi yüzülüyor. Somonun filotosunu ustaca çıkarılıyor. Parçalara bölünürken LEGO’lar da birer birer ufalanıyor. I Like Home’un tarifleri, Oscar’a aday gösterilen en kısa film unvanına sahip PES Film‘in, 2013 yılı yapımı Fresh Guacamole stop-motion filmini hafızalarda canlandırıyor.

LEGO bloklarıyla hazırlanan tarifler ASMR hayranlarına da hitap ediyor

Tarif videosunda mutfak eşyalarının ve malzemelerinin sesleri de görselleri kadar ilgi çekici. Bu noktada ASMR deneyimi seven kişilerin de ilgisini çekecek içerikler barındırıyor I Like Home.

Kanal, videoyu paylaşırken bu videonun yapım aşamasıyla ilgili bilgilere de açıklamada yer veriyor. Açıklamaya göre videonun çekilmesi ve düzenlenmesi bir aydan uzun sürerken videoda yaklaşık 3 bin fotoğraf kullanılıyor. Toplamda çekilen karelerin 10 binden fazla olduğu bilgisi açıklamada iletiliyor. Bu açıklamayla birlikte ortaya konulan emeğin ne kadar büyük olduğu bir kez daha anlaşılıyor.

Güney Koreli Youtuber’ın yemek pişirmeye ve LEGO’lara olan bağımlılığı bu özel işinden de anlaşılıyor ancak tahmin edeceğiniz üzere bu alandaki tek videosu değil. Yine de yüklenmesinin üzerinden henüz iki ay geçmişken kanalda en çok izlenen video Somon Sashimi Bowl.

Stop-motion tekniğinin ön planda olduğu daha fazla videoya ulaşmak için I Like Home’un YouTube hesabına ya da videoalarının yanı sıra kurduğu setlerin arka planını da paylaşdığı Instagram hasabına göz atabilirsiniz.

Görsel: YouTube