Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Japon El Sanatı Ustaları Pokémon’ları Yorumladı

Japon El Sanatı Ustaları Pokémon’ları Yorumladı

Kanazawa şehrindeki Ulusal El Sanatları Müzesi, Japon zanaatkarların Pokémon çalışmalarından oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Japon geleneksel el sanatları, popüler kültürün en önemli kaknaklarından biri olan Pokémon dünyasıyla harmanlansa ortaya ne tür işler çıkardı? Japonya’nın Ulusal El Sanatları Müzesi’ndeki Pokémon x Kogei sergisi, bu sorunun cevabını görmek mümkün.

Seramikten tekstile farklı alanlardan ustaların Pokémon’lu çalışmaları Pokemon x Kogei’de

Sergide farklı el sanatı alanlarından 20’yi aşkın zanaatkarın çalışmaları yer alıyor. İçlerinde gençler de var, “Yaşayan Ulusal Hazine”ler de… “Yaşayan Ulusal Hazine nedir?” diyenleriniz için bir parantez açayım: Japonya’nın “Kültürel Varlıkların Korunması Yasası”na dayalı olarak önemli kültürel varlıkların koruyucuları olarak sertifikalandırılmış kişiler için bu terim kullanılıyor.

Benim favorilerimden biri, aşağıdaki ahşap Butterfree heykeli. Bu heykel, Toru Fukuda tarafından 8 farklı ağaç türü kullanılarak yapılmış:

Dün açılan ve 11 Haziran 2023’e kadar sürecek olan Pokémon x Kogei, Japon el sanatlarına yeni bir soluk getirmesi açısından önem taşıyor. Kil herkelciklerden ve porselen kaselerden tekstil işlerine ve cilalı eşyalara kadar, Pokemon’un geleneksel el sanatlarında gayet hoş durabileceğini kanıtlıyor.

Aşağıdaki Shaymin heykeli, geleneksel Japon dekoratif motiflerini seramik eserlere entegre eden seramik sanatçısı Kasumi Ueba tarafından yaratılmış:

Aşağıdaki Pikachu kupaları, devrimci tarzıyla tanınan çağdaş Japon çömlekçi Takuro Kuwata tarafından yapılmış:

Aşağıdaki Umbreon broşlar, kesme ve yontma (chōkin) teknikleriyle tanınan bir metal sanatçısı olan Katsura Morihito tarafından yapılmış. Kendisi 2008’de Yaşayan Ulusal Hazine ünvanını almış çok önemli bir zanaatkar:

Ho-Oh desenli aşağıdaki çay kutusu, lacquerware (lake ile kaplanmış eşya) Yoshiaki Taguchi’nin eseri:

Keiko Matsumoto tarafından shigaraki-yaki çanak çömlek tarzında yapılmış aşağıdaki Charizard kil çömlek de benim favorilerimden:

Aşağıdaki Jolteon, dekoratif metal sanatçısı Taiichiro Yoshida tarafından yapılmış. Yapımında gravür, çekiçleme ve kaplama tekniklerinin kombinasyonu kullanılmış. Malzeme olarak da bakır, altın ve gümüş kullanılmış:

Aşağıdaki Pikachu’lu çalışma, tekstil tasarımcısı Reiko Sudo’nun iğne oyası:

Aşağıdaki Venusaur figürüni, seramik sanatçısı Sadamasa Imai’nin eseri:

Kazumi Ikemito’nun aşağıdaki çalışmaları da büyüleyici:

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

@leisurememo’in paylaştığı bir gönderi

Sergideki diğer çalışmaları buradan görebilirsiniz. ayrıca Instagram’daki sergi etiketi altında da sergiyi ziyaret edenlerin çektiği harika fotoğraflar var.

Özenle seçtiğimiz diğer Pokémon haberlerimize buradan göz atabilirsiniz. Özelikle Murat Palta’nın pokemonlu minyatürlerine bakmadan geçmeyin derim.

Görsel: Pokémon x Kogei