Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Instagram Filtresiyle Günlük Boyun Egzersizleri

Instagram Filtresiyle Günlük Boyun Egzersizleri

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, karantina sürecinde evde sağlıksız pozisyonlarında çalışanlar için boyun egzersizleri sunan Instagram filtresi hazırladı.

Karantina dönemi ile birlikte ev ofis düzenine geçilince çalışma pratiklerinde de birtakım değişiklikler oldu. Çalışma pozisyonları bu değişikliklerin arasında yer alıyor. Masa başı çalışma düzeni yerini yatakta, koltukta veya farklı pozisyonlarda yayılarak çalışmaya bıraktı. Bu durumun fiziksel ve zihinsel sağlığı etkileyecek sonuçları bulunuyor. Gün içerisinde, özellikle bilgisayar başında vakit harcayan meslek gruplarında, uygun olmayan pozisyonlarda ekrana bakmak boyun ağrılarına sebebiyet veriyor.

Boyun egzersizleri için labirentleri tamamla

Boyun ağrılarını azaltmak ve sağlıksız çalışma pozisyonlarına dikkat çekmek isteyen Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Kızıl Haç Ukrayna ile birlikte bir boyun egzersizi programı duyurdu. Gün içerisinde gerçekleştirilebilecek bu uygulamayı eğlenceli hale getirmeyi hedefleyen bakanlık Ffface şirketi ile anlaşarak bir Instagram filtresi hazırladı.

TABASCO yaratıcı ajansı tarafından oluşturulan kampanya karantina süresince dizüstü bilgisayarları veya akıllı telefonlarından kafasını kaldıramayanlar için alternatif egzersiz deneyimi sunuyor. Kullanıcının boyun egzersizleri yapması için oluşturan labirent filtrenin temelini oluşturuyor. Dört bölümden oluşan ve her seviyesi daha karmaşık olan filtreyi deneyimleyenler kafa hareketleri ile ufak bir oyun oynarken boyunları için tüm egzersizleri tamamlamış oluyor. Sport From Home labirent oyununun geliştirilmesi sırasında Jujutsu dünya şampiyonu Ivan Nastenko’ya danışıldı. Nastenko’dan alınan öneriler ile labirentlerin rotası oluşturuldu.

İzolasyon zamanı boyun egzersizleri sunan filtre @coronainfoua hesabında bulunuyor. Bir gün içinde 63 binden fazla kişi filtreyi kullanarak dört bölümlük labirenti bitirdi ve günlük boyun hareketlerini tamamladı.

Künye

Müşteri: Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Kızıl Haç Ukrayna
Ajans: TABASCO, Kyiv, Ukrayna
Instagram Filtresi: Ffface
Sağlık Uzmanı: Ivan Nastenko

Görsel: YouTube