BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Dünya Dışı Varlıklara Ulaşması İçin Hazırlanan Voyager Plağı Kickstarter’da

Dünya Dışı Varlıklara Ulaşması İçin Hazırlanan Voyager Plağı Kickstarter’da

Dünyanın iletmek istediği mesajı galaksiler arası yaymak ve dünya dışı varlıklara duyurmak için hazırlanan plak “Voyager Golden Record”, 40. yılında Kickstarter’da fonlanıyor.

NASA, 1977’de güneş sistemi ve ötesine yolculuk etmek ve galaksiler arası gizemi çözmek için Voyager I ve Voyager II uzay araçlarını büyük bir uzay turuna gönderdi. Her iki araçta da medeniyetimiz hakkında ipuçları taşıyan, belki bundan milyonlarca yıl sonra bu insansız uzay araçlarıyla karşılaşacak olan dünya dışı varlıklara iletmek istediğimiz mesajı aktaracak, gramofonla çalınan altın plaklar yerleştirildi.

Plakların içinde aralarında Türkçe mesajın da bulunduğu 55 farklı dilde selamlaşma, balina dilinde 1 mesaj, kuş sesleri gibi doğal sesler, tren, uçak gibi çeşitli taşıtların sesleri ve bebek ağlamasından oluşan bir ses kolajı ile sayısız kültüre ve çağa ait Bach’tan Beethoven’a, oradan Chuck Berry’ye uzanan gelmiş geçmiş en iyi müzikler ve dünyanın çeşitli yerleriyle ilgili analog halinde şifrelenmiş 100 fotoğraf yer alıyor. Voyager Golden Record, kim olduğumuzu, ne olduğumuzu evrene göstermek için yaratılan, hem evrene hem de insanlığa sunulan bir hediye.

Astronom Carl Sagan, 40 yıl önce Voyager Golden Record’un orijinalinin yaratılmasına önayak olan isimdi. Astronom ve SETI’ın kurucusu Frank Drake teknik yönetmen, yazar Ann Druyan yaratıcı yönetmen olarak plağın yapılmasına katkı sağladı. Plak tasarımını Jon Lomberg yaptı. Plağa yazar Timothy Ferris de destek verdi ve sanatçı Linda Salzman Sagan, 55 dildeki selamlaşmaları tasarladı.

Voyager I, 2013 yılında galaksiler arası uzaya giriş yaptı. Şu an dünyaya 20 milyar kilometre uzaklıktaki Voyager I, yaklaşık 40.000 yıl içinde, 1.6 ışık yılı uzaklıktaki Camelopardalis takımyıldızındaki 1 yıldıza ulaşmış olacak. Voyager II de onun hemen kuyruğunda. Dünya dışı varlıkların altın plağı dinleyip dinlemediğini ise hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Fakat tarihte ilk kez, Voyager yolculuğunun 40. yıl dönümünü kutlarken bu plağı çalmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebileceksiniz. Kickstarter’da fonlanan, içerisinde fotoğrafların ve çeşitli makalelerin yer aldığı sert kapaklı kitapla birlikte Voyager altın plağın bir kopyasına Voyager Golden Record Box Set ile 98 dolara sahip olabilirsiniz.

Görsel: Charlotte Symphony, Kickstarter