Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Bir Küçük Kız Neden Zamanda Yolculuk Makinesi Yapmaya Çalışır?

Bir Küçük Kız Neden Zamanda Yolculuk Makinesi Yapmaya Çalışır?

Breast Cancer Now, zamanda yolculuk yapmak isteyen bir küçük kızın hikayesiyle önemli bir mesaj veriyor.

Meme kanseri konusunda çalışan İngiliz yardım kuruluşu Breast Cancer Now, geleceğe yönelik hedeflerini aktardığı yeni reklam filminde hem etkileyici hem de duygusal bir hikaye anlatıyor. Zamanda yolculuk yapmaya çalışan küçük bir kız çocuğunun etrafında gelişen hikaye, göz yaşartıcı bir etki taşıyor.

Great Guns’dan Duncan Christie tarafından yönetilen film, kızın bilim ve zamanda yolculuk hakkında kitaplar okuyup videolar seyretmesiyle açılıyor. Kız odasında bir şeyler inşa etmeyi çalışıyor. Salondaki saati alıyor, kartonları kesiyor, etraftan işine yarayacak bir şeyler buluyor. Babası ve biz izleyiciler, tam olarak ne yaptığını anlamasak da kızı çabasının şirinliği kesin. Küçük kızın gerçek amacını ise film biraz ilerleyince anlıyoruz. Filmin etkisini bozmamak için bu noktada önce filmi seyretmenizi öneririz.

Filmin Göz Yaşartan, Duygusal Finali

Kızın annesinin odasına gidip onu elinden tutarak makinesine getirdiği an filmin iç burkan gerçeğini anlıyoruz. Annesi başındaki eşarbın gizlediği dökülmüş saçlarıyla kızının yanına oturuyor, kız makinenin okunu 2017’den 2050’ye getiriyor ve makinenin çalışmasını beklerken nefesini tutuyor. Film, “2050 yılında tüm meme kanseri hastalarının yaşamasını amaçlıyoruz” sözüyle kızın amacını daha da netleştiriyor. Kız annesi yaşasın istiyor, annesinin yaşayacağı bir zaman dilimine gitmek istiyor tabii ki.

Yönetmen, küçük kızın iyimserliğini yansıtacak, umut verici bir ton yakalamayı amaçladığını söylüyor. Bunu yaparken de izleyicide merak uyandırmayı ve sondaki açıklamanın etkisini artırmayı hedeflediğini belirtiyor. Filmin ve oyuncunun doğallığını korumak için filmde doğaçlamaya izin verilmiş ve pek çok an, çekim sırasında kendiliğinden yaratılmış.

Filmi desteklemek için hazırlanan mikrosite derneğin araştırmaları hakkında detaylı bilgiye yer veriyor.

Künye:
Reklamveren: Breast Cancer Now
Yapım Şirketi: Great Guns
Yönetmen: Duncan Christie
Yönetici Yapımcı:  Laura Gregory
Yapımcı: Tim Francis
Görüntü Yönetmeni: Sy Turnbull
Yapım Tasarımcısı: Francesca Massariol
Casting: Kharmel Cochane
Oyuncular: Jessica Newton, Kate Rawson, Garry Summers
Kurgu: Final Cut
Kurgucu: James Rosen
Telecine: Matt Turner – Absolute
Miksaj:  Ben Leeves – Jungle
Müzik: Patrick Watson

Görsel: YouTube