Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[19 Haziran]

Bigumigu Pazar Gazetesi[19 Haziran]

Dijital nesil için haftanın gündemi.

Popüler-Kültür

Google’da bu güne kadar yapılmış en nazik arama

Twitter kullanıcısı Ben, büyükannesinin Google’da yaptığı aramayı ve kullandığı dili görünce, paylaşmadan edemedi. Yapılan aramanın içtenliği ve tüm internetin yüzüne bir gülümseme yerleştirerek büyükanneyi ünlü yaptı. Çünkü şöyle arama yapmıştı: “Lütfen MCMXVIII bu roma rakamlarını çevirir misin teşekkürler”

Google ise hem küresel hem de Birleşik Krallık hesaplarından Ben’in büyükannesine yanıt verdi.

Görsel: Twitter

Gezgin tavuk Monique

Fransız denizci ve gezgin Guirec Soudée’nin birlikte yelken açtığı harika bir yoldaşı var. Monique isimli tavuk 4 – 5 aylıkken yola çıkan ikili Atlantik okyanusundan, Fransız toprağı olan Saint Barthélemy‘ye ve Grönland’a kadar gezdiler ve yolculuklarına devam ediyorlar. İkiliyi ise Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Görsel: Instagram

Kraliçe Elizabeth ve yeşil elbisesi

Kraliçe II. Elizabeth’in 90. gününü kutlamak üzere organize edilen törende giydiği yeşil elbiseyle internetin gönlünü feth etti. Yeşil ekran işlevi gören elbiseyle birlikte tüm internet o alanı en iyi görsellerle değiştirmek için yarışa tutuştu.

shardcore tarafından hazırlanan araç yardımıyla da istediğini herhangi bir YouTube videosunu, bu yeşil alana yerleştirebilirsiniz.

Görsel: James Rawson


İstanbul’daki Radiohead dinletisine içki içiliyor gerekçesiyle saldırıldı

Geçtiğimiz hafta Pazar Gazetesi’nde bahsettiğimiz Radiohead’in tüm dünyada aynı gün organize ettiği yeni albümü A Moon Shaped Pool etkinliğinin İstanbul ayağında, Ramazan’da alkollü içki içiliyor gerekçesiyle saldırıldı. Firüzağa’daki Velvet Indieground Records’a yapılan bu saldırı sırasında plak dükkanının sahibi Koreli Seogu Lee başta olmak üzere birçok katılımcı yaralandı. Etkinlikten yapılan Periscope yayını saldırıyı belgelerken olayla birlikte akıllardan çıkmayacak cümle saldırganların birinden geldi; “Sizi içeride yakarız.”

Saldırı Pitchfork, Reddit, The Guardian, BuzzFeed, The Washington Post ve daha pek çok yabancı yayın organında yer aldı. Bu haliyle de saldırı, dış politikaları ve turizmi de en az bir terör saldırısı kadar etkiledi.

https://www.youtube.com/watch?v=XJMv_XPmvfQ
Radiohead ile ilgili müzikal bir gelişme ise, A Moon Shaped Pool’u Spotify’da yayınlaması oldu.


Kanye West’ten The Life of Pablo’ya bir güncelleme daha

Kanye West’in son albümü olan The Life of Pablo, çıkış döneminde oldukça büyük bir pazarlama kampanyasına meze olmuştu. Kanye West gerek Twitter üzerinden gerekse verdiği röportajlarla “bunu da demiş olamazsın” dedirten söylemleriyle anılıyordu. The Life of Pablo’yu ise “yaşayan, nefes alan, değişen yaratıcı dışa vurum” olarak tanımlıyordu. West sözlerinde ciddiymiş, çünkü yazılım günceller gibi albüm güncellemeye devam ediyor. TLoP’nin yeni kapanış parçası artık Sampha düetiyle Saint Pablo parçası oldu.

spotify%3Atrack%3A0PsBtocPPUJqARGnLMcoQD


Grammy’de müzik servislerine özel albümler kategorisi

Grammy Ödülleri’ni düzenleyen Recording Academy, yaptığı açıklamayla artık sadece müzik akış servislerinde yayınlanan albümlerin de Grammy’ye katılmasına izin verecek. Buna göre Recording Academy ücretli abonelik, tam katalog, istenildiğinde dinleme ve sınırlı süre içinde indirme özelliklerine sahip ve en az bir yıldır ABD’de aktif olan platformlar onaylanacak. Bu değişim içinde de Chance The Rapper’ın Coloring Book albümü de bu özelliklere sahip olmasıya dikkat çekiyor.


Narcos’tan DEV spoiler!

Game of Thrones başta olmak üzere güncel dizi takip etmenin meziyetlerinden birisi de spoiler yemeden, bölüm hakkında bilgi almadan saf haliyle izleyebilmek. Netflix’in Narcos’u, gündemin bu cephesine bariz bir taşlama yapıyor ve dizinin sonunu söylüyor.

Görsel: Twitter


Maisie Williams’tan ciddi ciddi spoiler

Narcos’un bu davranışı eğlenceli ve espriliyken Game of Thrones’un Arya Stark’ı Maisie Williams, geçtiğimiz hafta yayınlanan 8. bölümün sonuyla ilgili Twitter’dan spoiler verdi. Bu gereksiz tweet için tepki gösteren bir izleyiciye ise diziyi izlemeden Twitter’da ne işi olduğunu sorgulayan bir yanıt verdi.

Görsel: Maisie Williams

Curb Your Enthusiasm 9. sezonu için geri dönüyor

Aynı zamanda Seinfeld‘in de yaratıcısı olan Larry David, Curb Your Enthusiasm‘in 9. sezonuyla televizyonlara geri döneceğini HBO’nun Medium hesabından açıkladı. 2000’de başlayan Curb Your Enthusiasm, 2011’de 8. sezonunu tamamlayarak ekranlara veda etmişti.


Disney’in Moana’sına “Aloha” diyin

Big Hero 6, Zootopia ve Frozen’ın yaratıcılarının imzasını taşıyan Disney’in yeni filmi Moana ilk fragmanını yayınladı. Ormanlar içindeki güçlü karakter ve eğlenceli enstantanelere dayanan film Disney’in şu anki en popüler markası Star Wars’un yanına güçlü bir alternatif olabilir. Moana, 23 Kasım’da vizyona girecek.


Tupac’in filminden ilk fragman

Tupac’ın hayat hikayesini anlatan All Eyes On Me‘nin ilk fragmanı yayınlandı. Yaşasaydı 45. doğum gününü kutlayacağı 16. Haziran’da yayınlanan fragman sanatçının sıfırdan başlayıp bir hip hop ekolüne ve ardından siyah olduğu için karşılaştığı ayrımcılığa atıfta bulunuyor. Film, 11 Kasım’da vizyona girecek.


HBO’nun yeni yapımı The Young Pope

House of Cards’ın tüm siyasetini, komplolarını ve dramasını alın ve başkanlık makamı yerine Papa’yı koyun. Karşınızda HBO ve Sky’da yayınlanacak olan yeni HBO orijinal yapımı The Young Pope.


Snapchat’ten yayınlanan ilk uzun metraj film: Sickhouse

Sosyal medya ünlüsü Andrea Russett, Snapchat hesabı üzerinden yayınladığı hikayelerle 5 gün boyunca takipçilerini kendine bağlamayı başarmıştı. Çünkü kuzeni onu ziyaret etmeye gelmişti ve arkadaşlarıyla birlikte Venice Beach‘ten başlayan bir yol macerası planlamışlardı. Fakat gün geçtikçe işler değişmiş ve bir anda korku filmi tadında snap’ler gelmeye başlamıştı. 5. günün sonunda da bunu yolculuğun baştan sona kurgu olduğu ve Sickhouse isimli uzun metraj bir filme dönüştüğü ortaya çıktı.


Mobilde izleyeceğiniz Youtube videolarını geceden indirin

Youtube, Hindistan için yayınladığı Smart Offline özelliğiyle gün içerisinde izlemek istediğiniz videoları kaydedip ertesi gün mobil veri kullanmadan izlemenizi sağlıyor. Hindistan’ın büyük bir bölümünün hala 2G ile internete bağlandığını ve mobil veri kullanımının tasarruf işi olması nedeniyle bu özellik de doğrudan bir ihtiyaca hizmet ediyor.

Görsel: Youtube

Steven Spielberg, ailenizle izleyebileceğiniz sanal gerçeklik filmi çekecek

Çin menşeli mobil servis ve teknoloji şirketi Hengxin Mobile Business, Steven Spielberg’e sanal gerçeklik filmi çekmesi için 23 milyon dolarlık yatırım yaptı. Hollywood Reporter’ın haberine göre film, ailenizle oturup izleyeceğiniz içeriğe sahip olacak. Spielberg, bu gelişmeden önce bu yıl başında Sundance Film Festivalin’de de sanal gerçeklik üzerinde çalışacağının sinyalini vermişti.


Barbie, oyun geliştirici oldu

Toplum içindeki kadın erkek rollerine dair son dönemde attığı adımlarla öne çıkar Barbie, oyun geliştiricisi olan Barbie’yi tanıttı. Kadınların da kod yazabileceğine ve teknoloji dünyası içinde rol alabileceğini vurgulayan kampanyalar da güçlenirken Barbie de bu akıma ayan beyan destek veriyor.

Görsel: Barbie, Twitter

Apple, çocuklara kodlama öğretecek

Apple’ın WWDC’de tanıttığı önemli yeniliklerden birisi programlama dili Swift’i çocuklar için yeniden hazırlayarak Swift Playgrounds‘u yayınlaması oldu. iPad uygulaması eğlenceli bir dille her yaştan insana gerçek yaşama uygulanabilir programlama bilgisi aktarıyor.

Görsel: Swift Playground

Tasarım-Sanat

David Fincher’ın mesafeleri

Editör ve film yapımcısı Jacob T. Swinney, sinema dünyası üzerine video incelemeler yapıyor. Son çalışmasında ise David Fincher’ın filmlerinde kullandığı uzak çekimleri analiz ediyor. Swinney, daha önce de Fincher’ın yakın çekimlerini analiz etmişti.


Minik Sumo robotları 2016 turnuvasına hazırlanıyor

2014’te de yazdığımız amatör olarak geliştirilen alık robotların sumo güreşi turnuvası Hebocon, 2016 duyurusu yapıldı. 25 ülkeden 60 ismin katılacağı turnuva için hala başvurular kabul ediliyor. Hebocon Dünya Şampiyonası 7 Ağustos’ta Tokyo’da gerçekleşecek.


Yapay sinir ağları ünlüleri güldürüyor

Twitter kullanıcısı tarafından yaratılan Smile Vector, yapay sinir ağlarını kullanarak ünlülerin fotoğraflarındaki yüz ifadelerini değiştiriyor. Somurtarak bakan isimleri gülümseyen yapay zeka, gülen yüzleri de düşürüyor.


İsveç’te IKEA Müzesi açılıyor

Bu ay sonunda açılacak ve bir ay boyunca açık kalacak olan IKEA Müzesi, şirketin kökenlerinden gelişimine ve dinamiklerine odaklanacak. İlk açılan IKEA mağazasının bulunduğu yerde, İsveç’in Älmhult şehrinde açılacak müzede eğitimler, turlar ve mağaza olmak üzere üç bölüme ayrılacak.

Görsel: IKEA

IKEA PS 2017 koleksiyonunda hiçbir şey boşa harcanmayacak

IKEA’nın PS koleksiyonun gelecek üyesi hiçbir atığı çöpe atmadan geri dönüştürecek. Tahta, cam ve plastiği geri dönüştürerek tekrar üretime kazandıracak olan koleksiyon, hem çevre bilinci hem de farkındalık açısından değer yaratıyor.


Timberland atık plastikten ayakkabı üretecek

Dış mekan ve yaşam tarzı markası Timberland, Honduras ve Haiti’den topladığı pet atıklarıyla kumaş üreten Thread ile ortaklık anlaşması yaptı. Bu ortaklıkla birlikte üretilecek ayakkabı ve çantalar ilk olarak 2017 ilkbahar yaz koleksiyonunda yer alacak.


Altıgen ağlarla örülmüş prezervatif

HEX, prezervatiflerin geleneksel yapısını değiştirerek yenilikçi bir teknoloji geliştiriyor. Charlie Sheen’i markanın yüzü yapan HEX şu anda kitlesel fonlama yöntemiyle destek arıyor. Geleneksel prezervatifleri kullanmamak için uydurduğumuz bahaneleri ortadan kaldırarak güvenli bir yaşam sunuyor.


Okuma Lambasına Dönüşen Kitap Ayracı

Bookmark Light ismini taşıyan ışıklı kitap ayracı, diğer kitap ayraçları gibi yassı ve dikdörtgen bir şekile sahip… Şeffaf ve yumuşak yapıdaki malzeme sandviç gibi ortadan ikiye katlandığında, birleştirilen iki ucun arasına madeni para büyüklüğünde bir pil yerleştiriliyor. Kitap ayracındaki 2 küçük likit kristal ışık, pille birlikte aktif hale gelerek okuma lambasını meydana getiriyor ve siz iki ucu eski konumuna getirene dek, okuyacağınız satırları aydınlatmaya devam ediyor.


Android telefonunuz GameBoy’a dönüşsün

Neowin’in geliştirdiği Smart Boy isimli telefon kılıfı, Android cihazları eski usül GameBoy’lara dönüştürüyor. Bu yıl E3’de tanıtılan kılıf, kaset girişinden tuşlarına kadar GameBoy’un tüm özelliklerine sahip. Piyasaya çıkış tarihi olarak da Aralık 2016 hedefi kondu.

Görsel: Neowin

Local Motors ve IBM’den kendi kendine giden elektrikli otobüs

Kitle kaynak yöntemiyle araç tasarımı ve geliştirmesi yapan Local Motor, IBM’in yapay zekası Watson güçlerini birleştirerek Olli‘yi yarattı. Yapay zeka sayesinde kendi kendine gidebilen Olli aynı zamanda elektrikli aksamı ve 3 boyutlu baskıyla üretilmiş olmasıyla da değer yaratıyor.

Görsel: Local Motors


Van Gogh’un Ebru Sanatıyla Yeniden Yaratılan Yıldızlı Gece Tablosu

Siirt doğumlu ve Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları bölümü mezunu Ebru sanatçısı Garip Ay, Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh’un “The Starry Night” (Yıldızlı Gece) tablosunu ve aynı ressamın otoportresini, ebru sanatıyla yeniden yarattı.


Çiçek demeti gibi rengarenk pastalar

Yeni Zelandalı tatlı dükkanı Magnolia Kitchen, el yapımı pastalarının görünüşü ve renkleriyle ağızları sulandırıyor. Düğün, doğum günü veya kurumsal etkinlik gibi geniş bir yelpaze için tasarım yapan mutfak, marşmelov ve makaronları da hammadde olarak kullanıyor.

Görsel: Magnolia Kitchen

Sahipsiz döşekler yemeğe dönüşüyor

Paris merkezli sokak sanatçısı Lor-K, Eat Me isimli projesinde sokağa atılmış ve kimsesiz döşekleri leziz yemeklere dönüştürüyor. Sokağın ortasında gördüğünüz dev pizza dilimi veya waffle da sizin gününüzde neşeli bir anı katıyor.

Reklam-Pazarlama

Naomi Campbell, sponsorlu Instagram içeriğine markadan gelen e-postayı yapıştırdı

Sponsorlu Instagram postları her popüler hesap için sıradan bir durum olabilir. Naomi Campbell da adidas 350 SPZL’leriyle poz verdiği fotoğrafın açıklaması olarak adidas’tan gelen e-postanın tamamını yazdı. Birkaç saat içerisinde metni olması gereken haliyle değiştirse de internet gerekli yedeklemeyi yapmıştı.


Adidas Kolombiya Milli Takımının açıkhava afişine Columbia yazdı

2011’den beri Kolombiya Milli Takımının sponsoru olan Adidas, Euro 2016 ile aynı dönemde başlayan Copa América için hazırladığı Kolombiya afişinde yazım hatası yaptı. Ülkenin İngilizce ismi olan Colombia yerine giyim markası olan Columbia yazan marka, durum fark edilkten sonra özür dileyerek afişi değiştirdi

Görsel; Astrid Rivera, Twitter

Bu Şık Bisikletlere Binmek Bedava, Çünkü Üstlerinde Reklam Var

Londra’da yaşıyorsanız bisiklet kiralama girişimi Buzzbike tam size göre. Cooper’ın ortağı (Mini Cooper’ın yaratıcısı) şirket; Hiplok DC kilit, far, sigorta ve hatta servis hizmetinin sunulacağı birbirinden havalı bisikletler tasarladı. Buzzbike, üstlerinde reklamların yer alacağı bisikletleri 100 pound depozito karşılığında, kullanıcının her ay en az 12 gün bu bisikletle yolculuk etmesi ve bisikleti sokağa park etmesi koşuluyla kiralamaya hazırlanıyor.

https://vimeo.com/168241297


Ford’dan Far Teknolojisini Yansıtan Optik İllüzyonlarla Dolu Açıkhava Posteri

Ford Türkiye, otomobil teknolojilerine bakış açımızı “Adaptif Poster” reklamıyla değiştirmek istiyor. Sürücülerin hayatını kolaylaştıran, güvenliği ve sürüş keyfini artıran teknolojileriyle ön plana çıkan Ford, Ford Dynamic LED farlara sahip Adaptif Ön Aydınlatma Sistemi’nin tanıtımı için Ogilvy & Mather İstanbul’la bir araya gelerek farklı bir yöntem kullandı.


Cannes Lions’da Film kategorisinde için tahminleri alalım

The Gunn Report, Cannes Lions’da film kategorisinde Grand Prix kazanacak olan kampanya için bir anket hazırladı. Cannes 2016 Sweepstakes isimli sayfa üzerinden yapılan ankette katılımcılar her işe oy vererek puanlama sistemiyle birinci olacak işi seçecekler.


Twitter’da emoji bazlı hedefleme yapılabilecek

Twitter’da pek çok hissi anlatan ve günlük hayatımızın eksiltemeyeceğimiz bir parçası olan emojiler, artık pazarlamacıların da erişimine açılıyor. Twitter markalara emoji tabanlı hedefleme özelliğini 17 Temmuz’da, Dünya Emoji Günü’nde yayınlayacak.


Pinterest’te e-posta ve cihaz özelinde hedef kitle seçme opsiyonu

Twitter ve Facebook gibi Pinterest de pazarlamacılara e-posta ve cihaz parametreleriyle hedef kitle optimizasyonu yapma imkanı tanımaya başlıyor. Böylece örneğin bir kullanıcı e-ticaret sitesi üzerinden sepetine bir ürün eklemişse ancak satın almamışsa, bu kullanıcıya Pinterest üzerinden hedefleme yapılabilecek. Böylece satın alma sürecine daha kolay etki edilebilecek.


Arkadaş snap’lerin arasında reklam keyfi

Geçtiğimiz haftalarda günlük aktif kullanıcı endeksinde Twitter’ı geçen Snapchat, Stories ve Discover bölümünü güncelledikten sonra şimdi de markalar için yeni bir model sunmaya hazırlanıyor. Artık markalar, Stories alanında yer satın alarak kullanıcılar arkadaşlarının hikayelerini izlerken onlarla karşılaşabilecek.


İnsanları Bedenlerinden Utandıran Reklamlar Londra’nın Tüm Toplu Taşıma Ağında Yasaklandı

Geçtiğimiz yıl Change.org’da toplanan 70.000 imza ile kaldırılan Protein World ilanının ardından şimdi de Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, yaptığı yazılı açıklamayla şehirdeki tüm toplu taşıma ağındaki reklam alanlarında insanları bedenlerinden utandıracak kampanyaların yer almasının yasaklandığını söyledi.


Kötü Çocukların Otomobili Fiat 500s

Retro tasarımlı ufak otomobil Fiat 500, tıpkı MINI gibi erkekler kadar -hatta belki daha da fazla oranda- kadınların da gözdesi. Fiat 500’ün performanslı spor modeli 500s’in yeni versiyonu tanıtılırken bu özel serinin biraz daha erkek odaklı bir hedef kitleye sahip olduğunun özellikle altı çizilmiş. Tabii reklam filmini izlemeye başladığınızda bunu hemen anlamıyor, hatta tam tersini düşünüyorsunuz.


Kanser Hastası Kadınlara Destek İçin Cesur Saç Kesimleri

Romanya Kanser Vakfı Fundatia Renasterea, kanser hakkında farkındalık yaratmak, kanser hastası ve kansere yakalanmamış kadınlar arasında dayanışma sağlamak için McCann Bucharest’le ve saç stilistleriyle bir araya gelerek anlamlı bir bağış kampanyası yarattı. “Brave Cut” (Cesur Saç Kesimleri) adındaki kampanya ile kadınlar, kanser hastası hemcinslerinin tedavi sırasında kaybettikleri saçları yerine geçecek peruklar yapılması için cesaret gerektiren modellerde saç kestirmeye davet edildi.


Liseli Kızların Gerçek Güzellik Sırrı

Japon kozmetik markası Shiseido, makyaj ve “liseli kızlar” kavramlarını “High School Girl?” (Liseli Kız?) adını taşıyan reklam filminde bir araya getirdi. Reklam, makyajın hayret uyandıran dönüştürücü etkisini gözler önüne seriyor. Kısa bir süre içinde milyonlarca izlenme rakamına ulaşan ve Watts of Tokyo ile birlikte hazırlanan kampanya, okul müdüresinin bir sınıf kapısını açmasıyla başlıyor.


Gençler, Pierre Cardin’de bir gün çalışarak Babalar Günü’ne özel gömlek tasarladı

Pierre Cardin, Babalar Günü’nde babalarının parasıyla değil kendi alın teriyle kazandıkları parayla hediye almak isteyen gençlerle birlikte gerçekleştirdiği bir kampanya kurguladı. Geçtiğimiz yıl, “1 Günlük İş” projesiyle 50 genci tasarımdan, vitrin mankenliğine, raf düzenlemeden, satış elemanlığına kadar pek çok farklı iş kolunda 1 günlüğüne istihdam eden marka, bu yıl ise 18-25 yaş 150 gencin 1 gün süreyle istihdam edilmesini ve kendi emekleriyle babalarına hediye yaratıp satın alabilmesini sağladı.


Yapı Kredili Babalara Unutamayacakları Sürpriz

Yapı Kredi, Babalar Günü filminde 16 çalışanını eğitim için İstanbul’a çağırıyor. Başlangıçta sıradan bir eğitim olarak görünen etkinlik bir video ile bir anda katılımcıların çocuklarıyla buluştuğu duygu dolu bir havaya bürünüyor.


Yarış Efsanemiz Serdar Bostancı ve Oğlu Murat Bostancı Ford Babalar Günü Filminde

Ford’un babalar günü filmi, Castrol Ford Team Türkiye Direktörü Serdar Bostancı ve yeni şampiyonlarımızdan oğlu Castrol Ford Team Türkiye yarış pilotu Murat Bostancı yer alıyor. Baba oğul ilişkisini kariyer ve başarılar üzerinden aktaran film, mizah ve duygusallığı keyifli kurgusuyla aktarıyor.

Teknoloji-Dijital

E3’nin öne çıkanları

Pokémon GO önümüzdeki ay ABD için yayınlanacak. Geçtiğimiz sonbahardan beri beklenen oyun hem Pokémon hayranlarını hem de mobil oyuncuları kendi çatısı altında toplayacak.

https://www.youtube.com/watch?v=aeGE8a_WQMc
Bethesda’nın en dikkat çeken yapımları arasında yer alan Prey, Dishonored’ı geliştiren ekibin imzasıyla hazırlanıyor.

Beyond Two Souls ve Heavy Rain’in yapımcısı Quantic Dream, yeni oyununu duyurdu. Karşınızda Detroit Became Human.

Batman, sanal gerçeklikle birlikte geliyor. Yani Batman olacağız!

Oyun dünyasının en büyük yaratıcılarından Hideo Kojima, Sony’nin sunumuna katıldı ve Kojima Productions’ın ilk oyununu tanıttı.

Xbox, Windows 10 ile olan uyumluluğunu artırdı ve Project Scorpio’yu duyurdu. Scorpio, Windows’un bugüne kadar geliştirdiği en güçlü ve meziyetli konsol olacak.


SMA hastası çocuklar için dış iskelet

Bilin insanları, Spinal muskuler atrofi (SMA) hastası çocukların yaşamını kolaylaştıracak bir dış iskelet geliştirdi. Bir grup kalıtsal sinir kası tutan bu hastalık, vücutta istemli kasların kuvvetsizliğine ve erimesine yol açıyor. İspanya Ulusal Araştırma Konseyi’nde çalışan araştırmacılar tarafından geliştirilen bu dış iskelet özellikle bacak kaslarına destek olarak rahatça yürümelerini sağlıyor.


Twitter, Soundcloud’a 70 milyon dolar yatırım yaptı

Dijital dünyada yaşayan bağımsız müzisyenlerin sesleri duyurlabilmesi için en ideal olmasa da en popüler ağı SoundCloud, müzik akış servis güç kazanmasından sonra aylık abonelik gibi yeni modellerle genişleyen pazarda yer kazanmaya çalışıyordu. Benzer şekilde gücünü kaybetmemeye çalışan Twitter da Soundcloud’a 70 milyon dolar yatırım yaptı. Bu hamlenin temel amacı aylık üyelik servisi Soundcloud Go’nun geliştirme çalışmalarına destek olmak.


Comcast’ten sanal gerçeklik stüdyosuna 6,8 milyon dolarlık yatırım

NBCUniversal’ın üst şirketi olan Comcast, Facebook için hikayeler ve içerikler üreten Montréal merkezli sanal gerçeklik stüdyosu Felix & Paul Studios‘a 6,8 milyon dolarlık yatırım yaptı. Dönüşü olarak ise Universal ve Fox stüdyoları için sanal gerçeklik içerikleri üretileceği tahmin ediliyor.


Magic Leap ve Disney ortaklığında Star Wars günlük hayatımıza geliyor

Google’ın 540 milyon dolar yatırım yaptığı ve hala tam olarak meziyetlerinizi öğrenemediğimiz sanal geçeklik ve artırılmış gerçeklik şirketi Magic Leap, Disney ile ortaklık anlaşması yaptı. Böylece Star Wars dünyası gerçek hayatımızla iç içe olabilecek.


Oculus nihayet kendine özel bir kontrol kumandası tanıttı

Oculus piyasaya çıktığı dönemde bile X Box’ın eski nesilden kalan kontrol kumandasını kullanıyordu. Bu yıl E3’te ise yeni kumandası Oculus Touch‘ı ile tanışabildik.


Apple’dan gelişmeler


Apple’ın geliştiriciler konferansı WWDC 16’yı geride bırakırken macOS, iOS, watchOS ve tvOS cephelerinde büyük yenilikler tanıtıldı. Siri tvOS ve macOS’e geliyor. Apple Pay, web desteğine kavuşuyor. Konferansın açılış oturumunda açıklanan gelişmelerin detaylarına buradan erişebilirsiniz.

iOS 10 ile birlikte emojilerin hayatımızdaki yeri de artacak. Mesaj yazarken emoji karşılığı olan kelimeleri emoji klavyesinde kaybolmadan tek tuşla emojiye dönüştürebileceksiniz.

Görsel: WWDC 16

Apple’ın iOS 10 ile birlikte cihazdan silinemeyen uygulamaları silebilme özelliği eklendiği açıklanmıştı. Ancak Mail gibi kilit uygulamaları silip onlar yerine farklı bir uygulamayı atamaya izin verip vermeyeceği konusunda bir netlik bulunmuyor. Mail uygulamasını silmeye çalışan Martin Gordon, e-posta göndermeye çalıştığında Mail uygulamasını indirmesi gerektiği gerçeğiyle karşılaştı.


Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: James Raqson