Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bigumigu Pazar Gazetesi[16 Ekim]

Bigumigu Pazar Gazetesi[16 Ekim]

Dijital nesil için haftanın gündemi.


Popüler-Kültür

Bob Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı

Geçtiğimiz hafta Nobel Akademisi’nin açıkladığı Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ismin Bob Dylan olduğu açıklandı. Ödül için “Amerikan şarkı geleneğine yeni ve şiirsel bir ifade tarzı getirdi” yorumu yapılırken bir müzisyenin, edebiyat ödülü alması da çeşitli eleştirileri doğrudu. Bob Dylan, 20 yıl sonra ödül alan ilk Amerikanken, bu ödülü alan ilk müzisyen oldu.


Yeni 5 pound’lar plak çalabiliyor

Birleşik Krallık’ta yeni basılan 5 pound banknotları keskin kenarları nedeniyle yeni bir fenomene dönüştü. İlk olarak çok disiplinli sanatçı Michael Ridge tarafından fark edilen keskin kenarlı 5 pound’lar, tıpkı bir pikap iğnesi gibi çalışarak plaklardan ses çıkarabiliyor.


Yeni selfie fenomeni ise self-five

İnternetin son fotoğraf trendi, telefon yere düşerken kendi kendimize çak yapmak ve bu sırada telefonun kırılmamasını başarmak. Self-Five Selfie olarak anılan bu moda tıpkı Planking, Batmanning, Serdar Ortaçing gibi trendlerin arasına eklenen Self-Five’ı yaratan kişi Seth Schneider ise 8 Ekim’de Twitter’da paylaştığı fotoğrafla 15 dakikalık şöhretinin keyfini çıkardı. O tweet, o günden bugüne toplam 176 bin kez Retweet’lenirken 444 bin kez de beğenildi.Yetişkinler için dev büyüklükte şişme oyun parkuru

Belçikalı V-Formation tarafından hazırlanan The Beast isimli oyun parkuru yetişkinler için farklı bir eğlence anlayışı sunuyor. 400 kişiyi ağırlayabilen ve 274 metre uzunluğunda olan The Best, dünyanın en büyük şişme parkuru olarak anılıyor ve günlüğü 6000 eurodan etkinlikler için kiralanabiliyor.


Twitter’dan gelen selfie talebine Arya ve Sansa”dan nefis yanıt

Game of Thrones’un sempatik oyuncularından Maisie Williams (Arya Stark) ve Sophie Turner (Sansa Stark), Twitter’dan gelen bir selfie talebini Snapchat’in yüz değiştirme filtresiyle yanıtladı.


Stranger Things’in 2. sezonundaki yeni yüzler

Millie Bobby Brown (Eleven) ve David Harbour’ın (Chief Hopper) katıldığı New York Comic-Con’daki oturumunda Barb’ın geri dönmeyeceği açıklanırken gelecek sezonda yer alacak iki yeni karakteri de bu hafta Variety müjdeledi. Sadie Sink, Max isimli bir tomboy’u canlandıracak. Dacre Montgomery ise Max’in büyük kardeşi olarak rol alacak.

Görsel: Variety

Harry Potter evreni 5 film ile devam edecek

Harry Potter’ın yaratıcısı J.K. Rowling, aynı dünyada geçen Fantastic Beasts and Where to Find Them serisinin 5 filmden oluşacağını söyledi. Warnes Bros’un düzenlediği Fantastic Beasts hayran etkinliğinde konuşan J.K. Rowling, serinin tek filmden ibaret olmayacağından ilk günden beri emin olduklarını söyledi ve senaryonun 5 film olarak kurgulandığını açıkladı.


Haftanın Fragmanları

Rogue One: A Star Wars Story 2. fragman

Planet Earth II

Planet Earth II’nin kısa fragmanını da buradan izleyebilirsiniz.

Amazon, Studio Ghibli ile birlikte Ronja: Haydut Kızı’nı televizyona uyarlıyor

Kurucuları Hayao Miyazaki’nin emekliliğini duyurmasından sonra film prodüksiyonuna son veren Studio Ghibli, Amazon ile birlikte ilk televizyon dizisini yaratmaya hazırlanıyor. İsveçli Astrid Lindgren tarafından yazılan Ronja: Haydut Kızı hikayesi bu yılın sonunda Amazon Prime’da yayına girecek.

Power Rangers geri dönüyor


Roma, şehri borç ve çimentoya boğmamak için 2024 Olimpiyatları adaylığından çekildi

Roma, belediye başkanı Virginia Raggi‘nin öncülüğünde 2024 Olimpiyat Oyunları adaylığından çekildiğini açıkladı. Olimpiyat Komitesi bu tavrın ideolojik ve demagojik sebeplerle şehre zarar verdiğini söylerken komiteden gelecek parayla oluşacak istihdam ve zenginliğe sırt çevrildiğini dile getirdi. Fakat Belediye Başkanı Raggi ise, olimpiyatların Roma’ya sadece borç ve çimento getireceğini, bunun büyük bir sorumsuzluk olduğunu söyledi.


Kasırga sonrası çekilen dronela çekilen fotoğraf bir adamla yaşlı köpeğinin hayatını kurtardı

28 Eylül ile 10 Ekim arasında Atlas Okyanusu’nda etkili olan Matthew Kasırgası Haiti, Jamaika, Küba ve Bahamalar gibi ülkelerle birlikte ABD’nin güneydoğu sahilini de etkiledi. Kasırga sonrasında çekim yapmak üzere drone’u ile dışarı çıkan film yapımcı ImSoFIRST, Kuzey Karolina’daki Hope Mills‘de çekim yapmaya çıktı. Çekimlerini Twitter’da paylaştığında ise Craig Williams tweet’i yanıtlayarak abisinin ve yaşlı köpeğinin orada mahsur kaldığını söyleyerek yardım çağrısında bulundu. Bu ikili iletişime geçerek GoFundMe üzerinden kaynak topladı ve Craig’in abisi ve yüzme bilmeyen köpeğini kurtardı.


Görsel: ImSoFIRST, Twitter, Instagram

Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan’ın şirketine Amazon’dan transfer

Tüm hastalıklara tedavi bulma amacıyla yola çıkan Chan Zuckerberg Initiative, geçtiğimiz ay sonunda 3 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Şimdi ise ikili bu yatırımlarını daha verimli kullanabilmek adına bir teknoloji takımı oluşturmaya başladı. Son transferleri ise Amazon Arama’nın başkan yardımcısı olan Brian Pinkerton’u CTO olarak görevlendirmek oldu.

Görsel: Mark Zuckerberg

ABD’de artık erkekler tuvaletinde de bebek bezi değiştirme bölümü olacak

BABIES Act, binaları aileler için daha elverişli ve toplum için daha sağlıklı hale getirmek amacıyla hazırlanmış bir yasa tasarısı. Yasada bebek değiştirme bölümü, “3 yaş ve altı çocukların bezlerinin değiştirilebileceği masa ya da benzeri araç” şeklinde tanımlanmış ve bu bölümün “bebek açısından güvenli, hijyenik ve gereğine uygun” olması öngörülmüş. Yasanın getirdiği en önemli yenilik ise elbette erkek tuvaletlerine de bebek bezi değiştirme bölümü eklenecek olması.

Görsel: Instagram

Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası Kadıköy’de açıldı

Kadıköy’de açılan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası, Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası olma özelliğini taşıyor. Karbon ayak izini asgari seviyede tutan yuva enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklarla temin ediyor. Araç ve gereçlerde doğal ürünler kullanılırken tesisin su ihtiyacı da yağmur suyu ile karşılanacak.


Tasarım-Sanat

Gorillaz’ın yeni albümünde Harambe de yer alacak

Gorillaz’ın bir süredir yeni albümü üzerinde çalıştığı biliniyor. Söylentiler arasında ise grubun ismi muhtemelen “Why?” olan bir parça doğrudan bu yıl içerisinde katledilen Harambe’ye adanacağı konuşuluyor. Grubun kurucusu Damon Albarn, grubun isminin Gorillaz olmasına dikkat çekerek Harambe’nin de albümde yer alacağını, çünkü goril dünyasındaki yılın en büyük olayları arasında yer aldığını söyledi.

Harambe, yaşamak zorunda olduğu hayvanat bahçesinde yanına çocuk düştüğü için öldürülmüştü. Ve Harambe ölümüyle birlikte bir internet mîmine dönüştü.


The Weeknd ikinci tekliği için de müzik videosu yayınladı

Birkaç hafta önce Daft Punk ile Starboy’u yayınlayan The Weeknd, gündemde yerini korurken ikinci tekliği False Alarm’ı yayınlamıştı. Müzisyen bu hafta da o parça için müzik videosu yayınladı.


1980’leri hissettiren nostalji dolu kısa film

Gervais Merryweather tarafından hazırlanan MALL 84, 1980’lerin ikonikleşen davranışlarını derleyerek nostaljik bir kısa film olarak karşılıyor bizi. 1980’lere atfedilen bir aşkı mektubu olarak tanımlanan filmin müziklerini Mitch Murder hazırlarken Marlène Beaube yapım boyunca desteğinden ötürü özel bir teşekkürü hak ediyor.


Londra’da yemyeşil Apple Store açıldı

Apple, Londra’daki mağazasını kapattıktan birkaç yıl sonra yeniden açılışa hazırlanıyor. Foster + Partners ile birlikte tasarlanan yeni mağaza tam anlamıyla yemyeşil. İçinde ağaçlar ve günışığı bulunan Apple Store, Londra’da Regent Street‘te açıldı.

Görsel: Apple

Google’dan her dili destekleyen font: Noto

Google, 800’den fazla dille uyumlu Noto isimli bir font yayınladı. Farklı dillerdeki karakterler ve emojileri destekliyor. Monotype ile birlikte geliştirilen Noto, “No More Tofu” kalıbını kısaltarak sembolize ediyor. Geçmişte dil desteğinin genişlemediği dönemlerde geleneksel Japon yemeği olan Tofu, Google’da aranmaya kalktığında bilinmeyen bir karakter olarak kare şeklini alıyordu. Tofu ile şekil benzerliği de fonta ismini vermiş.


Bulut lamba serisinin yeni üyesi: Havada duran bulut lamba

Richard Clarkson çok daha heyecan verici bir bulut lamba ile geri döndü. Önceki versiyonda bulut, tıpkı bir avize gibi tavana asılı duruyordu, bu defa havada durabiliyor. Ayna bir yüzeyden birkaç santimetre yükseklikte havada salınan lamba, temelde bluetooth hoparlör işlevi görüyor. Lambaya dokunarak ona hafif bir ritm vermeniz mümkün. Making Weather adlı bulut lamba projesi aslında Richard Clarkson Studio ve Crealev iş birliğiyle yaratılmış. Crealev ekibi, mühendislerden ve tasarımcılardan oluşuyor.


Geleceğin pikabı, plakları havada döndürebiliyor

“Dünyanın İlk Havada Duran Pikabı”nı (The First Levitating Turntable) sihirli yapan en önemli özelliği, onun sürücü sistemi. Bu sistem tamamen dinleyici deneyiminin kalitesini yükseltmeyi hedefliyor ve sistemin yapısı piyasada görebileceğiniz diğer örneklerden tamamen farklı bir anlayışla çalışıyor. Pikabı tasarlayan MAG-LEV Audio ekibi, kendi tasarladıkları inovatif ve patentli teknoloji sayesinde, manyetik güçle plağı havada tutmayı başarmakla kalmamış ayrıca sensör kontrollü bir yazılım sayesinde plağın kusursuz şekilde dönmesini de sağlamış. Plağın havada duruyor olması, sürtünme kuvvetini en aza indiren ve bu projeyi eşsiz bir dinleyici deneyimi sunacak noktaya taşıyan en önemli özelliği.


BMW’den hiçbir şekilde devrilmeyen geleceğin motoru

BMW’nin 1923’de ürettiği modeli R32’den ilham alarak üretilen Vision Next 100, geçmişten gelen yadigarlara sahip çıkarak geleceği şekillendiriyor. Kendi kendine denge sağlayabilen araç, sürücüsüne vizör ve kıyafet gibi ekipmanlarla deneyimini iyileştiriyor. Vision Next 100, BMW Group’un 100. yıl vizyonu kapsamında tasarlanan bir konsept tasarım.


Adidas, tamamen robotların ürettiği bir ayakkabı tanıttı

Adidas, üretim aşamasının neredeyse tamamının robotlar tarafından yönetildiği ayakkabısı “Futurecraft M.F.G.yi tanıttı. Speedfactory ismini verdiği bir üretim kutusu, imalat aşamasını kendi başına yönetiyor.


FOMO’lu dünyamızı hicveden absürt cihazlar

köklü sanat ve tasarım okulu ECAL’den, FOMO’ya dikkat çeken bir proje geldi. ECAL öğrencisi Lara Défayes, FOMO anlarında – hepsinde olmasa da- insanların yardımına koşabilecek FOMO Survival Kit’i yarattı. FOMO Survival Kit, bugünün FOMO’lu dünyasını hicveden ürünlerden oluşan sivri dilli bir sanat yapıtı.


Pandora kurumsal kimliğini değiştirdi

Müzik akış servisi Pandora, 2000’lerde kurulduğundan bu yana tasarımında büyük bir değişiklik yapmamıştı. Büyüyen müzik akış pazarında daha fazla pey almak isteyen Pandora tasarımını tamamen yeniledi. Şirketi hedefi ise 2020 yılında pazar payını %182 büyüterek 11 milyon aboneye ulaşmak.


Ücretsiz mini sokak kütüphanelerini geliştirme sırası tasarımcılarda ve mimarlarda

Little Free Library şu anda dünyaya 40 bin kütüphane kazandırmış durumda. Chronicle Books, Little Free Library ve AIASF bu defa mimarları ve tasarımcıları; yerel kütüphane temsilcileri tarafından tespit edilen problemleri çözmeye ve bu eşsiz yapıları yeniden tasarlamaya davet ediyor. ”

Görsel: Little Free Library

Dengede kalması, içinde yaşayanların sosyal ilişkilerine bağlı olan hareketli yapı: ReActor

New York’ta Omi heykel parkına “dikilen” 13,4 x 2,4 m boyutlarındaki ev benzeri yapı ReActor, tam ortasından geçen 4,5 metrelik bir aksın üzerinde dengede duruyor. Yapının içine bakıldığında her iki ucunun da birbirinin aynısı olacak şekilde tasarlandığı görülüyor. Her iki uçta da içinde yaşayanların temel ihtiyaçlarını karşılayacak birer yatak, yemek masası ve tam ortada ortak kullanılan bir banyo olduğu görülüyor. Yapıyı tasarlayan Schweder ve Shelley, 5 günlük periyotlarla bu yapının içinde yaşıyor.


Reklam-Pazarlama

Hyundai çocukların otomobil tasarımlarını gerçeğe dönüştürdü

Hyundai, 7.300’den fazla tasarımın gönderildiği projede çocukların otomobil çizimlerini gerçeğe dönüştürdü. 15 genç tasarımcının çalışması ele alınarak gerçekten kullanılabilir araçlar geliştirildi. Geleceğin otomobil kullanıcılarıyla bağ kurmak ve onların satın alma kararlarında rol oynayabilmek de projenin hedefleri arasındaydı.


Abuk sabuk konuşan sevgiliyi dürten yeni nesil sevgili bilekliği

Meyhanedeyiz.biz’in Gidersin kampanyasının projelerinden biri olan Yeni Nesil Sevgili Bilekliği sevgililerin aile buluşmalarında pot kırmasını önlemek için geliştirilmiş bir akıllı bileklik. Masa altından dürtmek veya itmek yerine tek bir tuşla sevgilinin bileğine titreşim göndererek konuyu değiştirmesini sağlıyor.


Spotify dikey reklam göstermeye başlıyor

Spotify, markalara alternatif reklam alanı yaratmaya devam ediyor. Branded Moments isimli özellik ile markaların, ulaşmak istediği hedef kitleye müzik yoluyla ve doğrudan ulaşması sağlanacak. Dikey video formatındaki bir anlar sonrasında ise Spotify, kullanıcılarına 30 dakika reklamsız müzik deneyimi sağlayacak.

https://www.youtube.com/watch?v=iVuE-3SLeF0


Eurobest’te Yılın Reklamvereni: Heineken

Avrupa’daki yaratıcılığa odaklanan organizasyon Eurobest, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Avrupa’nın En İyi Reklamveren‘i (Eurobest Advertiser of the Year) olarak Heineken’i seçti. İçecek markasının bu ödülü almasının altında yatan temel değişkenler olarak ilham verici pazarlama teknikleri ve ajanslarıyla olan iletişiminde yaratıcılığı cesaretlendirmeleri gösteriliyor.


Güneş ışınlarının güvenli olduğu zamanı duyuran drone

İsrail’in en büyük ecza şirketlerinden Super-Pharm’ın İsrail Kanser Derneği ile birlikte hazırlanan ve BBR Saatchi & Saatchi imzası taşıyan Live Drone Beach Report kampanyası, denize girmenin en uygun olduğu saati, sosyal medyada canlı yaparak duyurdu. Morötesi ışınların en güçlü olduğu ülkeler arasında yer alan İsrail’de farkındalık yaratarak cilt kanseri karşısında farkındalık amaçlandı.


Periscope’tan yüksek kaliteli yayın yapacak yayıncılar için yeni özellik

Canlı yayın uygulaması Periscope, sadece mobil cihazları kullanmayıp profesyonel ekipmanlarla yayın yapacak yapımcılar için Periscope Producer‘ı yayınladı. Harici kaynakları, akış yazılımlarını ve profesyonel kameraları kullanarak yüksek kalitede Periscope yayını yapmak artık mümkün.

Görsel: Periscope Producer

Letgo atsan atılmaz denilen eşyalara alıcı buluyor

Letgo, CP+B London tarafından hazırlanan yeni reklam filmlerinde senelerdir duyduğumuz bir sözü canlandırıyor. Ancak biraz farklı bir şekilde yapıyor bunu. Eşyalara olan bağlılık seviyemizin kimi zamanlar tavan yaptığını göz önüne alınca da “atsan atılmaz, satsan satılmaz” deyişiyle birçok eşyayı saklamaya devam ediyoruz. İşte vaktinde alıp da satılmaz olarak gördüğümüz şeylerin de Letgo ile satılabileceğini göstermek için hazırlanan iki yeni reklam filmi var.


2016 Yeni Radyo Araştırması ve Sesli Reklamda Spotify’ın Etkisi

Spotify’ın ücretsiz olarak sunduğu dinleme modeli, müzik dinlerken tıpkı radyodaki gibi kısa reklam spotlarının yayınlanmasına dayanıyor. Bu nedenle sesli reklam pazarında geleneksel radyo dinleyicisiyle Spotify Free kullanıcıları noktada buluşuyor. Küresel araştırma firması TNS tarafından ikinci kez yapılan Yeni Radyo Araştırması da bu pazardaki aktörlerin etkinliğini ölçümledi.

Görsel: TNS


Teknoloji-Dijital

Yeni Paint 3 boyutlu düşündürüyor

Microsoft’un Windows 10 ile uyumlu olarak güncellediği Paint, bir anda büyük bir sıçrama yapmışa benziyor. İki boyutlu ve vasat özelliklerle dolu bir yazılımla çalışarak ondan şaşırtıcı bir şey çıkarmak hala etkileyici.


Samsung Galaxy Note 7’lerin üretimi durduruldu

Bataryasında yaşanan problem nedeniyle bir anda patlayabilen Note 7’nin önce satışı durmuştu, ardından toplama kararı çıktı. Cihazın yoluculuğu oldukça kısa sürdü çünkü Samsung üretimi durdurma kararı aldı. ABD hükümeti ise uçaklarda Note 7 kullanılmasını yasakladı.


HoloLens önümüzdeki ay Avrupa’da ön siparişe başlıyor

Microsoft karma gerçeklik gözlüğü HoloLens’i Avrupa ve Avustralya’daki geliştiriciler için satışa çıkarıyor. Bölgesel olarak kur farkları olsa da ürünün yaklaşık fiyatı 3 bin dolar olarak belirlenmiş. Önsiparişler şu anda açık ve önümüzdeki ay kargolanmaya başlayacak.


Google’dan sanal gerçekliği andıran Snapchat benzeri uygulama: Sprayscape

Google’ın deneysel bir çalışma olarak yayınladığı Sprayscape, 360 derece video çekiyormuş gibi farklı açılar ve yüzeyler üzerine kayıt alıyor ve tek parça olarak oynatıyor. Sanal gerçekliğin çevresini mükemmel kaydetmesinin imkansız olduğu günümüzde Sprayscape de sadece ekranda dokunduğumuz alanları biraz flu olarak kaydediyor. Bu deneysel çalışma sadece Android için geliştirildi.


Google, fenomen ajansı Famebit’i satın aldı

Google, YouTube’daki içerik üreticilerin daha kolay markalarla buluşup sponsorlu içerikler üretebilmesi için fenomen ajansı FameBit‘i satın aldı. Bir blog yazısıyla da YouTube topluluğuna duyurulan satın alma ile içerik üreticilerin daha doğal yollarla da gelir elde etmesi hedefleniyor. Daha önce Adidas, Canon, L’Oreal, Sony, Marvel ve Disney gibi markalarla çalışan FameBit, bağımsız bir şirket kalmaya devam edecek ve bir kurumsal değişim yaşamayacak.


Google, haberlerde doğruluğu onaylanmış haberleri öne çıkarmaya başladı

Google, haberlerin yer aldığı bölümü olan News altında fact-check, yani kesin bilgi olan haberlere bir rozet koymaya başladı. Böylece gündem arasında gezerken neyin doğru neyin yanlış olabileceğini okurlar da kolayca ayırt edebilecek.

Görsel: Google

Kaydettiğiniz bağlantıları makine öğrenmeyle arşivleyen uygulama

Beğendiğimiz bağlantıları Instapaper ve Pocket ile, beğendiğimiz çalışmaları Pinterest ile, beğendiğimiz müziği ise YouTube ile kaydedip daha sonra araştırmak üzere saklıyoruz. Fakat yeni geliştirilen Stash, makine öğrenmeyi kullanarak sadece bağlantıları kaydetmekle kalmıyor içeriğine göre analiz edip verimli bir metodla arşivliyor.


Birleşik Krallık’ta kabineye Apple Watch ile gelmek yasaklandı

Birleşik Krallık hükümeti, kabineye ve davetlere Apple Watch ile gelmeyi yasakladı. Telegraph’ın haberine göre gerekçe olarak ise güvenlik açısından büyük açıkları olan bu cihazları Rusya’nın casusluk için kullanıyor oluşu.


Tinder, Akıllı Fotoğraflar ile beğenilme oranınızı artıracak

Tinder, yeni geliştirdiği makine öğrenme yapısı sayesinde Akıllı Fotoğraflar isimli bir özellik sundu. Bu sayede algoritma otomatik olarak A/B testleri uyguluyor ve en fazla eşleşme alacağınız fotoğrafı öne çıkarıyor.

Görsel: Tinder

Hasbro’dan yaşlılar için yoldaş robot köpek

Geçtiğimiz sene bir robot kedi geliştiren ve satışa çıkaran Hasbro, şimdi de sahneyi köpeklere bırakıyor. Yaşlılar için geliştirilen robot Golden Retriever sevildiğini anlıyor ve durumlara göre farklı tepkiler verebiliyor. Hasbro’nun temel amacı yaşlılara yalnızlığını unutturmak ve bir nebze olsun gülümsetebilmek.

Editör: Mert Serim
Katkıda bulunanlar: Aygül Pembecioğlu, Yalçın Pembecioğlu
Manşet görseli: BMW Motorrad