Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Atılan Her Golün Değeri 0,8 Olabilir Mi?

Atılan Her Golün Değeri 0,8 Olabilir Mi?

Kadınların erkeklerden ortalama yüzde 20 daha az kazanmasına vurgu yapmak amacıyla "2019 Kadınlar Paulista Şampiyonası" final maçında atılan her golün değerini yüzde 20 oranında azaltıldı.

Cinsiyete dayalı gelir eşitsizliği bu sene markaların kampanyalarında öne çıkan konular arasında yer alıyor. Her alanda olduğu gibi sporda da bu gelirler arasındaki uçurum dikkat çekiyor. ABD’li kadın futbolcuların bu sene gerçekleşen FIFA Kadınlar Dünya Kupası’ndan önce gelir eşitsizliğine vurgu yapıp Futbol Federasyonuna dava açması yılın önemli olayları arasındaydı. Turnuva sonunda Nike Never Stop Winning kampanyası ile şampiyonluğu kazanan ABD takımını kutlamış gelir eşitsizliğine dikkat çekmişti. The New York Times da US Open (ABD Açık) yarı finalinde yayınlanan The Truth Has a Voice: Gender Equality isimli kampanyayla kadın sporcuların mücadelelerini ve haksızlık karşısındaki savaşını ön plana koymuştu.

Kadınlar erkeklere oranla yüzde 20 daha az kazanıyor

IBGE verilerine göre kadınların maaşları erkeklerden ortalama yüzde 20,5 daha düşük. Paulista Futbol Federasyonu için reklam ajansı BETC São Paulo tarafından UN Women desteğiyle hazırlanan “Scoreboard For Change” kampanyası da kadın ve erkek arasındaki bu gelir eşitsizliğine dikkat çekiyor. 16 Kasım’da oynanan “2019 Kadınlar Paulista Şampiyonası” final karşılaşmasında São Paulo’yu üç golle yenen Corinthians kupaya uzandı. Ancak FPF kanalının skor tabelasında 2,4 yazıyordu. Kampanya kapsamında bu maç özelinde her bir golün değerini 0,8 gol olarak değiştiren ajans aradaki yüzde 20’lik farka vurgu yaptı.

Kadınlar Paulista Şampiyonası finali insanların gelir eşitsizliği hakkında konuşmasına yol açtı

Paulista Futbol Federasyonu Kadınlar Futbol Direktörü Aline Pellegrino, şampiyonanın izlenme oranının yüksekliğine dikkat çekerek kampanyanın görünürlüğüne vurgu yaptı. toplumun gelişmesine katkıda bulunacak önemli konuları tartışmaya insanları teşvik etmenin esas olduğunu söyleyen Pellegrino karşılaşmadaki gol düzenlemesinin kadınların çalışma hayatında daha az kazandıklarının istatistiki gösterimi olduğunu ifade etti.

Ajans #ScoreboardForChange etiketi ile gerçekleştirdiği kampanya sayesinde sadece futbol alanında veya sadece bölgeye özgü değil küresel anlamada her alanda sorun olan gelir eşitsizliğini vurgulamış oldu. Böylelikle kadınların iş gücüne katılmaları, hak ettiği ücretleri alamaması konusu insanların gündemini oluşturdu. FPF kanalında yayınlanan maçı 700 binden fazla kişi canlı olarak izlerken kampanya cinsiyete dayalı gelir eşitsizliği konusunun tartışılmasının önünü açtı.

Künye

Müşteri: UN Women, Paulista Football Federation
Ajans: BETC São Paulo
CCO: Erh Ray
İdari Yaratıcı Yönetmen: Andrea Siqueira
Yaratıcı Yönetmen: Gabriel Sotero, Murilo Mello
Yaratıcılar: Camila Alves, Diego Canhisares, James Döring, Milena Cabral.
Strateji: Agatha Kim, Karina Silva

Görsel: YouTube, BETC