Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Apple Nike’ın Hibrit Tasarımcısını Transfer Etti

Apple Nike’ın Hibrit Tasarımcısını Transfer Etti

Nike tasarım direktörü Ben Shaffer artık Apple'ın giyilebilir teknoloji projelerini yönetecek.

Ana akım giyilebilir teknoloji pazarının iki ismi Google Glass ve Samsung Galaxy Gear’a nasıl bir yanıt vereceği beklenen Apple,Nike+ Fuelband tasarım direktörü Ben Shaffer’ı transfer etti.


Nike son yıllardaki dönüşümüyle birlikte kendisini “Biz bir teknoloji firmasıyız” diye tanımlıyor.

Nike ve R/GA’in en tepesindeki isimler de Nike’ın teknoloji firmasına dönüşme hikayesini Cannes Lions 2012’de anlatmışlardı.


Bu dönüşümün önemli isimlerinden Ben Shaffer ise kişisel egzersiz takibi bilekliği Nike+ Fuelband ve markanın son gözdesi ultra hafif ve esnek koşu ayakkabısı Flyknit projelerine liderlik eden isim.Gerçekleşen bu transferle Ben Shaffer artık Apple’ın “Yenilik Mutfağı”nın başındaki kişi olacak.

Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da Apple tarafından bu transferin iki amacı var gibi gözüküyor.

Birincisi Ben Shaffer’ın Fuelband’deki giyilebilir teknoloji deneyimini iWatch ve alt projelerine (kişisel egzersiz takibi vb.) yansıtmak.

İkincisi de Apple’ın gelecek diğer giyilebilir teknoloji ürünlerinin tasarım süreçlerini şekillendirmek olsa gerek.

Bu haberden de yola çıkarak Apple ve diğer tüm teknoloji markalarının yeni ürünlerini teknoloji, tasarım ve deneyim odaklı üretim süreçleri ortaya çıkartıyor diyebiliriz.
Bu yeni nesil üretim süreci – birlikte tasarlama methodu ve yeni hibrit tasarımcı tanımı hakkında 25. Kristal Elma Festivali konuşmacılarındanAKQA Kreatif Direktörü Rob Mcintosh’ın sunumu oldukça faydalıydı.

İpek Şenol’un incelemesi burada.