Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Akıl Sağlığımız Pek Çok Şeyden Çok Daha Önemli

Akıl Sağlığımız Pek Çok Şeyden Çok Daha Önemli

Havas Lynx, United for Global Mental Health için hazırladığı reklam filminde akıl sağlığının öneminden bahsederken tedavinin ve fonlamanın gerekliliğine vurgu yapıyor.

Her insan hayatının bazı zamanlarında ruhsal problemler yaşayabilir. Kimisi bunu fark eder kimisi yaşadığı rahatsızlığın ne olduğunu anlayamadan o süreyi atlatır. Ruh sağlığının yerinde olmadığının farkında olan insanların bazıları da, hastalığın ayıplanacak bir tarafı olacağını düşündüğünden hastalığın tanısını koymaz ve tedavi olmaz. 2016 yılında haberini yaptığımız Let’s Talk About Mental Health projesi akıl sağlığının korunması için paylaşım yapmanın önemini vurguluyordu. Halk arasındaki yaygın düşüncelerin aksine çoğu akıl hastalığı dönemseldir ve önlenmesi, tedavi edilebilmesi mümkündür. United for Global Mental Health için hazırlanan New Mindset (Yeni Zihniyet) adlı reklam filmi de bu konulara dikkat çekiyor.

Havas Lynx, akıl sağlığının düşünüldüğü kadar ürpertici olmadığını ve herkesin hayatının bazı dönemlerinde psikolojik ve ruhsal değişimler yaşayabileceğini reklam filminde verdiği verilerle gösteriyor. The Lancet Commission on global mental health and sustainable development raporundan alınan verilere göre her dört kişiden birinin hayatının bir döneminde ruh sağlığı problemi çektiği belirtiliyor. Gerekli tedavilerin uygulanamaması veya kişinin toplumdan uzak kalması onu yalnızlığa sürüklüyor. Bu durum kişiyi intihara sürüklüyor ve her 40 saniyede bir kişinin intihar ettiği bilgisi veriliyor.

Akıl sağlığı tedavisi için yeterli fonlama oluşturulmuyor

Akıl sağlığını sekteye uğratan rahatsızlıkların tedavisi için dünya genelinde yıllık 2.5 trilyon dolar harcama yapılıyor. Ancak buna rağmen dünyanın neresinde olursak olalım ruh ve akıl sağlığı için gerekli kaynaklar ve fonlar oluşturulmuyor. Oluşturulan fonlar ise yetersiz kalıyor.

Film, insanların akıl sağlığına bakış açılarını değiştirirse problemlerin daha rahat çözüleceği fikrini iletiyor. Hastalığın utanç verici bir hastalıkmış gibi düşünülmesi insanların tedavi olmasını da etkiliyor. New Mindset, insanların önce bu düşüncelerden kurtulması ardından akıl sağlığının önemini fark etmesini istiyor. Fonlama, araştırma ve gerekli kaynakların bulunması, akıl sağlığını diğer hastalıklardan ayırmadan tedavilerin uygulanması gerekiyor. #TimeToAct etiketi ile United for Global Mental Health için paylaşılan reklam filmi yeni bir başlangıcın mümkün olduğuna vurgu yapıyor.

Künye
Müşteri: United for Global Mental Health
Ajans: Havas Lynx, United  Kingdom
CCO: Tom Richards
Yönetmen: Danny Cappozzi
Prodüksiyon Şirketi: Aardman Animations

Görsel: Vimeo