Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
İyi Hissetmiyor Olabilirsin, Sorun Değil

İyi Hissetmiyor Olabilirsin, Sorun Değil

HBO, ünlü isimlerin yer aldığı kampanyası ile COVID-19 zamanı mental olarak iyi hissetmemenin gayet olası bir ihtimal olduğunu hatırlatıyor.

COVID-19 virüsüne yakalananların sayısı bazı ülkelerde durağan seyre doğru geçiş yapıyor olsa bile küresel anlamda vaka sayıları artmaya, pandeminin etkisi genişlemeye devam ediyor. Dünya genelinde 3,5 milyondan fazla insan virüse yakalandı. Bu kadar kısa sürede böylesine büyük bir değişim yaşayan insanlar fiziksel sağlığı kadar zihinsel sağlığını da korumaya çalışıyor.

Pandemi ile birlikte zihinsel sorunlar da baş gösteriyor

Bazı ülkeler şehirlerde uyguladığı karantina koşullarını gevşetiyor. İnsanlara belirli süreler içerisinde dışarda yürüyüş yapma imkanı tanınıyor. İnsanlık her ne kadar durumu kabullenmeye çalışıyor olsa bile ruhsal olarak iyi hissedemiyor olmak sorun değil. The National Alliance on Mental Illness tarafından açıklanan rapora göre salgın hastalığının yayılmasının ardından bu yana yardım hattına gelen çağrılarda yüzde 40’lık bir artış gerçekleşti.

HBO da Akıl Sağlığı Farkındalığı Ayı (Mental Health Awareness Month) başlangıcında yayınladığı It’s OK to Not Feel OK kampanyası ile durumların normal olmadığını dolayısıyla endişeli hissetmenin normal olduğunu vurguluyor. Wieden + Kennedy New York tarafından hazırlanan yaklaşık bir dakikalık filmde normal hissetmiyorsanız veya kötü günler geçiriyorsanız sorun değil mesajı veriliyor. Alışkanlıklarımızın anısızın ve kökten değişmek durumunda kaldığı süreçte yeni rutinlere hemen uyum sağlayamamanın anlayışla karşılanabilir olduğu ve hepimizin aynı duyguları yaşadığı yansıtılıyor.

HBO kampanyasında ünlü isimler

Lena Dunham, Tracy Morgan, John Turturro, Bill Maher, Susie Essman, Gary Gulman gibi birçok ünlü kampanyada yer alıyor. Filmde rol alan kişiler ise İzleyici ile empati kuruyor. İzleyicileri duyguları hakkında konuşmaya teşvik ediyor. HBO, COVID-19’un insanların içinde bulunduğu bu psikolojik durumun çözümü için için The National Alliance on Mental Illness (NAMI) destek hattını ve internet sitesini bir öneri olarak filmin sonunda sunuyor.

HBO, It’s OK kampanyasını geçtiğimiz yıl Ekim ayında yayınlamıştı. Ruhsal sağlık sorunlarını konuşmayı teşvik etmek için kendi programlarını kullanmaya başlamıştı. Aynı zamanda ruhsal sağlık platformu olarak tanıtılan It’s OK filmi de Wieden + Kennedy New York imzası taşıyordu.

Künye

Müşteri: HBO
Ajans: Wieden + Kennedy New York

Görsel: YouTube