Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

3B Tasarımda Sihirli Bir Değnek: Yeehaw Wand

3B Tasarımda Sihirli Bir Değnek: Yeehaw Wand

Yeehaw Wand, telefonunuzun kamerasının önünde tutarak havaya yaptığınız çizimlerinizi uygulama üzerinden gerçeğe dönüştüren bir 3b tasarım aracı.

Yeehaw Wand, özel bir yazılım bilgisi veya 3 boyutlu tasarım deneyimi gerektirmeden 3B ile çalışmanıza yardım eden hızlı ve kullanımı kolay bir araç, bir çeşit “sihirli değnek” aslında. Artırılmış gerçeklik ve 3B baskı aracını bir araya getiren Yeehaw Wand, bir şey tasarlamak veya yeniden yaratmak için kullanabileceğiniz bir dijital fırça.

An itibariyle Kickstarter üzerinde fonlanmakta olan ve hedefinin çoktan ikiye katlamış olan Yeehaw Wand; bildiğimiz tahta mutfak kaşıklarının rengarenk olanı gibi görünüyor. Ama tabii kaşıktan çok daha önemli marifetleri var. Yeehaw’ı önünüzde havaya tutarak çizdiğiniz şeyleri telefon veya tabletiniz üzerindeki uygulamasıyla gerçeğe dönüştürebiliyorsunuz. Böylece havadaki el hareketlerinizle yaratmak, rötuşlamak, tasarlamak, hatta 3b baskıya göndermek mümkün olabiliyor.

3b tasarim_yeehaw wand-bigumigu

Kolay Yoldan 3B Tasarım

Yeehaw Wand’ı çalıştırmak için önce uygulamayı açıyorsunuz, sonra değneği telefon veya tabletinizin kamerası önünde tutarak havaya çizmeye başlıyorsunuz. Çiziminiz saniyeler sonra, gerçek dünya içerisinde uygulama ekranına yansıtılıyor. Kaşık dedik, tabağını atlamak olmaz. Yeehaw Wand, bir de 360 derecelik tabak ile birlikte geliyor. Bu tabak sayesinde önünüzdeki tasarımı döndürebiliyor, çevirebiliyor, farklı açılardan düzenleyebiliyor ve tamamen 3 boyutlu olarak görebiliyorsunuz.

3b tasarım _ yeehaw wand_bigumigu

 

Yeehaw, kullanım kolaylığı ve pratikliğinin yanı sıra tasarımlarınızı gerçek hayatta görmenizi sağlamasıyla öne çıkıyor. Yani örneğin, tasarladığınız pleksiglas kolyeyi, tasarım sürerken karşınızda oturan kişinin boynunda görebilmeniz ve buna göre değişiklikler yapmanız mümkün.. Yeehaw’ın aslında sizin için bir çeşit sanal prototip yarattığı düşünülebilir. Bu da tasarımınız son halini alana kadar denemelik baskı maliyetlerini düşürmenize büyük oranda yardımcı. Tasarımınız bittikten sonra ise dilerseniz Yeehaw’cılara gönderiyorsunuz ve onlar 3B yazıyor ya da kendi seçtiğiniz bir 3B baskı evi ile çalışabiliyorsunuz.

Bunun dışında Yeehaw, çevrenizdeki bir objeyi kolaylıkla dijitalleştirmenize de izin veriyor. Yani, illa serbest bir şekilde kendi kafanızdakini çizmeniz gerekmiyor,  önünüzde duran bir objenin etrafından Yeehaw ile geçerek bunu dijital ortama taşıyabiliyorsunuz.

Yeehaw Wand’ın üzerinde çeşitli butonlar bulunuyor. Bunların yanı sıra cihaz farklı şekillerde hareket ettirilerek de pek çok özelliğe ulaşılabiliyor. Çevirme, büyüteç, renk düzenleme, büyütme gibi özellikler, doğrudan Yeehaw Wand aracılığıyla veya üzerinden kontrol edilebiliyor.

Yeehaw Wand; tasarımcılar için vazgeçilmez bir yardımcı olma potansiyeli taşıyor. Vadettiğini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini 2018 Şubat’ında planlanan teslimatla birlikte göreceğiz.

3b tasarım _ yeehaw wand_bigumigu

3b tasarım _ yeehaw wand_bigumigu

3b tasarım _ yeehaw wand_bigumigu

3b tasarım _ yeehaw wand_bigumigu

3b tasarım _ yeehaw wand_bigumigu

3b tasarım _ yeehaw wand_bigumigu

Görsel: Kickstarter