Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
14.000 Çizgi Roman Sanatçısı Çevrim İçi Arşiv Comiclopedia’da

14.000 Çizgi Roman Sanatçısı Çevrim İçi Arşiv Comiclopedia’da

Lambiek'in 14.000'i aşkın çizgi roman sanatçısının çalışmalarını dünyayla paylaştığı çevrim içi arşiv Comiclopedia, her geçen gün genişlemeye devam ediyor.

Lambiek, Amsterdam’da 8 Kasım 1968’de Kees Kousemaker tarafından kurulan bir çizgi roman mağazası ve sanat galerisi. İsmi dünya genelinde çizgi roman tutkunları tarafından bilinen Lambiek, çoğu kaynakta dünyanın ve Avrupa’nın en eski çizgi roman mağazası olarak anılmakta. Ayrıca hala varlığını sürdürmekte olan en eski çizgi roman mağazası olarak da literatüre geçmiş. Mağazanın sahibi, 2007’den bu yana Kees Kousemaker’in oğlu Boris Kousemaker. 1968’den 2015’e kadar Kerkstraat’ta bulunan mağaza, Kasım 2015’te mağaza Koningsstraat’a taşınmış.

Mağaza ilgi duyan herkesin faydalanabileceği değerli bir kaynak olan Comiclopedia ile de dünyanın dört bir yanından çizgi roman tutkunlarının kalbini çalıyor. Bu çevrim içi arşivde Stan Lee, Charles Schultz ve Jean Giraud namıdiğer Mœbius gibi ünlü isimler de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden 14.000’den fazla çizgi roman sanatçısının eserleri bulunuyor.

Türkiye’nin usta çizerlerine ait çalışmalar da bu arşivde

Oğuz Aral, Tuncay Akgün, Galip Tekin, Suat Gönülay, Kenan Yarar, Bahadır Boysal, Bülent Üstün, Cengiz Üstün, Ersin Karabulut gibi usta isimleri arattığınızda pek çoğunun bu arşivde yer aldığını görebilirsiniz.

“Lambiek” adı, Belçikalı sanatçı Willy Vandersteen tarafından yaratılan popüler Suske & Wiske (İngiltere’de Spike ve Suzy, ABD’de Willy ve Wanda, video oyunu ve film versiyonunda ise Luke ve Lucy olarak anılıyorlar) çizgi roman serisindeki bir karakterin ismine dayanıyor. Dükkanın logosu ise Suske & Wiske’nin “Prenses Talaş” başlıklı albümünün kapak görseli.

Dijital kitaplık, Lambiek’in kurucusu Kees Kousemaker tarafından 1999 yılında başlatılmış. O zamandan bu yana proje hem içerik hem de sanatçı sayısı açısından katlanarak genişlemeye devam etmiş. Arşivde tüm bilgilere, alfabetik olarak sıralanmış sanatçı soy isimleri altından erişilebiliyor.

Titizlikle seçtiğimiz diğer dijital arşiv haberlerine şuradan göz atabilirsiniz.

çizgi roman çevrim içi arşiv Comiclopedia

çizgi roman çevrim içi arşiv Comiclopedia

çizgi roman çevrim içi arşiv Comiclopedia çizgi roman çevrim içi arşiv Comiclopedia çizgi roman çevrim içi arşiv Comiclopedia

Görsel: Comiclopedia