Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Yeşili Sevip Doğayı Koruyan LEGO’lar

Yeşili Sevip Doğayı Koruyan LEGO’lar

Plastiğe doğa dostu bir alternatif arayan LEGO, ham maddesi şeker kamışı olan bitki esaslı plastik geliştirdiğini ve üretime başlayacağını duyurdu.

LEGO 2015 yılından beri, üretim için, plastiğe sürdürülebilir bir alternatif arıyor. Şirket sürdürülebilir biçimde yetiştirilen şeker kamışından elde edilen bir çözüm bulduğunu ve bitki esaslı plastikten yapılan yeni bir seri için üretim başlattığını açıkladı. Yapı oyuncakları artık bitki esaslı polietilenden yapılacak. Fakat teknik açısından tamamen sürdürülebilir bir malzeme yeterli olmadığı için, içerisinde geleneksel plastik kullanımı da olacak.

Yeni sürdürülebilir LEGO blok ve parçaları yumuşak, dayanıklı ve esnek bir plastik olan polietilenden yapılıyor. Ham madde şeker kamışı olsa da üretilenler teknik olarak geleneksel plastik kullanılarak üretilenlerle aynı. Bitki esaslı plastikten üretilen blok ve parçalar, LEGO Grubunun sahip olduğu yüksek kalite ve güvenlik standartlarını ve tüketicilerin ürünlerden beklentilerini karşıladığından emin olmak için test edilmiş.

Yeni ve Geliştirilmiş, Doğa Dostu Plastik

Markanın çevresel sorumluluk konusundaki Başkan Yardımcısı Tim Brooks, LEGO’nun sadece ilham veren bir marka olmadığını, dünyayı her konuda olumlu yönde etkilemek istediğini söylüyor. Marka uzun zamandır sürdürülebilir materyalleri kullanarak çocuklar için mükemmel oyun ürünleri yapmak için çalışıyor.

Başlangıçta LEGO, oyuncak yapı setlerinin yaprak, çalı ve ağaç gibi botanik parçalarını bitki esaslı plastikten üretmeyi planlıyor. Marka 2030 yılına kadar bitki esaslı plastikten üretilen temel ürünler çıkartmayı ve bu malzemeyi ambalajlarda da kullanmayı hedefliyor.

 

Marka sürdürülebilir kaynaklı plastik talebini desteklemek ve geliştirmek için WWF ile ortaklık kurdu. Ayrıca biyoplastik endüstrisinde kullanlan ham maddenin tamamen sürdürülebilir bir şekilde tedarik edilmesini sağlamak için WWF’nin bir inisiyatifi olan Bioplastic Feedstock Alliance’a (BPL) da katıldı. Botanik LEGO blok ve yapı parçalarını yapmak için kullanılan bitki esaslı plastik, şeker kamışı standardını sertifikalayan Bonsucro Zin Sandığı tarafından onaylandı.

LEGO uzun yıllardır kullandıkları malzemeye sürdürülebilir bir alternatif arıyor. Bağımsız şirketler de LEGO’larla kullanılabilecek doğal malzemelerden yapılma bloklar tasarlıyorlar. Kickstarter projesi olan %100 doğal mantardan üretilen Qurkies; LEGO DUPLO setleri ile uyumlu, yumuşak, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yapı oyuncağı mesela. LEGO Grup bu tarz malzemelerden ziyade gerçekleştirdiği ortaklıklarla plastiğe alternatif olacak doğa dostu bir plastik geliştirmeyi hedefliyor tabii.

Görsel: LEGO