Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Facebook’un İlk Çalışanı Taner Halıcıoğlu’nun Bağışlarıyla Kurulan Veri Bilimi Enstitüsü Açıldı

Facebook’un İlk Çalışanı Taner Halıcıoğlu’nun Bağışlarıyla Kurulan Veri Bilimi Enstitüsü Açıldı

Taner Halıcıoğlu'nun 75 milyon dolarlık bağışıyla kurulan Halıcıoğlu Data Science Institute, bilim insanı Bill Nye'ın da katılımıyla açıldı.

Facebook’un kurucularından sonra şirketin ilk çalışanı olan Taner Halıcıoğlu, ek olarak eBay, Blizzard gibi şirketlerde de görev almış deneyimli bir yazılım ve operasyon mühendisi. Başarılı bir kariyere sahip olan ve dönemin önemli şirketlerinde çalışan Taner Halıcıoğlu, 2009’dan beri de Kaliforniya Üniversitesi, San Diego (UCSD) kampüsü bünyesinde yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Mart ayında yaptığımız haberle de Taner Halıcıoğlu’nun okuluna yaptığı 75 milyon dolarlık bağışla Halıcıoğlu Veri Bilimi Enstitüsü’nün açılması için adım attığını duyurmuştuk.

Öğrencilerin veriyi daha iyi kullanması sağlanacak

Enstitü öğrencilere veri toplama, analiz etme ve uygulama konusunda rehberlik ederek müzik akış servislerinden kötü hava koşullarında ticari havayolu seferlerinin daha iyi işlemesine kadar pek çok alanda çalışma yapmalarını sağlayacak. Verinin önemini göstermek ve daha geniş alanlarda çalışma yapmalarını sağlamak da enstitünün hedefleri arasında.

Orijinal ismiyle Halıcıoğlu Data Science Institute, veri biliminin günümüzdeki mevcut yapısını geliştirmeyi, yeni yöntemler ve daha etkili altyapılar kurmayı da amaçlıyor. Bu sayede öğrenciler, fakülte ve endüstriden ortaklar bir araya gelecek dünyanın çözülmeyi bekleyen sorunları üzerine çalışma yapabilecek.

Açılış töreninde Bill Nye sürprizi

2 Mart 2018’de açılan Halıcıoğlu Data Science Institute için düzenlenen törende Taner Halıcıoğlu, konuşma yapması için bilim insanı Bill Nye’ı davet etti. Bu daveti kabul eden Nye, verinin günlük hayatımızdaki yeri ve önemi üzerine sadece davetiyeyle katılınabilen bir konuşma yaptı. 62 yaşındaki Bill Nye şu anda Pasadena’daki Planetary Society’nin CEO’luğunu yürütüyor ve Netflix’teki Bill Nye Saves the World programının sunuculuğunu yapıyor.

Kaliforniya Üniversitesi profesörlerinden Rajesh Gupta da genç nesilleri veri ve teknoloji konularına ilgi duymasını ve onları bir araya getirmenin yollarını aradıklarını söyledi. Gupta, Taner Halıcıoğlu’nu UCSD’ye bağış yapması ve bilgisayar bilimi binasını yenilemesine ikna etme konusunda kilit role sahip. Onun da katkılarıyla bu adımlar lisans öğrencilerinin faydası için atılmış.

Görsel: UCSD, Facebook.com/taner