BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Volkswagen’den İkonik Modeli Beetle’a Duygusal Veda

Volkswagen’den İkonik Modeli Beetle’a Duygusal Veda

Volkswagen üretimini sona erdirdiği ikonik modeli Beetle'a Johannes Leonardo tarafından hazırlanan animasyon film ile veda ediyor.

Üç jenerasyonda dünya çapında toplamda 20 milyondan fazla örneği satılan Volkswagen Beetle’ın üretimi geçtiğimiz temmuz ayında tamamen sona ermişti. Proje sürecinde Adolf Hitler’in de bulunduğu ikonik model 1930’lu yıllarda Nazi Almanyası’ndan çıkıp ABD’de hippilerin otomobili haline gelmişti. Volkswagen, ikonik modeline vedasını duygusal bir reklam filmi ile gerçekleştirdi. Üretimi durdurulan bir model için böylesine bir kampanyanın gerçekleştirilmesi de her kuşaktan seveni olan Beetle’ın önemini gösteriyor.

Volkswagen Beetle ile geçirilen bir ömür

Johannes Leonardo tarafından hazırlanan The Last Mile isimli film bir insanın hayatındaki dönüm noktalarını ve hikayesini işliyor. Babasının Beetle’ı ile otomobil kullanmayı öğrenen genç kendi Beetle’ını aldıktan sonra randevulara gidiyor ve sevgilisi ile ikonik otomobilde keyifli anılar biriktiriyor. Çocukluğundan aile olana kadar yanında olan Volkswagen Beetle, reklamın ana karakteri yaşlanana kadar onun tüm hikayesine ortak oluyor. Ayrılık vakti geldiğinde ise Beetle için adeta küçük bir geçit töreni düzenleniyor.

90 saniyelik animasyon filme Pro Musica Youth Chorus (Pro Musica Gençlik Korosu) tarafından seslendirilen Beatles’ın “Let it Be” yorumu eşlik ediyor. Film, Andy Warhol, Kevin Bacon’un Footloose’daki karakterinden kesitler ve Andy Warhol gibi pop kültürden referanslar içeriyor. Johannes Leonardo CCO’su Leo Premutico parçanın vermek istedikleri duyguyu tamamen yansıttığını düşünüyor. “Bir şeyin gitmesine izin vermenin ne kadar zor olduğunu gösterirken geleceğin daha iyi olacağı ile ilgili de güven hissi veriyor.” açıklaması ile kampanyada kullanılan “Let it Be” parçası hakkındaki düşüncelerini ifade ediyor.

Beetle’a elveda elektrikli otomobillere merhaba

Kampanya, bir yolun sonu diğerinin başlangıcıdır teması doğrultusunda Volkswagen ID 3’ün tasarımını göstererek sona eriyor. 2015 yılındaki emisyon skandalından sonra birtakım çalışmalar yürüten Volkswagen çevreci bir yönetim anlayışı ile bu skandalı geride bırakmak istiyor. Transform 2025+ (Dönüşüm 2025+) projesi kapsamında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeni logo ile birlikte sıfır emisyonlu otomobili ID 3’ün de tanıtımını gerçekleştirmişti.

ABD’de ABC ve CNN kanallarında yayınlanan reklam filmi New York’taki Times Square’deki dijital reklam panosunda da çeşitli mesajlar ile yer aldı. Meydandaki gösterimde Volkswagen’in yeni logosu ile birlikte elektrikli otomobiller hakkında bilgiler verildi.

Volkswagen zaten 2017 yılında Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıttığı I.D. Buzz ile elektrikli ve otonom araçlara geçeceğinin sinyalini veriyordu. Geçtiğimiz haziran ayında yayınladığı ve yine Johannes Leonardo imzası taşıyan reklam filmi A New Mission (Yeni Görev) ile 2028 yılına kadar tamamen elektrikli 70 model tanıtacağını duyurmuştu. Volkswagen, 2050 yılına kadar elektrikli araç üretimi sayesinde karbon nötr hedefini gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor.

Künye

Müşteri: Volkswagen
CEO: Scott Keogh
Kıdemli Başkan Yardımcısı: Saad Chehab
Ajans: Johannes Leonardo
CCO: Jan Jacobs, Leo Premutico
İdari Yaratıcı Yönetmen: Jimm Lasser
Sanat Yönetmeni: Laura Longstaff, Chris Luu
Metin Yazarı: Brandon Holliday
Tasarım Direktörü: Charles Watlington
Kıdemli Proje Müdürü: Loren Lee
İdari Yapımcı: Rebecca O’Neill
Prodüksiyon Şirketi: Nexus Studios
Yönetmen: Fx Goby
İdari Yaratıcı Yönetmen: Chris O’Reilly
İdari Yapımcı: Juliet Tierney
Kıdemli Yapımcı: Cindy Burnay
Tasarım: Pierre Rougemont, Fanny Hagdahl Sörebo, Signe Cold
3D: Antonin Derory, Lea Arachtingi
Animation: Michal Firkowski, Diego Porral, Alex Bernas, Alex Potts, Alex Dray, Emma Wakely, Flora Caulton, Guillaume Pochez, Iris Abols, Nelly Michenaud, Sim Marriott
Düzenleme: Nexus Studios, Thomas Heleta, Dave Slade, Joe Eckworth
Müzik: Human Music & Sound Design, Groove Guild
“Let It Be” Aranjmanı: Justin Hori
Ses Tasarım: Sonic Union

Görsel: YouTube