Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Unutulmuş Diller İçin Sesle Zaman Yolculuğu

Unutulmuş Diller İçin Sesle Zaman Yolculuğu

Deniz Aydemir dünyanın unuttuğu, yok olup giden dilleri ve kültürleri müzikle geleceğe taşıyor.

Tarih boyunca Dünya üzerinde konuşulmuş 7000 dilden sadece 85’i popüler diller arasına girdi. Ve geriye kalan diller birer birer yok oluyor. İnsanlık olarak dinozorlardan bugüne oluşan topluluklar, yarattıkları değer ve miras; daha büyük hiyerarşilerin içine girdikçe küçülüp unutuluyor.

Boston’daki Berklee Müzik Koleji‘nden mezun olan Deniz Aydemir’in bireysel projesi Time Travel Through Sound ile yok olmak üzere olan bu dilleri, kültürleri müzik aracılığıyla gelecek nesillere aktarmayı hedefliyor. Bir sanatçı olarak kültürlerin iletişimi ve yaşatılması konusunda kendini sorumlu hisseden Deniz Aydemir, eğitim aldığı süre boyunca birikim yaparak profesyonel ekipman ve Kazakistan’a uçak bileti almayı başarmış.

Time Travel Though Sound’un gerçekleşebilmesi için geriye kalan desteği Kickstarter ile fonlayan sanatçı, Kazakistan’dan bisikletle yola çıkarak Çin, Moğolistan, Rusya, Japonya ve Alaska’yı ziyaret edecek. Bu yolculuk boyunca doğal yaşamı, insanların kültürünü, müziğini ve dilini gözlemleyerek bir belgesel hazırlayacak. Ayrıca evine döndüğündeyse projeyi bir albüme dönüştürecek.

İspanya’dan Türkiye’ye bisikletle yaptığı yolculuktan cesaret alarak bu kez dünya kültürünü yaşatmayı seçen Deniz Aydemir, Kickstarter projesinin naifliğinden yolculuğu boyunca paylaştığı hikayelere kadar yarattığı değerle dikkat çekiyor.

Time Travel Through Sound projesini Facebook ve blog üzerinden takip edebilirsiniz.

Şu an Okinawa’da olan Deniz Aydemir’in yolculuğu boyunca karşılaştığı enstrüman, ses ve insanlardan birkaçı;

Görsel; Time Travel Through Sound