Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Unicef, Toplumun Zengin ve Yoksul Çocuğa Karşı Bakış Açısını Test Ediyor

Unicef, Toplumun Zengin ve Yoksul Çocuğa Karşı Bakış Açısını Test Ediyor

Unicef’in 6 yaşında bir kız çocuğunu ilk önce şık, sonra kirli ve paspal giydirerek sokaklarda ve restoranlarda yaptığı sosyal deney.

Sokakta kaybolmuş ya da bir köşede yalnız başına duran küçük bir kız çocuğu görseniz, ona ne yaptığını sormak için durur musunuz? Unicef Gürcistan’ın hazırladığı sosyal deney niteliğindeki kampanya tam olarak bunu sorguluyor. Switch Communications işbirliğiyle hazırlanan kampanyada 6 yaşındaki çocuk aktris Anano Ejibadze, önce varlıklı sonra yoksul, evsiz biri gibi gösteriliyor ve ona gelen tepkiler ölçülüyor.

Anona, iki farklı kıyafetle sokaklarda, restoranların ve kafelerin bulunduğu insanların yoğun olarak kullandığı yerlerde tek başına dolaşıyor. Küçük kıza önce maddi gücü yerinde bir aileden geldiği algısını yaratan şık kıyafetler giydiriliyor. Sokakta onu yalnız görenler “Burada ne yapıyorsun?”, “Kaç yaşındasın?” gibi sorular soruyor. Anona, restorandaki masalar arasında gezinmeye başlayor ve kimse bu güzel giyimli sevimli kıza kötü bir tepki vermiyor. İnsanlar ona bol bol gülümseyip yanlarında oturmasına izin veriyor, hatta onu tanımayan kadınlar yanaklarına öpücükler konduruyor.

Ardından, kirli kıyafetler giydirilen, yüzüne siyah makyaj yapılan kız çocuğu aynı masaların etrafında tekrar dolaşmaya başlıyor. Bu kez insanlar ona dilenci muamelesi yapıyor ve bu evsiz küçük kızın böylesine bir mekanın içine nasıl girdiğini sorgulayan şaşkın bakışlar atmaya, onu masalarından uzaklaştırmaları için görevlilerden yardım istemeye başlıyor.

Çocukların eşit şartlarda yaşama hakkını savunan ve geleceklerini güvence altına almak isteyen Unicef’in yayınladığı The State of The World’s Children yıllık raporuyla bağlantılı olan “#FightUnfair” kampanyası, çocuk oyuncunun kirli kıyafetler ve isle kaplı yüzünden dolayı herkes tarafından dışlanması ve bu duruma çok üzülmesi sebebiyle durdurulmuş.

Unicef, 2030 yılına kadar 167 milyon çocuğun yoksulluk içinde yaşayacağını ve çoğunun bu koşullar sebebiyle 5. yaş günlerini kutlamadan önce ne yazık ki hayatlarını kaybedeceklerini öngörüyor.

Künye:

Müşteri: Unicef Gürcistan
Başlık: “Fight Unfair”
Ajans: Switch Communications, Gürcistan
Yaratıcı Yönetmen / Metin Yazarı / Yetkili Yapımcı: Alexander Melikidze
Sanat Yönetmeni: Shota Khakhaleishvili
Proje Yöneticisi: Mariam Mikelashvili
Yönetmen: Beqa Jguburia

Görsel: YouTube