Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Suda Tamamen Çözünebilen Bitki Bazlı Hijyenik Ped

Suda Tamamen Çözünebilen Bitki Bazlı Hijyenik Ped

Birleşik Krallık merkezli Fluus, tamamen yıkanabilen, mikro plastik içermeyen ve biyolojik olarak yüzde 100 parçalanabilen hijyenik ped tasarımını tanıttı.

Birleşik Krallık’ta bulunan Fluus adlı hijyenik ped markası, mikro plastik içermeyen, tamamen yıkanabilir ve çözünebilir yeni ped tasarımını tanıttı. Piyasada bulunan geleneksel hijyenik pedlerin yüzde 90’ı geri dönüştürülemeyen plastiklerden üretiliyor ve bir paket pedin dört plastik torbaya eş değer bir atık yarattığı tahmin ediliyor. Yalnızca Birleşik Krallık’ta 3 milyar regl ürünü kullanılırken, bu ürünlerin 200 bin ton atık üretimine neden olduğu belirtiliyor. Bitki bazlı bir hijyenik ped olan Fluus, biyolojik olarak tamamen çözünebilmesi nedeniyle bu ciddi miktardaki atık sorununa alternatif bir çözüm sunmayı amaçlıyor.

Üç temel malzemeden oluşan pedin yumuşak üst, alt, orta-emici tabakası ve bariyerleri bitkisel selüloz liflerinden üretilirken, yapıştırıcı olarak ağaç özünden elde edilen ve toksik olmayan plastik muadili organik bir yapıştırıcı kullanıldı. Dayanıklılığın artırılması için ayrıca ağaç öz suyundan yararlanıldı. Kullanılan yüzde 100 biyolojik olarak çözünebilir hammaddeler ve mikro plastik içermeyen üretim süreci sayesinde ekolojik pedler yıkandığında kanalizasyondan geçerken parçalanır.

Arıtma tesisine ulaşana kadar her bir parçası ortalama bir kirpiğin yarısı büyüklüğüne varana kadar bölünebilir. Bu sayede biyogaz ve gübre olarak kullanılmak üzere arıtma tesisinin eleklerinden güvenle geçebilir. Daha sonra temiz su ve gübreye dönüştürülmeden önce tuvalet kağıdı ve lağım suyu ile birlikte arıtılabilir. Piyasadaki plastik bazlı geleneksel pedler pek çok yerde tuvaletlere atılarak su sistemlerinin tıkanmasına neden olurken, atıldıkları çöplüklerden yok olmaları da tahminlere göre 500 yılı bulabiliyor.

Hali hazırda kullanılan Flushtec adlı teknolojisi için patent onayı bekleyen Fluus, dönem ürünlerinin neden olduğu kalıcı atıkları durdurma misyonunu #AboutFlushingTime sloganıyla başlattığı lansman ile duyurdu. Lansman kampanyası Mother London çatısı altındaki Broody tarafından hayata geçirildi. Kampanya görselleri,  Londra’nın en işlek demiryolu terminali Waterloo’da ve Londra’nın merkezindeki 170 açık hava noktasında yerlerini aldı. “Flush Us” (Bizi yıka!) ifadesinden yola çıkan Fluush hijyenik pedinin marka kimliği ise Mother Design tarafından geliştirildi. Logo tasarımında su borularından ilham alınırken, renk paletinde doğal bej tonları gibi bitki liflerini andıran tonlar tercih edildi.

Görseller: Fluus, Twitter, Instagram