Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Akıllı Telefonla Diş Kontrolü

Akıllı Telefonla Diş Kontrolü

SmileMate, hastaların diş taramalarını evde yapabilmesi ve böylece ortodontistlerin hastalarının ilerleyişini uzaktan takip edebilmesi için tasarlanmış akıllı telefona entegre bir sistem.

Yakın zamanda, sağlık alanında tetkik süreçlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış çok sayıda heyecan verici yenilikle karşılaştık. Evde pap smear testi, akıllı telefonla sperm testi, herkesin evinde tetkik yapabileceği el ultrasonu en dikkat çekici örneklerdendi. Bu tür uzaktan tetkik cihazları yaşlı, engelli veya hareket etmede sorun yaşayan diğer insanlar için de oldukça önemli. Salgın dolayısıyla hastaneye gitmenin de riskli olduğu günlerden geçiyoruz. Kim bilir belki de COVID-19 salgını durdurulduktan bir süre sonra geri gelecek veya farklı küresel salgınlarla da karşılaşacağız iklim krizi nedeniyle. Durum böyleyken teknoloji aracılığıyla uzaktan yapılabilen her şey hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının lehine görünüyor. SmileMate de bu anlamda diş tetkik sürecini evde çözmeyi sağlayan dikkat çekici cihazlardan biri.

SmileMate tarama yapacak hastayı sesli ipuçlarıyla yönlendiriyor

Bir ortodontistin bir hastaya diş teli, diş hizalayıcı taktıktan veya dişlerini düzeltmek için başka bir müdahalede bulunmasından sonra, hastadaki ilerlemeyi takip etmesi önemli. Hastaların evde akıllı telefona entegre aparatlarla ve bir mobil uygulamayla ortodontiste takip olanağı sağladığı SmileMate bu noktada devreye giriyor.

SmileMate, Fransız şirket Dental Monitoring tarafından yaratılmış. Temel olarak bir diş retraktörü ve ScanBox adı verilen bir akıllı telefon tutma yuvası olmak üzere 2 parça donanımdan oluşuyor. Tarama yapma zamanı geldiğinde hastanın yapması gereken ilk şey ayna karşısına geçmek ve retraktörü ağzına koyarak dişlerini açığa çıkarmak. Ardından telefonlarının takılı olduğu ScanBox’ı bu retraktöre tutturmak. Mıknatıslı sistem sayesinde bu iki parça kolayca tutturulabiliyor.

Hem iOS hem de Android’de geçerli bir uygulamayla yönetilen SmileMate, sesli ipuçlarıyla hastayı yönlendiriyor. Bu yönlendirmeler sayesinde hasta, ScanBox’ı ileri-geri ve aşağı-yukarı eğerek akıllı telefonla dişlerinin bir dizi fotoğrafını çekiyor. Bu fotoğraflar, analiz için yapay zeka tabanlı algoritmaların kullanıldığı bir sunucuya yükleniyor.

Algoritma, kötü hijyen veya yanlış hizalama gibi sorunlar tespit ederse, hastaya randevu vermesi için ortodontiste bildirim gönderiyor. Herhangi bir sorun yoksa ve her şey planlandığı gibi gidiyorsa hastanın kliniğe gitmesine gerek kalmıyor ve ortodontist diğer hastalarına daha fazla zaman ayırabiliyor.

Görsel: YouTube