Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

SMARTIES Yaratıcılık ve İnovasyon Günleri’nden Geriye Kalanlar

SMARTIES Yaratıcılık ve İnovasyon Günleri’nden Geriye Kalanlar

Bigumigu'nun medya sponsorları arasında yer aldığı SMARTIES Yaratıcılık ve İnovasyon Günleri geride kalırken, etkinliğin dikkat çeken detaylarını sizler için derledik.

Bigumigu’nun medya sponsorları arasında yer aldığı, pazarlama profesyonellerini bir araya getiren SMARTIES Yaratıcılık ve İnovasyon Günleri bu yıl da sona ererken, geriye 16 oturumda 38 yerli ve yabancı konuşmacının yer aldığı panellerde konuşulan dikkat çekici detaylar kaldı. Artırılmış gerçeklik, dijital dönüşüm, mobil reklamcılık, metaverse gibi sektörün geleceğini belirleyecek konulara odaklanılan etkinlikte öne çıkan detayları sizler için derledik. 

1 TL tutarındaki reklam yatırımı, 19 TL ekonomik değer yarattı

Organizasyonun açılış konuşmasını gerçekleştiren isimlerden biri olan MMA Türkiye Aktif Onursal Başkanı Ahmet Pura, Dijital Pazarlama İletişimi Platformu (DPİP) tarafından yayınlanan Reklamın Ekonomiye Katkısı adlı rapor çalışmasındaki  önemli verileri katılımcılarla paylaştı. Yapılan her 1 TL tutarındaki reklam yatırımının milli gelire katkısının 19 TL olduğunu açıklayan Pura, reklam sektörünün ülke istihdamına yüzde 2.2 oranında katkı sağladığını belirtti.

Yılın ilk yarısında yüzde 68 oranında büyüyen reklam yatırımlarının yıl sonuna kadar 50 milyar TL’yi aşması öngörülüyor. Rapora göre geçen seneye kıyasla mobilin dijitaldeki payı yüzde 76 büyürken, bir önceki yıla göre mobil reklam yatırımları yüzde 100 oranında artış gösterdi. “In Mobile Advertising” başlıklı panelde konuşan AppsFlyer Müşteri Yöneticisi Ekin Buse Işık ise mobil reklamcılık harcamalarının 2023’te 339 milyar doları geçeceğini söyledi.

Artırılmış gerçeklik e-ticaret dünyasını dönüştürüyor

Türkiye’de ilk kez bir sunum gerçekleştiren Snap Inc. DACH(Almaya-Avusturya-İsveç) Bölgesi Genel Müdürü Goetz Trillhaas, Türkiye’de 9 Milyon kişinin SNAPCHAT kullandığı bilgisini paylaştı. Sunumunda artırılmış gerçekliğin e-ticareti nasıl dönüştürdüğüne dikkat çeken Trillhaas, ürün denerken AR kullanılmaya başlanmasının ardından iade oranlarında yüzde 25 düşüş yaşandığını belirtti.

Yeni marka elçileri avatarlar olabilir

Günlük 50 milyon üzeri aktif kullanıcıya 3 boyutlu ortamda fiziksel deneyim algısı sunan Roblox’un CFO’su Barbara Messing da, etkinlikte yer aldığı oturumda platformun sunduğu deneyimleri marka, kullanıcılar ve yazılımcılarla birlikte sürekli geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Messing’in ifadesiyle ilerleyen dönemlerde avatarlar aracılığıyla markalarla iş birlikleri gündemde olacak.

“In Web 3 And Metaverse” başlıklı bir başka panelde Web 3.0 teknolojilerinin markalara nasıl etki edeceği konuşuldu. Atlas Space kurucu ortağı Burcu Doğru’nun moderatörlük yaptığı panelde konuşan AKQA İstanbul Group CEO’su Alemşah Öztürk, geleceğin sanal gerçeklik dünyasında sesli iletişimin öne çıkacağına dikkat çekti.

Etkinliğin akşamında ise düzenlenen tören ile MMA Turkiye & EMEA SMARTIES 2022 Ödülleri’nin kazananları açıklanarak ödüllerine kavuştu. Kazanan isimler ve projelerine bu link üzerinden göz atabilirsiniz.


Görseller: SMARTIES Yaratıcılık ve İnovasyon Günleri, Twitter