BYD ATTO 3
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Sanat Eserlerini Seslerle Deneyimlemek

Sanat Eserlerini Seslerle Deneyimlemek

Ses tasarımcısı Joseph Fraioli Walker Sanat Merkezi’nde açılan “Five Ways In” adlı sergide tabloları hazırladığı sesler ile birleştiriyor.

Bir sanat galerisini gezerken belirli sesleri duymak görme biçimini etkiler mi? Müziğin iç karatıcı, düşündürücü veya neşeli olması etkileşime girilen sanat eserine bakış açısını değiştirebilir mi? Marka tasarımı ve yaratıcı ajans Interesting Development ABD Minneapolis’teki Walker Sanat Merkezi’nde açılan “Five Ways In” adlı sergi üç resim üzerinden bu deneyimi sunuyor.

Her tablo için 60 saniyelik iki farklı ses yaratıldı

Ünlü ses tasarımcısı ve elektronik müzisyen Joseph Fraioli ile hazırlanan sergide her fotoğraf için özel hisler uyandıracak iki parça bulunuyor. Jafbox Sound yöneticisi ve aynı zamanda Interesting Development yaratıcı müdürü Fraioli resimler için ses algısı yaratma amacıyla fikrinin temellerini oluşturdu. Bir müzede sanat eserlerinin seslerini deneyimleyebilmenin muhteşem bir his uyandıracağını düşünen ses tasarımcısı izleyicinin her eser için iki farklı yoruma sahip olmasını sağlayacak eserler oluşturmak amacıyla üretim gerçekleştirdi.

Sergide Georgia O’Keeffe’nin “Lake George Barns”, David Hockney’nin “Hollywood Hills House” ve Caroline Kent’in “Further and Farther Than One Expect” isimli tabloları bulunuyor. Ziyaretçiler galeride bulunan sanat eserlerinin önünde yerleştirilmiş olan kulaklıklar vasıtasıyla tablo için hazırlanan 60 saniyelik sesleri deneyimleyebiliyor.

Georgia O’Keeffe, Lake George Barns, 1926

İnternet sitesinin yaratıcı direktörü ve aynı zamanda Fraioli’nin yakın arkadaşı Paul Caiozzo, ses tasarımının genellikle duygusal hikaye anlatımının gözden kaçan önemli bir unsuru olduğunu düşünüyor. Joseph Fraioli ile sesin sahip olduğu bu etkiyi kullanmak isteyen Caiozzo, arkadaşının doğru bir seçenek olduğuna inanıyor. Projedeki önemli nokta ise sanatçıların eserlerinde anlatmak istediklerini fazlalaştırıp azaltmadan yorumlamak ve bu duygu üzerinden ortaya sesler çıkarmak oluyor. Sanatçıların niyetlerini mümkün olduğu kadar özgün seslerle temsil etmek isteyen Fraioli bu yaratıcılık sürecinin kendisine yeni bir yol açtığını düşünüyor.

David Hockney, Hollywood Hills House, 1981–1982

Five Ways In sergisini çevrimiçi deneyimlemek mümkün

Resimle ilgili müzikler ve sesler yaratmanın katılımcıların sanatla farklı şekillerde ilgilenmelerini sağlıyor. Sergi, Walker Sanat Merkezi’nde, 2021 Eylül tarihine kadar sürecek. Bununla birlikte sesin ve tabloların üzerinde yarattığı bu etkiye internet sitesi vasıtasıyla da ulaşılabiliyor. thesoundofart.org ya da walkerart.org adresi üzerinden katılım sağlayabilen kullanıcılar tabloların üstüne tıklayarak her tablo hazırlanan iki farklı sesi eseri deneyimleyebilirsiniz.

Caroline Kent, Further and Farther Than One Expects, 2015

Künye

Müşteri: Walker Art Center
Ses Tasarımı: Joseph Fraioli, Jafbox Sound
Yaratıcı Yönetmen: Phillip Nessen, Paul Caiozzo
İnternet Sitesi Tasarımı: Jeff Kardos, Ira Oksman
Yapımcı: Jonathan Durrant

Görsel: Walker Art Center