Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Plastik Şişeleri Arkeolojik Buluntuymuş Gibi Yeniden Yorumlamak

Plastik Şişeleri Arkeolojik Buluntuymuş Gibi Yeniden Yorumlamak

Yusuké Y. Offhause "Fuwa Fuwa" serisinde, plastik şişelerin biçimini seramik ve camla yeniden yorumlayarak yeni şişeler tasarlıyor.

Japon-Fransız sanatçı Yusuké Y. Offhause, yıllar içinde gündelik nesneleri farklı malzemelerle işleyerek yeniden formüle ettiği kendine has bir üretim biçimi geliştirmiş. Bu yaklaşımla ürettiği projelerden bir tanesi Fuwa Fuwa. Bu projede, plastik şişelerin şeklini seramik ve cam kullanarak değişime uğratıyor. Onları arkeolojik buluntulara benzer parçalar olarak yeniden tasarlıyor. Böylece sake şişeleri veya koku difüzörleri olarak işlev gören benzersiz yeni nesneler ortaya çıkıyor.

Zamansal belirsizliği tetikleyen objeler

Bu seri için müzelerdeki arkeolojik eserlerin sergilenme biçiminden ilham almış. Tıpkı bu eserlerde olduğu gibi Offhause’un seramik parçalarında da eksik – daha doğrusu kasıtlı olarak eksik bırakılmış – kısımlar var. Sanatçı bu eksik kısımları cam veya şeffaf reçineden yaptığı parçalarla tamamlıyor. Özetlemek gerekirse seramik, arkeolojik eserleri çağrıştıran bir taban olarak kullanılırken; cam, eksik dış hatları dolduran üst katman görevi görüyor.

Her şişe yeşil, sarı, mavi veya renksiz camdan oluşan bir üst katmana sahip. Tabanlarında ise benzersiz bir seramik desen ve doku bulunuyor. Bu malzemeler bir araya geldiğinde, şişelere aynı anda hem arkaik hem de fütürist olan paradoksal bir estetik kazandırıyor. Bu tuhaf görünümlü nesneler; sanatçının çalışmalarında ilgi odağı olan “zamansal belirsizliği” tetikliyor.

Tasarımlar, Baptiste Coulon tarafından fotoğraflanmış.

Görsel: Instagram