Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Plaktan İnternet Sitesi Dinletisi

Plaktan İnternet Sitesi Dinletisi

Ses yapım şirketi Just Tom; internet sitesini vinil plağa taşıyarak dinlenebilecek bir formatta reklam ajanslarına dağıtıyor.

Vinil plak yükselişini yaşıyor. Pek çok müzik grubu plak çıkarırken, markalar da bu nostalji rüzgarına kapılmadan edemiyor. Toronto merkezli bir ses yapım şirketi olan Just Tom da vinilin geri dönüşünün tabii ki farkında. Hatta bu nedenle internet sitesini bile plak olarak hazırlamış!

“Plakta bir internet sitesi mi? O da nesi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak, önceden belirtelim ki oldukça akıllı bir buluş Just Tom’unki. Hem dünyadaki plak trendini yakalıyor, hem de cin fikirli bir iş ile ses ve şirket arasındaki bağlantıyı kuruyor. Böylece hem yenilikçi hem de gündemi yakalayan bir duruş sergiliyor.

Okutmaya Değil; Dinletmeye Odaklı İnternet Sitesi

Reklam ajanslarında giderek artan pikap sayısını fark eden Just Tom; bunu değerlendirmeye karar veriyor.  Sitenin özü, okumaya değil; dinlemeye odaklanması. Tercih edenler için plak sitenin online versiyonu da mevcut ama o da aynı mantıkla çalışıyor. İsteyenler bilgileri okuyabilmesine rağmen, her iki site de sunulan bilgiyi size dinletmeye öncelik veriyor.

Plak site dediğimiz bildiğimiz bir albüm aslında. Just Tom hakkındaki bilgileri veren bir plak. Plağın içindeki her şey Just Tom Başkanı Tom Thorney tarafından okunmuş. Şarkılar (pardon sayfalar) ise beklediğiniz “hit”lerden oluşuyor. Hakkında bölümü var, İşlerimiz bölümü var, İletişim bölümü var. Plaklar tabii ki olması gerektiği gibi, şık bir kapak içerisinde geliyor.

just tom_kanada_bigumigu_ just tom_kanada_bigumigu_ just tom_kanada_bigumigu_

just tom_kanada_bigumigu_9

Plaklar Ajanslara Dağıtıldı

Plak siteler; ülke çapındaki reklam ajanslarına dağıtılmış. Farklı bir ses şirketi arayan müşterileri yakalamak için etkili bir yol olacaktır diye düşünüyorum. Dediğimiz gibi plağı edinemeyenler için site dijital ortamda da mevcut, ancak orada da plak ve dinleme esprisi devam ettiriliyor.

Projenin tanıtım filmi ise yine eskinin görselliğini ve nostaljik havasını taşıyor. Gerek görüntü kalitesi, gerek tipografi ile 70’ler ve 80’lerin albüm tanıtımlarını andıran bir hali var.

Görsel: YouTube