Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Pinterest’in 2022 Trend Öngörüleri

Pinterest’in 2022 Trend Öngörüleri

Pinterest’in arama trendleri ışığında sunduğu 2022 tahminleri Pinterest Predicts, farklı kategorilerde bu yıla yönelik öngörüler sunuyor.

Pinterest, yemek fikirlerinden moda çizimlerine, ev dekorasyonundan eğlenceye kadar yaşamın her anında insanların yaratıcı fikirlerini paylaşmaları için bir alan açıyor. Pinterest’in tahminlerini içeren raporu Pinterest Predicts de henüz daha trend olmamış ancak önümüzdeki yılda popülerliği artacak konuları ve eğilimleri analiz ediyor. Pinterest geriye dönük ya da geçmişte trend olanların bir özeti yerine modadan ev dekorasyonuna yemekten seyahate kadar 2022 yılında hangi alanda neyin popüler olacağına dair içgörülerini sunuyor. Geçtiğimiz Eylül ayında 2021 yılı için yaptıkları tahminlerin yüzde 80’nin başarıya ulaştığını söyleyen görsel ağırlıklı sosyal paylaşım sitesi 2022’nin parlayacak yıldızlarını paylaşıyor.

Küresel ölçekteki 400 milyondan fazla kullanıcısının anahtar kelime aramalarına dayanan çıkarımlarda, 2019 yılının Ekim ayından 2021 yılının Eylül ayına kadar geniş bir zamana aralığında en çok yapılan aramalar inceleniyor. Analizlerde elde edilen veriler önümüzdeki yılda keşfedilecek ilham verici fikirlere ışık tutuyor. Bu yıl sekizincisi yayınlanan Pinterest Predicts, 2022’de yükselişe geçecek 175’ten fazla temel trende belirli kategoriler altında odaklanıyor.

İnsanların kendisine ve çevresine karşı daha bilinçli olacağı bir yıl

İnsanların birbirleriyle daha sağlıklı ilişkiler kurmanın yollarını aradığı dönemde pandeminin de etkisiyle daha bilinçli hareket etmek, sağlıklı ve mutlu yaşamanın yollarını aramak artık bir ihtiyaç. Aramalarda önce çıkan çift danışmanlığı, sağlıklı evlilik ipuçları, arkadaşlık ilişkileri, ilişkilerde sağlıklı sınırlar belirleme gibi konular insanların hem kendi iç dünyasına hem de çevresindeki insanlara karşı tutumlarında daha sağlıklı dönüşümler geçirmek istediğinin göstergesi oluyor.

Kendilerini ve ilişkilerini güçlendirecek her türlü ipuçları ve kişisel bakım önerileri sağlıklı ve mutlu hayatın anahtarı oluyor. Pinterest araştırma başkanı Larkin Brown da insanların daha bilinçli yaşamaya ve kendilerine gerçekten bakmaya olan inançlarının arttığını söylüyor.

Yaşam alanlarının dönüşümü

Pandemiyle birlikte ruhsal sağlık konusundaki endişeler artık herkesin gündemi olurken, duygu durumunun yaşam alanının ana temasına yerleştirdiği özel odalar popülerliğini artırıyor. Kimileri yaşam alanlarında öfke odaları tercih ederken bazı insanların tercihi mini bir kütüphane ya da evde masaj alanı yaratmak olabiliyor.

Hazır konusu açılmışken çalışma hayatında da bu tarz rahatlama odalarının giderek popülerlik kazandığını ve insanların yaşam alanlarında bunun yansımasının ortaya çıktığını da söylemiş olursak hata etmiş olmayız. Geçtiğimiz yıl SXSW’te konuşan Indeed Çevresel, Sosyal ve Yönetim Grup Başkan Yardımcısı LaFawn Davis, şirkette insanların travmaları üzerine odaklanıp rahatlayebileceği ve birbirlerine hikayelerini anlatarak empati kurabileceği alanlar yarattıklarını söylemişti.

Ev dekorasyonunda yumuşak, yuvarlak ve kıvrımlı hatlara sahip mobilyalar ve tasarımlar dikkatleri üzerine çekiyor. Yüzde 170 arama oranına ulaşan kavisli köşe koltuklar ve yüzde 140 aramayla kavisli ada mutfak dolapları bu alanda öne çıkıyor. 60’ların ve 80’lerin esintilerini taşıyan bu tasarımlar Z jenerasyonu hariç herkesin ilgisini çekmişe benziyor. Pinterest, kavisli mobilya tasarımlarında Almanya’nın sektörü yönlendiren pazarlardan biri olacağı tahminini de yapıyor. Yunan heykel sanatından eserler de evlere yeni bir soluk getireceğe benziyor.

pinterest

Mutfak başlığına gelmemizle birlikte yaratıcılığın yanına el becerileri de giriyor. Pinterest, 2022 yılında biraz daha geçmişi hatırlatan geleneksel lezzetlere yöneleceğimiz bir yıl olacağını tahmin ediyor. Özellikle X kuşağının yemek tarifleri aramalarında büyükanne lezzetleri diyebileceğimiz tatlar ön plana çıkarken geleneksel Norveç ve geleneksel Güney Afrika lezzetlerinin arama geçmişinde yüzde 100’den fazla bir artış görünüyor. Bol katmanlı ve baloncuklu pastalardan 3B özel tasarımlara kadar insanlar içinde bulunduğu ruh halini yansıtmak için lezzetli tariflere yöneliyor. Bu tarifler Baby Boomers kuşağından Y kuşağına kadar herkesi etkisi altına almış.

Gece yarısı kaçamakları

Pademinin aylarca hatta yıllarca süren etkisinin ardından insanlar dış görünüşlerini, kutlama ve seyahat alışkanlıklarını yeniden gözden geçiriyorlar. 2022’nin seyahat planlarında ise hareketlilik güneş battıktan sonra başlıyor. Z kuşağı bu trendi yönlendiren yaş grubu oluyor. Telefonlar her zamankinden kaliteli gece çekim özellikleriyle bu trende yön veriyor. İnsanlar, geceleri ufak kaçamaklar planlayarak yeni yerler keşfetmeye açık hale geliyor. Akşamları şehir ve köprü ışıklarıyla birlikte canlanan Güney Kore’deki “Han Nehri” ve “Londra’da Gece” aramalarındaki artış bu öngörüyü destekliyor. Yüzde 150’yi aşan “sea night beach” araması da bu verileri destekliyor. Ufak göl gezintileri, her şey dahil tatil kaçamaklarıyla insanlar kendileri şımartabilecek yollar arıyor.

Takı ve güzellik trendlerinde Z kuşağı bayrağı taşıyor

Konu Pinterest olunca güzellik trendlerine de ufak bir parantez açmadan geçmek olmaz. Takı ve aksesuar trendleri kolyeden ya da küpeden çok daha fazlasını vadediyor. Dişlere yerleştirilen taşlardan göz üzerindeki süslemelere kadar bütün vücudu kapsayan aksesuarlar z jenerasyonunun moda anlayışını yansıtıyor. Z kuşağının saç konusundaki tercihi kabarık saçlar ve çift topuzlar oluyor. Saç kesiminde dikkat çekici ve cesur tercihler 2022’yi şekillendireceğe benziyor. Minik tırnakların tasarımında ise çöllerden galaksilere, okyanuslarda değerleri taşlara kadar çok geniş bir alanda yaratıcılık söz konusunu. Bu ufacık alanda yapılan boyamaların hepsi adeta birer sanat eseri ve 2022 yılında da bu alan sınır tanımadan genişleyecek.

Pinterest Predicts 2022’ye bu bağlantıdan ulaşabilir, tüm kategorilerdeki tahminleri ve istatistikleri inceleyebilirsiniz. Pinterest’in geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da başarılı çıkarımlar yapıp yapmadığını görmek için önümüzde koca bir yıl var.

Görsel: Pinterest