Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Minyatür Kinetik Ekosistemler

Minyatür Kinetik Ekosistemler

İngiliz sanatçı Penny Thomson, vahşi yaşamdan sahneleri minyatür otomatlara dönüştürüyor.

Hareketli mekanik düzenekler, son yıllarda sıkça karşılaştığımız türde işlerden. Bu çalışmalar, başlangıcı 16. yüzyıla – bazı kaynaklara göre daha da gerilere – dayanan otomat sanatına dayanıyor. Eski oyuncaklarda ve robotlarda bunun örneklerini sıkça görmek mümkün. Jamie Winn’in hayaletli otomatları ve Kazuaki Harada’nın mizahlı otomatları bugünkü sanatçıların otomatları nasıl ele aldığını gösteriyordu. Penny Thomson da minyatür ekosistemlerinde bu tekniği kendine özgü şekilde uyguluyor.

Heykeller basit el kranklarıyla hareketlendiriliyor

Penny Thomson genellikle uçan ve yüzen canlıları konu alıyor. Bu canlıları, onların yaşam alanının içinde betimliyor. Fokları ve deniz kaplumbağalarını, yosun ve benzeri su altı bitkileriyle pengueni ise buzullarla yan yana görüyorsunuz. Kelebeklerin yakınında ise mutlaka çiçekler var. Okyanusta kıvrıla kıvrıla süzülen balıklar ve kanat çırpan kuşlar da Thomson’ın yer verdiği canlılardan bazıları.

Heykeller basit el kranklarıyla çalışıyor. Buna rağmen, hayvanların hareketlerini oldukça gerçeğe yakın şekilde yansıtıyorlar.

Penny Thomson’ın diğer çalışmalarına Instagram’ının yanı sıra Etsy mağazasından da göz atabilirsiniz.

Görsel: Instagram