Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Okyanuslardaki Plastik Atıklar Maskeye Dönüşüyor

Okyanuslardaki Plastik Atıklar Maskeye Dönüşüyor

Okyanuslardaki plastik atıklar, dünyanın en büyük dalış organizasyonlarından PADI liderliğinde çevre dostu maskelere dönüşüyor.

Geçtiğimiz ay Dünya Sağlık Örgütü’nün herkesin maske takması gerektiği yönündeki açıklamasının ardından tüm dünya maske takma kuralını benimsedi. Kendimizi salgından korumaya odaklanmışken, tek yuvamız olan gezegenin sağlığı konusu hala çözüm bekliyor. Öyle ki insanın çevreye verdiği hasar, salgının ortaya çıkış nedenleri arasında gösteriliyor. Özellikle okyanusta biriken plastik atıklar acil çözüm gerektiren konulardan. Bu noktada Profesyonel Dalış Eğitmenleri Birliği (Professional Association of Diving Instructors/PADI) ve çevre dostu giyim firması Rash’R iş birliğiyle yaratılan maskeler hem kendimizi hem de gezegenimizi korumak adına göze çarpan örneklerden biri.

Yeniden kullanılabilir çevre dostu maskeler

PADI, dünyanın en büyük spor ve eğlence amaçlı dalış organizasyonlarından biri. Üyeleri arasında; dalış firmaları, etkinlik organizatörleri, akademik enstitüler, dalış eğitmenleri, dalgıçlar, ve diğer su sporu tutkunları yer alıyor. Okyanusların temizliğine de duyarlı olan PADI şu sıralar Rash’R ile güç birliği yaparak okyanustaki plastik şişelerin stil sahibi maskelere dönüşmesini sağlıyor. Yüz maskeleri, geri kazanılmış okyanus plastiklerini ve doğrudan tüketiciden gelen plastik şişeleri giyilebilir kumaşa dönüştürme konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Ocean Balance tarafından üretiliyor.

PADI

Geri dönüştürülmüş polyesterden yapılan çevre dostu maskeler çift katmanlı. Yeniden kullanılabiliyorlar ve bir filtre cebi içeriyorlar. Dış katmanda % 100 geri dönüştürülmüş okyanus atığından elde edilen polyester, astar kumaşında ise % 92 geri dönüştürülmüş okyanus atığı polyester ve % 8 likra kullanılıyor. Satın alınan her maske 5 adet PM 2.5 karbon filtre ile teslim ediliyor. Karbon filtre yalnızca virüslere değil, hava kirliliğine ve bakterilere karşı da koruma sağlıyor. PADI’nin internet mağazasından ekstra filtre de sipariş etmek mümkün. Maske, çamaşır makinesinde yıkanabiliyor.

PADI, çevre dostu maskeleri maliyet fiyatına satıyor (20,40 dolar) ve dolayısıyla satışlardan herhangi bir kar elde etmiyor. Okyanus yaşamından ilham alan 6 farklı desen seçeneği sunuyor. Yetişkinler ve çocuklar için ayrı boyutlarda maskeler tasarlanmış.

PADI

Görsel: PADI