Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Öğrencilerin Huzurevinde Ücretsiz Kalmasını Sağlayan Ev Modeli

Öğrencilerin Huzurevinde Ücretsiz Kalmasını Sağlayan Ev Modeli

Humanitas Deventer huzurevi, ayda 30 saatlik gönüllü çalışma karşılığı üniversite öğrencilerinin yaşlıların yanında ücretsiz konaklamasına izin veriyor.

Humanitas Deventer, Hollanda’da yaşlıların yaşadığı bağımsız bir huzurevi. Normalde böyle yerlerde 80 – 90 yaşına merdiven dayamış insanların ortalama 27 yaşında oda arkadaşları olması beklenmez ancak, Humanitas Deventer, genç öğrencileri burada ücretsiz konaklamasını kabul ediyor. Öğrencilerin tek yapması gereken şeyse her ay 30 saatlerini iyi bir komşu olmak için harcamak.

Saxion Üniversitesi’nde son sınıfta olan 27 yaşındaki Patrick Stoffer, Humanitas Deventer’da kalan 5 öğrenciden biri. Stoffer ve diğer öğrenciler 30 saatlik gönüllü çalışma saatlerinde emekli komşularına e-posta göndermeyi, Skype görüşmesi yapmayı öğretiyor veya yalnızca yemek yiyip çeşitli konularda sohbet ediyor. Stoffer, kadınlara nasıl yaklaşmak gerektiği konusunda engin bilgilere sahip biri olarak nitelendirdiği 89 yaşındaki oda arkadaşı Harry’le yakın arkadaş olmuş. Benzer bir tecrübe yaşayan tasarım öğrencisi Jurriën Mentink de TEDxAmsterdamED’deki konuşmasında genç ve yaşlılar arasındaki paylaşımla ilgili deneyimlerini aktarmış.

Humanitas Deventer’ın kapılarını gençlere açmasının bir sebebi de onları ölüme en yakın olan insanlarla bir araya getirmek ve ölümle yüzleşmelerini ve ölümün de yaşamın bir parçası olduğunu hiçbir zaman unutmamalarını sağlamak. Üniversitelerin bulunduğu şehir ve kasabalarda öğrencilerin ödeyemeyeceği kadar yüksek olan kiralık evler, dünyanın birçok yerinde bazı toplulukları farklı yaşam modelleri oluşturmaya itiyor. Gençleri ücretsiz olarak yaşlıların yanına kabul eden diğer bir yaşam modeli ise Clevland, Ohio’da müzik eğitimi gören öğrencilerin huzur evine dönüştürülen 1920’lerden kalma lüks otel Judson Manor’da konaklamasına, ev sakinlerine müzik çalmaları karşılığında izin veriyor.

Görsel: Humanitas Deventer, Humanitas Deventer Facebook