Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Meyve ve Sebze Yetiştirilebilen Akıllı İç Mekân Bahçesi

Meyve ve Sebze Yetiştirilebilen Akıllı İç Mekân Bahçesi

Kendi kendini sulayan OGarden Smart isimli akıllı iç mekan bahçesinde, tek defada 90 meyve-sebze yetiştirilebiliyor.

Kent insanı adeta bir gıda çölünde yaşıyor. Üretici sıkıntıda, aracılarla kentlere ulaşan sebze ve meyvelerin tohumundan yetiştirilme sürecine kadar ne kadar sağlıklı olduğu da bilinmezliklerle dolu. Tüm bunların üzerine gelen ekonomik darboğaz, bırakın sağlıklı ürünü bulmayı evlere giren gıdanın kısılmasına bile neden oluyor. Durum böyle olunca evde sebze-meyve yetiştirmeyi kolaylaştıran Herbert, Grow, Botanium ve Grow Bar gibi akıllı bahçe ve saksı sistemleri de dikkat çekiyor. Yuvarlak iç mekan bahçesi OGarden Smart da bu tür yenilikçi çözümlerden biri.

Tek defada 90 adet meyve-sebze

Aynı anda 90 meyve ve sebze yetiştirebileceğiniz OGarden Smart, 134,6 x 73,65 x 38,1 cm boyutunda. Dönen gövde 60 ürün, alt taraftaki raf ise 30 ürün alabilecek kapasitede. Dönebilen yuvarlak gövdesinin merkezi, güneş ışığının görevini üstlenen enerji tasarruflu LED ışıkla donatılmış. Mevsim şartlarından bağımsız olarak; yapraklı yeşillikler, kiraz, domates, biber, çilek ve yenilebilir çiçekler dahil pek çok şeyi yetiştirmeyi mümkün kılıyor. Böylece tarım ilaçları ve diğer zararlı kimyasalları işin içine dahil etmeden iç rahatlığıyla tüketebileceğiniz meyve ve sebzeleriniz oluyor. Üstelik de bunu yapmak fazla çaba ve zaman gerektirmiyor.

OGarden Smart, gıda harcamalarını azaltmak konusunda iddialı

İlk etapta, şirketin sağladığı tohum kapları ile yetiştirme sürecine başlayabiliyorsunuz ve bunun için de başlat düğmesine basmanız yeterli. OGarden Smart sulamayı otomatik olarak yapıyor. Su tankları, 10 gün boyunca yetecek kadar su alıyor. Rezervlerin azalması durumunda ise kullanıcıya bunu bildiren bir uyarı sistemiyle donatılmış. Tabii elektrik tüketimi söz konusu olduğunda özellikle ülkemiz için ideal olup olmadığı bir parça tartışmalı. Öte yandan OGarden’ın tasarımcıları, yıl boyunca taze, organik meyve ve sebzelerin tadını çıkaracak kullanıcıya, plastik ambalaj tüketiminin ve alışveriş harcamalarının da önemli miktarda azalacağını vadediyor.

Kickstarter kampanyasının tamamlanmasına saatler kala OGarden Smart, hedeflediği fonu yalnızca 6 dakika içinde toplayarak ve defalarca katlayarak 720 bin doları aşkın destek almış durumda.