Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Kültür, Sanat ve Eğlence Sektörüne Gözünü Yumma

Kültür, Sanat ve Eğlence Sektörüne Gözünü Yumma

COVID-19 tedbirleri kapsamında haziran ayı için alınan yeni kararlarda da müzik ve eğlence sektörüne yönelik bir adım atılmaması sonucu sektör çalışanları Gözünü Yumma kampanyası başlattı.

COVID-19 tedbirleri kapsamında haziran ayına ilişkin “kademeli normalleşme” takvimi açıklandı. Açıklama ile birlikte kahvehane, çay bahçesi, kafe, restoran, pastane, spor salonu, halı saha, lunapark gibi insanların bir araya geldiği mekanların sokak kısıtlamaları dahilinde açıldığı duyuruldu. Bununla birlikte müzik ve eğlence sektöründe çalışan sanatçılar, işletme sahipleri, sahne arkası personelleri ve bağımsız çalışan kişiler için herhangi bir adım atılmadı. Ayrıca dün yayımlanan genelde ile ilk başta 1 Haziran’da yüzde 50 kapasite ile yeniden faaliyete geçebileceği açıklanan sinema salonlarının da 1 Temmuz tarihine kadar kapalı kalmasına karar verildi.

Gözünü yumma, sahnene sahip çık!

Pandeminin ilk gününden bu yana unutulan sanat ve eğlence sektörü emekçileri yaşananların çifte standarttan başka bir şey olmadığı görüşünde. Sektörün içinde bulunan sanatçılar ve sahne sektörünün tüm emekçileri dün açıklanan yeni düzenleme kararlarında da bu sektörün görmezden gelinmesine tepki gösteriyor. Sosyal medya üzerinden #GözünüYumma ve #SahneneSahipÇık etiketleriyle başlatılan kampanyaya sanatçıların yanı sıra farklı sektörde çalışanlar ve önde gelen isimler destek veriyor.

Müzik mekanı Jolly Joker öncülüğünde başlatılan kampanya kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Artık konuşmaktan bir adım öteye geçilmesi gerektiğini düşünen sanat ve eğlence sektörü emekçileri, binlerce personelin çalıştığı ve ailesini geçindirmeye çalıştığı bu sektörün hayatta kalabilmesi için destek paketlerinden daha fazlasını bekliyor. Sektörün sürdürülebilirliğini sağlamak ve seslerini daha fazla duyurabilmek için herkesi  #GözünüYumma ve #SahneneSahipÇık etiketleri ile paylaşım yapmaya ve Gözünü Yumma kampanyasına destek olmaya davet ediyor.

Sektör çalışanları kalıcı çözümler bekliyor

Müzik ve eğlence sektörü çalışanları en azından açık havada gerçekleştirilen etkinliklerin kısıtlamalardan çıkmasını bekliyor. Bir yılı aşkın süredir gelir elde edemeyen çalışanlar için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Müzik Susmasın” isimli bir destek programı yürütülüyor. Ancak beş ay boyunca süren destek paketi kapsamında sunulan aylık bin TL’lik yardım paketi, bu insanların kendilerini veya ailelerini geçindirmesi için yeterli değil. Bakanlık dün yaptığı paylaşım ile proje kapsamında sanatçılara tek seferde 3 bin TL destek vereceğini de açıkladı. Ancak sanatçılar günü kurtarmaya yönelik geçici çözümler yerine emekleriyle para kazanabilecekleri kalıcı çözümler sunulmasını bekliyor.

Görsel: Instagram