Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
İstanbul Vapur Hatlarında Köpek Dostlarımızı Kafeste Taşıma Zorunluluğu Tepki Çekiyor

İstanbul Vapur Hatlarında Köpek Dostlarımızı Kafeste Taşıma Zorunluluğu Tepki Çekiyor

İstanbul'da vapura evcil hayvanıyla binmek isteyenlerin dostlarını kafeste ve ağızlıkla taşıma zorunluluğu geldi. Buna karşılık imza kampanyası başlatıldı.

İstanbul’daki vapur seferlerinden sorumlu Şehir Hatları, yeni uygulamasıyla evcil hayvanlar vapura kafessiz binemeyecek. Köpeklerin ise kafesin içinde ve ağızlıkla yolculuk etmesi zorunluluğu getirildi. İster Beşiktaş’tan Üsküdar’a ister Adalar’dan Kadıköy’e fark etmiyor, bu uygulamayla birlikte can dostunuzla yolculuk yapmak adeta imkansız oluyor. Şehir Hatları iskelelerindeki görevlilerin sadece “uygulama böyle, rahatsızlık var” gibi üstünkörü mazeretler sunduğu bu uygulama birçok insanın hayatını muazzam zorlaştırıyor.

Şehir Hatları’ndaki görevliler, vapura can dostunuzla birlikte binmeniz için kafesle gelinmesi gerektiğini ve ağızlık olması gerektiğini söylüyor. Ancak orta ırk bir köpeğin sığacağı bir kafes de en köpek kadar ağır oluyor. Ve maliyeti ise 500 – 2000 lira arasında değişiyor. Durum böyle olunca da çözümü sunulmayan bir yasakla adeta “siz seyahat edemezsiniz” denircesine bir yapı inşa ediliyor.

Olay bizzat benim başıma da geldi. 10 Haziran Cumartesi günü 8:20 vapuruyla Adalar’a gitmek üzere arkadaşlarımla Kadıköy’deki Adalar iskelesinde buluştum. Turnikelere doğru kızımla birlikte yürürken tunikelerin başındaki görevli de “bakalım alacak mıyız” minvalindeki bir tepkiyle üst makamdan görevliyi aradı ve vapura binmek isteyen bir köpek olduğunu söyledi. Bunun üzerine telefondaki kişi gelip kararın bu şekilde olduğunu ve kafessiz almayacağını, üstelik kafes içinde de ağızlıklı olması gerektiğini söyledi. İskeledeki birçok kişi de içinde bulunduğumuz duruma tepki gösterdi, ancak görevliler de emir kulu olduklarını ve bir şey yapamacaklarını söyleyerek sorumluluğu üzerlerinden attı. Metroda da bu uygulamanın olduğunu ancak metroda kafes temin edildiğini söyleyen bir başka görevliye sizde kafes var mı diye sorduğumda “bizde yok, onu siz getirecekseniz.” diyerek yine yarattıkları bu sorunun içinden çıktı.

Aynı gün içerisinde Adalar’da Golden Retriever’ı Bal ile birlikte yaşayan Özgü İrikök’ün başlattığı imza kampanyasını gördüm. Özgü de Bal’ı vapura bindirerek veterinere götürememesi üzerine imza kampanyasını başlatıyor 4 gün içinde yaklaşık 15 bin imza topluyor. Adalarda yaşayan birisi olarak da Özgü ve birçok Adalının şehirle tek bağı Şehir Hatları’nın vapur seferleri. Hayatını bir köpekle paylaşan insanlar içinse temel ulaşım yolu ağırlıklı olarak yürümektir. Çünkü otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarına binilmez, rehber köpek binse dahi güvenlik ve çevreden çokça tepki çeker. (Daha önce görme engelli bir birey rehber köpeğiyle metrobüse binmeye çalıştığında görevliler izin vermemişti.) Taksiye binmek de kolay bir yol değildir benzer sebeplerle. Özel aracınız da yoksa uzak noktalara gitmek biraz hayaldir. Karayolundan ziyade deniz yolunun tek alternatif olduğu Adalar gibi noktalarda ise ulaşım insanlar için olduğu gibi köpek dostlarıyla yaşayanlar için de tekeldir. Ve bu nedenle de Özgü’nün çağrısına kulak vermek ve desteklemek için imza kampanyasını imzalayıp, 153’ü arayarak şikayet oluşturabilirsiniz.

Özgü’nün Change.org’da yazdığı açıklama metninin tamamı:

Şehir Hatları’na gelen yeni uygulama ile artık evcil hayvanlar kafeslerinde, köpekler ise kafeslerinde VE ağızlıklı bir şekilde yolculuk yapabilecekler. Evcil hayvanı ile seyahat eden yolcu, beraberinde ağızlığı olmasına rağmen kafesi olmadığı takdirde hiç bir şekilde vapurlara alınmamaktadır.

Bu uygulama sadece bir takım insanların şikayetlerini tatmin etmek adına, üzerine düşünülmeden hayata geçirilmiş ve evcil hayvanı olan insanlara hiç bir makul çözüm yolu sunulmamıştır.

Bu durumda; ortalama 20 kiloluk bir köpek ile seyahat eden yolcunun her seferinde kafesle birlikte toplamda 40 kiloyu bulacak bir ağırlığı taşıması beklenmektedir. Bunun yanında ise; tek bir kafesin ortalama maliyeti 500-2000 TL arasında değişmektedir.

Örneğin; Golden Retriever cinsi bir evcil hayvana sahipsiniz ve Kadıköy’den Beşiktaş’a yolculuk yapmak istiyorsunuz. Şahsi arabanız yok ve bilindiği üzere köpeğinizle diğer toplu taşımaları kullanma imkanınız zaten yok. Bu alınan karar ile artık yanınızda en az 20 kiloluk bir kafes taşımadığınız sürece artık vapura da binme imkanınız yok. Bu Adalar’da ikamet eden kişiler için ise hiç bir ulaşım şansı kalmaması anlamına da gelmektedir.

Bu en hafif tabiriyle acımasızlık, düşüncesizlik ve mantıksızlık. Hayatlarımızı kolaylaştırmaya yönelik kararlar alması gereken kurumların aksine bizleri mağdur etmesi kabul edilemez. Gereğinin yapılması için;

Lütfen kampanyayı imzalayın; evcil hayvan dostlarımızın ve sahiplerinin mağduriyetlerinin fark edilmesine ve giderilmesine yardımcı olun.

Beyaz Masa’yı (153) arayıp konu hakkında şikayet oluşturmak çok önemli; arayarak sürecin hızlanmasına büyük katkı sağlayın.

#vapurlardakafesistemiyoruz

Görsel: Özgü İrikök